Czym jest kryptowaluta Dogecoin i jak działa?

Dogecoin jest kryptowalutą stworzoną na fali popularności memu związanej z rasy psem Shiba Inu w Internecie.

Podobnie jak Bitcoin i Litecoin, Dogecoin wykorzystuje blockchain i dowód pracy (PoW), ale ma też wiele unikatowych funkcji, takich jak niskie opłaty transakcyjne i szybkie czasy blokowania. Dogecoin ma także silną społeczność i stał się popularny dzięki inicjatywom charytatywnym i zbiórkom pieniędzy. Jaka jest jego historia? Jak działa i kto za nim stoi? O tym piszemy poniżej!

Najważniejsze informacje: 

 • Dogecoin to kryptowaluta stworzona w 2013 roku na fali popularności memu związanego z psem Shiba Inu.

 • Podobnie jak Bitcoin i Litecoin, Dogecoin wykorzystuje blockchain i Proof Of Work, ale ma także wiele unikatowych funkcji.

 • Dogecoin ma silną społeczność, która stoi za projektem.

Historia krypto DOGE

Dogecoin to kryptowaluta oparta na technologii blockchain, która została stworzona przez Billy'ego Markusa i Jacksona Palmera, pracowników firm IBM i Adobe Systems. Pojawił się on w grudniu 2013 roku jako żartownisia odpowiedź na rosnący hype wokół kryptowalut. Wyróżnia się charakterystycznym logo przedstawiającego psa rasy shiba inu, który pochodzi z popularnego mema. Pomimo humorystycznych korzeni, dogecoin zyskał dużą popularność, szczególnie wśród społeczności internetowych, takich jak Reddit. Warto wspomnieć, że 19 stycznia 2014 roku społeczność dogecoina zebrała równowartość 50 000 dolarów w DOGE, aby wesprzeć jamajski zespół bobslejowy w ich drodze na igrzyska olimpijskie w Soczi. Choć początkowo bazował na kodzie luckycoin (odnogi litecoin) z czasem ewoluował. Podobnie jak bitcoin, dogecoin jest walutą peer-to-peer, jednak w przeciwieństwie do przypadku bitcoina, nie posiada ograniczonego limitu wydobycia. 

Historia kursu DOGE 

W styczniu 2014 roku jego wycena była stosunkowo niska, ale sytuacja ta zmieniła się, gdy społeczność zaczęła aktywnie uczestniczyć w różnych akcjach charytatywnych. 7 stycznia 2018 roku dogecoin osiągnął szczyt swojej wartości rynkowej, przewyższając wiele innych kryptowalut razem wziętych. Jego trading stał się jeszcze bardziej popularny w 2020 roku, kiedy to postaci takie jak Elon Musk publikowały tweety na jego temat, dodatkowo zwiększając popyt. Inwestowanie w dogecoina, podobnie jak w inne kryptowaluty takie jak BTC, XRP czy ether (ETH), niesie ze sobą ryzyko. Oprogramowanie dedykowane do jego wydobycia, oparte na technologii ASIC, różni się od systemów używanych do BTC czy ether. Chociaż Palmer opuścił projekt w 2015 roku, dogecoin nadal rośnie w siłę, wspierany przez lojalną społeczność i różnorodne platformy tradingowe, takie jak Wise czy Polygon. W chwili pisania tego artykułu kurs wynosi 0,0675 usd. 

Źródło: Trading View.Com

Dogecoin, a Bitcoin

Dogecoin i Bitcoin to dwie popularne kryptowaluty, które funkcjonują na podobnych zasadach, ale różnią się między sobą w kilku aspektach. Chociaż obie kryptowaluty wykorzystują technologię blockchain, istnieją różnice w sposobie funkcjonowania sieci.

Dogecoin vs. Bitcoin

 • Dogecoin jest szybszy niż Bitcoin, umożliwiając przetwarzanie transakcji w ciągu kilku minut, podczas gdy Bitcoin może potrzebować kilku godzin lub nawet dni.

 • Bitcoin ma znacznie większą wartość rynkową niż Dogecoin, co oznacza, że ​​jest bardziej stabilny, ale jednocześnie mniej podatny na szybkie zmiany cen.

 • Bitcoin wykorzystuje algorytm proof-of-work, który wymaga dużych ilości energii, podczas gdy Dogecoin wykorzystuje bardziej efektywny algorytm Scrypt.

 • Dogecoin jest bardziej dostępny dla początkujących inwestorów ze względu na niższą wartość jednostkową niż Bitcoin.

Podobieństwa między Dogecoin a Bitcoin obejmują fakt, że obie kryptowaluty są zdecentralizowane i oferują prywatność przy przetwarzaniu transakcji. Ponadto, obie krypto są akceptowane przez coraz większą liczbę sprzedawców i platform handlowych.

Dogecoin vs. Litecoin

Litecoin to inna popularna kryptowaluta, która ma wiele wspólnego z Dogecoinem. Oba tokeny są oparte na kodzie źródłowym Bitcoin Core i wykorzystują algorytm proof-of-work. Z punktu widzenia funkcjonalności, różnice między Dogecoinem i Litecoinem są następujące::

 • Wyższa wartość jednostkowa Litecoina w porównaniu do Dogecoina.

 • Mniejsza dostępność Litecoina dla początkujących inwestorów.

 • Litecoin jest szybszy niż Bitcoin, ale wolniejszy niż Dogecoin w przetwarzaniu transakcji.

 • Litecoin ma lepsze zabezpieczenia przed atakami 51%, co oznacza, że jest mniej podatny na hakerów, niż Dogecoin.

Oba tokeny mają aktywną społeczność użytkowników i dostępne są na wielu giełdach kryptowalut. Wybór między Dogecoinem, a Litecoinem zależy głównie od preferencji inwestorów i ich strategii inwestycyjnej.

Jak działa Dogecoin?

Dogecoin działa na technologii blockchain, co oznacza, że każda transakcja jest rejestrowana i zapisywana w blokach. Dogecoin używa mechanizmu konsensusu proof-of-work, co oznacza, że aby przetworzyć transakcję, górnicy muszą rozwiązywać skomplikowane problemy matematyczne. W każdym bloku znajduje się kilka transakcji, a każdy blok ma określoną pojemność. Górnicy rywalizują ze sobą o to, kto pierwszy znajdzie rozwiązanie matematyczne, aby móc dodać blok do łańcucha blockchain. Za to, że górnicy wykonują pracę obliczeniową, otrzymują nagrody w postaci nowych Dogecoinów. Wszystkie transakcje są jawne i widoczne w łańcuchu bloków. Każdy, kto ma dostęp do internetu, może zobaczyć historię transakcji i saldo każdego adresu w sieci. Każda transakcja jest bezpieczna i trwała, ponieważ raz dokonana transakcja nie może zostać cofnięta. W przypadku Dogecoina, przetwarzanie transakcji trwa tylko kilka minut, co oznacza, że jest to jedna z najszybszych kryptowalut na rynku.

Społeczność Dogecoina

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, Dogecoin cieszy się dużą popularnością wśród entuzjastów kryptowalut. Jedną z przyczyn tego fenomenu jest silna i aktywna społeczność, która otacza tę kryptowalutę. Na platformie Reddit istnieje wiele podstron poświęconych Dogecoinowi, na których użytkownicy dzielą się informacjami i pomysłami na rozwój tej kryptowaluty. Społeczność Dogecoina często organizuje zbiórki na cele charytatywne, co było jedną z inicjatyw założyciela Jacksona Palmera.

Wpływ Elona Muska na DOGE

Od dłuższego czas w internecie krążą wieści na temat zainteresowania Elona Muska Dogecoinem. Wiele osób zastanawia się, czy to wpływa na rozwój i popularność Dogecoina. Jednak trzeba podkreślić, że jego społeczność istniała już długo przed tymi wydarzeniami i była aktywna bez wpływu znanych postaci. Można z pewnością stwierdzić, że społeczność Dogecoina ma ogromny wpływ na rozwój tej kryptowaluty i zawsze będzie starała się propagować jej wartości i idee.

Jak inwestować w Dogecoina?

Jeśli zdecydowałeś się na inwestowanie w Dogecoina, istnieje kilka kroków, które musisz podjąć.

Wybierz giełdę kryptowalut

Pierwszym krokiem jest wybór giełdy kryptowalut, na której będziesz handlował Dogecoinem. Wybierz platformę, która jest renomowana i oferuje niskie opłaty transakcyjne. Możesz również skorzystać z naszego kantoru Cashify! Dzięki temu oszczędzisz czas i unikniesz zbędnej biurokracji. 

Zakup Bitcoin lub Ethereum

W większości przypadków, aby kupić Dogecoina, musisz najpierw kupić Bitcoina lub Ethereum, a następnie wymienić je na Dogecoina. Możesz to zrobić na wybranej przez Ciebie giełdzie kryptowalut, a nawet za pośrednictwem kantoru kryptowalut jakim jest Cashify. 

Wymień Bitcoin lub Ethereum na Dogecoin

Po zakupie kryptowaluty  Bitcoin lub Ethereum, możesz wymienić je na Dogecoina na wybranej przez siebie giełdzie. Najlepiej zrobić to za pomocą limitu zamówień, który pozwoli nam zdecydować, po jakiej cenie chcemy kupić DOGE. Pamiętaj, że rynek kryptowalut jest bardzo zmienny i podejmowane przez Ciebie decyzje inwestycyjne powinny być oparte na dogłębnej analizie i zrozumieniu ryzyka.

Dogecoin w obecnych czasach

W ciągu ostatnich kilku lat Dogecoin przeszedł przez wiele zmian i wciąż pozostaje popularnym wyborem w świecie kryptowalut. Jedną z najważniejszych zmian było przyjęcie Dogecoina jako kryptowaluty, co zwiększyło jej wiarygodność i ułatwiło inwestycje. Cena Dogecoina była również poddawana znacznym wahaniom, w zależności od ogólnych trendów rynkowych krypto. Pomimo tego - obecnie Dogecoin pozostaje kryptowalutą z niską wartością, ale to nie oznacza, że ​​nie ma ona znaczenia. Dostępność Dogecoin Core i innych programów umożliwia jego wykorzystanie przez użytkowników, którzy zdecydują się użyć go jako środka płatniczego w Internecie.

Czy warto inwestować w Dogecoin? 

Pomimo początkowego sceptycyzmu i krytyki, Dogecoin stał się popularną kryptowalutą wśród inwestorów, a jego wartość pod względem procentowym - znacznie wzrosła w ostatnim czasie. Jednakże, co przyniesie przyszłość dla Dogecoina?

Rynek kryptowalut wciąż ewoluuje

Bez wątpienia zmieniające się trendy i rozwijające się technologie w dziedzinie kryptowalut wpłyną na przyszłość Dogecoina i innych cyfrowych walut. Ponieważ rynek kryptowalut jest nadal stosunkowo młody i nieustannie się zmienia, trudno jest przewidzieć, jakie będą najbliższe lata dla Dogecoina.

Wykorzystanie Dogecoina jako środka płatniczego

Jedną z potencjalnych przyszłych dróg dla Dogecoina jest wykorzystanie go jako środka płatniczego. Zwiększenie akceptacji Dogecoina jako waluty umożliwiłoby jego wykorzystanie w codziennych transakcjach. Z pewnością byłoby to korzystne dla niego i potencjalnych inwestorów.

Wpływ innowatorów na wartość Dogecoina

Warto zauważyć, że wpływ znanych innowatorów na wartość Dogecoina jest nie do przecenienia. Na przykład Elon Musk, szef Tesla i Space X, kilkakrotnie wspominał o Dogecoinie na Twitterze, co doprowadzało do wzrostu kursu. Bez wątpienia wpływ innowatorów na cyfrowe waluty będzie nadal ważnym czynnikiem w przyszłości.

Jak kopać Dogecoina? 

Podobnie jak większość kryptowalut, Dogecoin wykorzystuje proces górniczy do weryfikacji transakcji i zabezpieczenia sieci. Górnicy wykorzystują swoje komputery do rozwiązania skomplikowanych problemów matematycznych, co pozwala im dodać kolejny blok do łańcucha bloków Dogecoina.

Podsumowanie

Podsumowując, Dogecoin to kryptowaluta powstała na bazie mema, która zyskała na popularności dzięki aktywnej społeczności. Chociaż Dogecoin ma wiele podobieństw do Bitcoin i Litecoin, to wciąż istnieją pewne różnice między nimi. Dogecoin korzysta z technologii blockchain i mechanizmu proof-of-work, co umożliwia przetwarzanie transakcji i rejestrowanie ich w blokach. Społeczność Dogecoina jest bardzo zaangażowana i aktywna na platformach takich jak Reddit, a także angażuje się w charytatywne zbiórki. Ponadto Dogecoin jest obserwowany przez inwestorów, którzy wierzą w jego potencjalny wzrost, a wpływowy Elon Musk jest jednym z ludzi którzy doprowadzają do wahań jego kursu.

Lista artykułów

Zobacz inne artykuły

Klikając „Zaakceptuj", wyrażasz zgodę na przechowywanie plików cookie na swoim urządzeniu w celu usprawnienia nawigacji w witrynie, analizy wykorzystania witryny i wsparcia naszych działań marketingowych. Aby uzyskać więcej informacji, zapoznaj się z naszą Polityką prywatności.