Kryptowaluty - jak zacząć? - poradnik dla początkujących

Kryptowaluta, to dla wielu wciąż nowe i nieznane pojęcie. Na dzień dzisiejszy stała się jednym z najbardziej popularnych środków inwestycji swojego kapitału.

Jeśli jesteś początkującym inwestorem i zastanawiasz się, jak zacząć inwestować w cyfrowe aktywa, ten poradnik jest dla Ciebie.

Najważniejsze informacje: 

 • Kryptowaluty to forma cyfrowej waluty.
 • Zanim zaczniesz inwestować, musisz wybrać odpowiednią platformę, bądź formę inwestycji.
 • Ethereum i Bitcoin to obecnie najpopularniejsze kryptowaluty.

Co to są kryptowaluty?

Kryptowaluty to wirtualne waluty, które są zdecentralizowane. Oznacza to, że nie są kontrolowane przez żadne władze centralne, takie jak banki czy rządy. Zamiast tego tworzy się je i przechowuje w specjalnych systemach informatycznych, zwanych blockchainami. Kryptowaluty są najczęściej wykorzystywane jako środki płatnicze, a ich transakcje podlegają szyfrowaniu. Jedną z najważniejszych cech kryptowalut jest to, że są one anonimowe, co oznacza, że ich właściciel jest ukryty za adresem publicznym portfela, którego używa do przeprowadzania transakcji.

Czy kryptowaluty są legalne?

Wiele krajów na świecie uznaje kryptowaluty za legalne środki płatnicze, a niektóre z nich nawet je regulują. Jednakże, w niektórych krajach kryptowaluty są wciąż uważane za nielegalne, więc warto zawsze sprawdzić obowiązujące przepisy, przed inwestowaniem w takie rozwiązanie. 

Jakie są rodzaje kryptowalut?

Na rynku istnieje wiele różnych rodzajów kryptowalut. Chociaż każda z nich ma swoje unikalne cechy, to w praktyce działają w podobny sposób, jako zdecentralizowane waluty cyfrowe. Podział kryptowalut można dokonać na kilka sposobów, w zależności od różnych kryteriów. Poniżej przedstawiam kilka podstawowych kategorii kryptowalut z uwzględnieniem różnych aspektów, takich jak mechanizmy konsensusu, zastosowanie oraz charakterystyka rynkowa.

Z uwagi na mechanizm konsensusu:

 • Proof of Work (PoW): Bitcoin, Litecoin, Monero
 • Proof of Stake (PoS): Cardano, Polkadot, Algorand
 • Delegated Proof of Stake (DPoS): EOS, TRON
 • Proof of Space/SpaceTime: Chia
 • Hybrydy i Inne: Horizon (PoW i PoS), Nano (Open Representative Voting)

Z uwagi na zastosowanie:

 • Waluty Cyfrowe: Bitcoin, Litecoin, Bitcoin Cash
 • Platformy Smart Contract: Ethereum, Cardano, Polkadot
 • Finanse Zdecentralizowane (DeFi): Uniswap, AAVE, Maker
 • NFT (Non-fungible Tokens): CryptoPunks, Flow, Tezos (tzNFTs)
 • Sieci Prywatności: Monero, Zcash, Dash

Stablecoiny 

Czyli kryptowaluty, które są przeliczane na klasyczne fiaty i służą do podtrzymywania stabilności kursu: 

 • USDT (Tether), 
 • USDC (USD Coin), 
 • DAI (MakerDAO)

Z uwagi na pozycję rynkową:

 • Bitcoin i Forki Bitcoin: Bitcoin, Bitcoin Cash, Bitcoin SV
 • Altcoiny: Ethereum, Litecoin, Cardano, etc.
 • Tokeny: ERC-20 (na Ethereum), BEP-20 (na Binance Smart Chain), etc.

Ten podział jest oczywiście uproszczony i nie obejmuje wszystkich kryptowalut ani wszystkich możliwych kategorii. Kryptowaluty są dynamicznym i złożonym ekosystemem, który ciągle się rozwija, więc nowe kategorie i podkategorie mogą się pojawiać z czasem. 

Jakie są najpopularniejsze kryptowaluty?

Chociaż obecnie istnieją setki kryptowalut, to musimy wskazać, że kilkanaście z nich cieszy się ogromną kapitalizacją i zaufaniem rynku. Są to w szczególności: 

 • Bitcoin – to pierwsza i najpopularniejsza kryptowaluta, która została wprowadzona na rynek w 2009 roku.
 • Ethereum – to sieć, która pozwala na tworzenie aplikacji i smart kontraktów. Jednocześnie jest to kryptowaluta, którą można kupić lub sprzedaż.
 • Litecoin – to kryptowaluta wprowadzona w 2011 roku. Jest ona oparta na otwartym kodzie źródłowym i w konstrukcji uznaje się ją za zbliżoną do Bitcoina.
 • Ripple – niniejsza kryptowaluta jest przeznaczona głównie dla banków i instytucji finansowych. Jej zastosowanie polega na usprawnieniu przepływu kapitału w krótkim czasie między instytucjami.
 • Bitcoin Cash – to kryptowaluta, która powstała w wyniku forka Bitcoina w 2017 roku.

Pamiętaj o tym, że każda kryptowaluta ma swoje wady i zalety, a wybór odpowiedniej zależy od preferencji inwestora oraz od celów, jakie chce osiągnąć.

Jak zacząć inwestować w kryptowaluty krok po kroku?

Poniżej przedstawiamy podstawowe elementy, które warto poznać, by móc skutecznie zacząć inwestować w branżę krypto: 

Zrozumienie kryptowaluty

Kryptowaluta to wirtualny środek płatniczy, który działa na technologii blockchain. Bitcoin, czyli najbardziej znana kryptowaluta, stał się pionierem rynku kryptowalut, ale obecnie istnieje wiele innych tokenów, takich jak Ethereum, Litecoin, Cardano etc. Zanim zainwestujesz w którąkolwiek z nich poznaj jej budowę oraz zastosowanie. 

Wybór platformy inwestycyjnej

Aby zacząć inwestować w kryptowaluty, potrzebujesz dostępu do giełdy kryptowalutowej  lub kantorów kryptowalut czy kryptomatów. Giełda to miejsce, gdzie możesz kupić kryptowaluty, dokonywać transakcji i śledzić rynek kryptowalut w czasie rzeczywistym. Innym rozwiązaniem jest kantor kryptowalut - np. Cashify, gdzie możesz bez obszernej papierkowej roboty tak jak w przypadku giełd nabyć swoje krypto!

Zakładanie portfela kryptowalutowego

Portfel to cyfrowe narzędzie, które pozwala przechowywać kryptowaluty. Istnieją różne rodzaje portfeli – od wirtualnych aplikacji po fizyczne urządzenia i kończąc na kartce papieru. Wybór odpowiedniego portfela jest kluczowe, aby przechowywać środki w bezpieczny sposób.

Rozpoczęcie inwestowania

Zanim zainwestujesz, warto zrozumieć podstawy tego działania. Inwestycja w kryptowaluty wiąże się z ryzykiem, dlatego ważne jest, aby dokładnie poznać rynek i chociażby potencjalne prowizje związane z transakcjami.

Strategia inwestycyjna

Każdy inwestor powinien mieć strategię inwestycyjną. Czy planujesz inwestować krótkoterminowo, czy może traktujesz kryptowaluty jako długoterminową inwestycję? Odpowiedź na to pytanie pomoże Ci w podejmowaniu przyszłych decyzji.

Bieżące aktualizacje i edukacja

Rynek kryptowalut jest dynamiczny i ciągle się zmienia. Dlatego ważne jest, aby być na bieżąco z najnowszymi informacjami i trendami, zwłaszcza w 2023 roku, który przynosi wiele nowości dla inwestorów.

Jak kupić kryptowaluty?

Jeśli zdecydowałeś się na to, by zainwestować w daną kryptowalutę, musisz najpierw kupić je na giełdzie, bądź w kantorze kryptowalut. Wybór odpowiedniej platformy do handlu jest ważny, ponieważ różnią się one między sobą opłatami, obsługiwanymi kryptowalutami, a także sposobem wpłacania i wypłacania środków.

Jak wybrać giełdę kryptowalut?

Przede wszystkim należy upewnić się, że wybrana giełda jest legalna i ma dobrą opinię wśród inwestorów. Należy sprawdzić, jakie kryptowaluty są obsługiwane przez daną giełdę oraz jakie opłaty pobiera za transakcje.

 • Przy wyborze giełdy warto zwrócić uwagę na:
 • Oceny i recenzje użytkowników;
 • Obsługiwane kryptowaluty;
 • Metody płatności;
 • Oczekiwany czas realizacji transakcji;
 • Opłaty za transakcje.

Rejestracja na giełdzie kryptowalut

Po wyborze giełdy, na której chcesz kupić kryptowaluty, należy się na niej zarejestrować. W tym celu należy podać swoje dane osobowe, podać adres email oraz numer telefonu. W niektórych przypadkach konieczne może być przesłanie dokumentów potwierdzających tożsamość.

Wpłata środków

Gdy dokonasz pomyślnej rejestracji, należy dokonać wpłaty na swoje konto.. W tym celu należy wybrać odpowiednią opcję płatności, taką jak przelew bankowy, karta kredytowa czy portfel kryptowalutowy i podać potrzebne informacje. Po wpłacie, środki powinny pojawić się na Twoim koncie.

Kupowanie kryptowalut

Po wykonaniu wpłaty, możesz przejść do kupna swoich pierwszych kryptowalut. W tym celu należy wybrać odpowiednią kryptowalutę, którą chcesz kupić, oraz ilość, którą chcesz nabyć. Następnie należy potwierdzić transakcję i poczekać na zakończenie jej realizacji. Pamiętaj, że inwestowanie w kryptowaluty wiąże się z ryzykiem, dlatego przed podjęciem decyzji o zakupie warto dokładnie przemyśleć swoje decyzje i przeprowadzić analizę rynku. Alternatywą dla giełdy jest kantor kryptowalut. 

Jakie są zalety kantoru kryptowalut? 

Kantor kryptowalut w porównaniu do giełdy kryptowalut oferuje kilka zalet, które mogą przekonać użytkowników do korzystania z tej formy zakupu.Stoją za nim poniższe aspekty: 

 • Prostota i intuicyjność: Kantory kryptowalut są zazwyczaj bardziej przyjazne dla początkujących użytkowników. Proces zakupu jest prosty, szybki i nie wymaga zaawansowanej wiedzy o rynku kryptowalut.
 • Brak konieczności rejestracji: W wielu kantorach nie ma potrzeby zakładania konta ani przechodzenia skomplikowanego procesu weryfikacji, co jest wymagane na większości giełd.
 • Szybkość transakcji: Zakup kryptowalut w kantorze często odbywa się niemal natychmiast, podczas gdy na giełdzie może to wymagać oczekiwania na odpowiednią ofertę kupna/sprzedaży.
 • Stała cena: W kantorze cena kryptowaluty jest z góry ustalona i nie zmienia się w trakcie transakcji, co daje pewność kosztów. Na giełdzie cena może się zmieniać w zależności od popytu i podaży.
 • Bezpieczne przechowywanie swoich kryptowalut: Kantory często oferują wyższy poziom bezpieczeństwa, ponieważ nie przechowują dużej ilości środków użytkowników, co czyni je mniej atrakcyjnym celem dla potencjalnych hakerów.
 • Prywatność: Kantory często oferują wyższy poziom prywatności, ponieważ nie wymagają tak szczegółowej weryfikacji tożsamości jak giełdy.

Oczywiście, wybór między kantorem, a giełdą zależy od indywidualnych potrzeb i preferencji użytkownika. Dla osób, które chcą aktywnie handlować kryptowalutami, analizować rynek i korzystać z zaawansowanych narzędzi, giełda może być lepszym wyborem. Dla tych, którzy chcą szybko i bezproblemowo zakupić kryptowalutę, kantor będzie bardziej odpowiedni.

Jak sprzedawać kryptowaluty?

Jeśli już zakupiłeś kryptowaluty i chcesz je sprzedać w celu zrealizowania zysków lub minimalizacji strat, istnieją dwa sposoby aby zrobić to skutecznie: 

Sprzedaż za pośrednictwem giełdy kryptowalut

Giełdy kryptowalut to miejsca, w których kupuje się i sprzedaje kryptowaluty. Proces sprzedaży za pośrednictwem giełdy zazwyczaj jest szybki i przejrzysty. Aby sprzedać kryptowaluty za pośrednictwem giełdy, należy wybrać kryptowalutę, którą chcesz sprzedać, a następnie ustawić jej cenę. Zazwyczaj giełdy pobierają prowizję za transakcję, którą trzeba zapłacić po jej dokonaniu.

Sprzedaż za pośrednictwem portfela kryptowalut

Możesz również sprzedać swoje krypto za pośrednictwem portfela kryptowalut. Jeżeli chcesz to zrobić, musisz wysłać kryptowaluty z portfela na giełdę i sprzedać je tam. W tym przypadku nie ma prowizji pobieranych przez giełdy kryptowalut, ale proces sprzedaży może zająć trochę więcej czasu i wymagać większej wiedzy technicznej. Niezależnie od tego, którą metodę wybierzesz, pamiętaj, że sprzedaż kryptowalut wiąże się z pewnym ryzykiem. Cena kryptowalut może ulec znaczącej fluktuacji, co oznacza, że ​​możesz zarobić lub stracić pieniądze w zależności od ruchów rynkowych. 

Jak wybrać platformę do inwestowania w kryptowaluty?

Inwestowanie w kryptowaluty wymaga wyboru odpowiedniej platformy, która sprosta twoim wymaganiom i zapewni bezpieczeństwo twoich inwestycji. Istnieje wiele różnych miejsc, które oferują handel kryptowalutami, a każda z nich ma swoje wady i zalety. Niżej przedstawiamy kilka aspektów na które bez wątpienia należy zwrócić szczególną uwagę. 

Bezpieczeństwo

Zwróć uwagę na bezpieczeństwo platformy. Upewnij się, że firma przechowuje twoje dane i pieniądze w bezpieczny sposób. Warto sprawdzić, czy korzysta ona z bezpiecznego protokołu SSL oraz czy posiada funkcję weryfikacji dwuetapowej. Dobrze jest również wybierać platformy, które posiadają certyfikaty bezpieczeństwa.

Opłaty

Inwestycja w kryptowaluty może być kosztowna, dlatego warto zwrócić uwagę na opłaty pobierane przez platformę. Niektóre firmy pobierają prowizje za wpłaty i wypłaty, a także za transakcje zakupu i sprzedaży kryptowalut. Warto wybierać takie, które pobierają niskie opłaty lub nie pobierają ich w ogóle.

Wspierane kryptowaluty

Zwróć uwagę na to, jakie kryptowaluty są obsługiwane przez platformę. Niektóre oferują handel tylko najpopularniejszymi krypto, takimi jak Bitcoin czy Ethereum. Inne umożliwiają handel różnymi kryptowalutami, w tym mniej popularnymi altcoinami. Wybierz platformę, która oferuje handel kryptowalutami, w które po prostu chcesz zainwestować.

Wygoda i funkcjonalność

To oczywisty aspekt, który powinien decydować o tym, czy chcesz zainwestować środki w daną firmę, czy nie. Wybierz platformę, która jest wygodna w użytkowaniu i oferuje funkcjonalności, które ułatwią ci handel kryptowalutami. Bez wątpienia takim miejscem jest właśnie Cashify! 

Popularne platformy

Na rynku istnieje wiele popularnych giełd do inwestowania w kryptowaluty, takich jak Binance, BitBay czy Coinbase. Każda z nich ma swoje zalety i wady, dlatego warto dokładnie je przebadać przed dokonaniem wyboru. Warto również sprawdzić opinie innych inwestorów, które można znaleźć na forach internetowych czy w mediach społecznościowych.

Ethereum czy Bitcoin - które kryptowaluty z dużym potencjałem wybrać?

Wybór między Ethereum, a Bitcoinem zależy od celów inwestycyjnych. Oba blockchainy są bardzo popularne i szanowane. Ethereum używa swojego systemu walutowego, zwanego Ether, aby działać jako platforma do budowania aplikacji zdecentralizowanych, które są znane jako smart kontrakty. Z drugiej strony Bitcoin jest jedną z pierwszych i najbardziej znanych kryptowalut, która została stworzona jako alternatywa dla systemów finansowych, opartych na tradycyjnych walutach. Jeśli chodzi o ryzyko inwestycyjne, Ethereum jest bardziej problematyczne z powodu swojej młodszej historii i większej ilości nowych projektów budowanych na jego blockchainie. Bitcoin jest bardziej stabilny, ale może nie mieć tak dużego potencjału wzrostu, jak Ethereum.

Dlaczego warto inwestować w bitcoin?

Bitcoin jest idealny dla osób, które szukają stabilnej inwestycji w dłuższym okresie. Jest to także doskonała opcja dla tych, którzy chcą inwestować w kryptowaluty, ale nie chcą angażować się w bardziej skomplikowane projekty i złożone smart kontrakty. Obecna cena bitcoina wynosi ponad 119 tysięcy złotych!

Dlaczego warto inwestować w ethereum?

Ethereum to dobry wybór dla tych, którzy szukają bardziej złożonych projektów i chcą zaawansowanych smart kontraktów. Jak wiadomo - Ethereum umożliwia programistom tworzenie aplikacji zdecentralizowanych, co może prowadzić do innowacyjnych rozwiązań w różnych dziedzinach, takich jak: 

 • finanse, 
 • zdrowie, 
 • edukacja.

Ważne jest, aby pamiętać, że inwestowanie w kryptowaluty wiąże się z pewnym ryzykiem. Zawsze należy dokładnie przemyśleć swoje cele inwestycyjne, przed podjęciem decyzji o wyborze jednej z tych kryptowalut.

Jakie są strategie inwestycyjne na rynku kryptowalut?

Inwestowanie w kryptowaluty może wiązać się z wysokim ryzykiem, ponieważ kursy nigdy nie są stabilne. Dlatego warto przemyśleć swoją strategię inwestycyjną, zanim zdecydujesz się na zakup kryptowalut. Przede wszystkim, ważne jest, abyś określił swój cel inwestycyjny. Czy chcesz szybko zarobić na krótkoterminowej spekulacji czy zainwestować w perspektywiczne projekty na dłuższy czas? Chcesz zdywersyfikować swoje portfolio inwestycyjne o kryptowaluty? Odpowiedzi na te pytania pomogą Ci w doborze odpowiedniej strategii inwestycyjnej.

Jak inwestować w kryptowaluty długoterminowo?

Jeśli szukasz długoterminowych inwestycji, to warto zainteresować się kryptowalutami o solidnych fundamentach i perspektywach rozwoju. Możesz ukierunkować się na zakup Bitcoinów, Ethereum lub Litecoinów, które są najbardziej znane i szanowane na rynku. Inną opcją jest inwestowanie w projekty nowych kryptowalut, które mają duży potencjał wzrostu, ale są bardziej ryzykowne. Warto jednak dokładnie przeanalizować spółkę oraz zespół, który stoi za nimi stoi. 

Jak inwestować w kryptowaluty krótkoterminowo? 

Dla inwestorów szukających krótkoterminowych zysków, strategia day tradingu może być interesująca. Polega ona na kupowaniu i sprzedawaniu kryptowalut w zaledwie kilka godzin lub dni. To jednak wymaga dużego doświadczenia oraz umiejętności analizy rynku.

Czym jest strategia dywersyfikacji?

Inwestowanie w kryptowaluty może również stanowić uzupełnienie innych instrumentów inwestycyjnych. Dywersyfikacja pozwala na zmniejszenie ryzyka i ochronę przed ewentualnymi stratami. Warto jednak pamiętać, że inwestycje w kryptowaluty powinny stanowić nie więcej niż 10-15% całego portfela inwestycyjnego.

Jaka jest przyszłość kryptowalut i prognozy na 2023 rok?

Chociaż kryptowaluty są stosunkowo młodym rynkiem, ich przyszłość wydaje się niezwykle obiecująca. Coraz więcej firm i instytucji finansowych zaczyna akceptować płatności w kryptowalutach, a ich popularność wciąż rośnie. Według prognoz analityków, w ciągu najbliższych kilku lat rynek kryptowalut ma szansę się rozwinąć i stać się jednym z najważniejszych rynków finansowych na świecie. W 2023 roku wartość rynku kryptowalut może osiągnęła około 2 bilionów dolarów. Jednym z czynników, który może przyczynić się do dalszego rozwoju rynku kryptowalut, jest rosnąca świadomość społeczeństwa na temat ich wartości i korzyści. Coraz więcej ludzi zdaje sobie sprawę z tego, że kryptowaluty mogą stanowić doskonałą alternatywę dla tradycyjnych form inwestowania.

Podsumowanie

Chociaż przyszłość kryptowalut wydaje się bardzo obiecująca, inwestycje w ten rynek wiążą się z pewnym ryzykiem. Dlatego warto dokładnie przemyśleć swoje koncepcje inwestycyjne i zawsze postępować zgodnie z własną strategią. Jeśli jednak podejdziemy do inwestowania w kryptowaluty z właściwą ostrożnością i umiejętnie wybierzemy strategię inwestycyjną, możemy liczyć na znaczne zyski w przyszłości.

FAQ

Co to są kryptowaluty?

Kryptowaluty to cyfrowe waluty, które używane są do dokonywania transakcji online. Są oparte na technologii blockchain i charakteryzują się wysokim stopniem bezpieczeństwa.

Jak kupić kryptowaluty?

Aby kupić kryptowaluty, należy założyć konto na giełdzie kryptowalut, zdeponować środki i wybrać interesującą nas walutę. Następnie można dokonać transakcji przez platformę giełdy. Można je również kupić za pośrednictwem kantoru kryptowalut - Cashify. Bez wątpienia taka forma cieszy się bezpieczeństwem, prostotą i uniknięciem zbędnej biurokracji. 

Jak sprzedawać kryptowaluty?

Jeżeli chcesz sprzedać kryptowaluty, musisz zalogować się na swoje konto na giełdzie kryptowalut, wybrać walutę, którą chcemy sprzedać i określić ilość. Następnie można złożyć zlecenie sprzedaży.

Ethereum czy Bitcoin - które kryptowaluty wybrać?

Wybór między Ethereum, a Bitcoinem zależy od indywidualnych preferencji inwestora. Obie kryptowaluty mają swoje unikalne cechy i zastosowania, dlatego warto przeprowadzić ich dokładną analizę przed podjęciem decyzji. Być może warto zainwestować w obie formy po połowie? Warto brać pod uwagę również takie rozwiązanie!

Jakie są strategie inwestycyjne na rynku kryptowalut?

Na rynku kryptowalut istnieje wiele strategii inwestycyjnych, takich jak kupowanie i trzymanie (HODL), day trading, swing trading czy analiza techniczna. Wybór strategii zależy od preferencji i celów inwestora.

Jaka jest przyszłość kryptowalut i dalsze prognozy na 2023 rok

Przyszłość kryptowalut jest trudna do przewidzenia, ale eksperci prognozują dalszy rozwój i wzrost wartości rynku. Warto monitorować najnowsze trendy i informacje branżowe, aby być na bieżąco z sytuacją.

Jak zarabiać na inwestowaniu w kryptowaluty?

Zarabianie na inwestowaniu w kryptowaluty wymaga wiedzy, analizy rynku i podejmowania odpowiednich decyzji inwestycyjnych. Warto również śledzić wiadomości i trendy branżowe, aby być świadomym najnowszych możliwości.

Lista artykułów

Zobacz inne artykuły

Klikając „Zaakceptuj", wyrażasz zgodę na przechowywanie plików cookie na swoim urządzeniu w celu usprawnienia nawigacji w witrynie, analizy wykorzystania witryny i wsparcia naszych działań marketingowych. Aby uzyskać więcej informacji, zapoznaj się z naszą Polityką prywatności.