Co to jest Bitcoin (BTC)?

‍Czy zastanawiałeś się kiedyś czym tak naprawdę jest Bitcoin? Wspomniana kryptowaluta od początku swojego istnienia budzi wiele kontrowersji, a technologia blockchain oraz jej rozpoznawalność sprawiają, że coraz więcej osób chce posiadać własne bitcoiny. 

Bitcoin powstał w 2009 roku i jest pierwszą kryptowalutą, która została wprowadzona na rynek. Jest to jedna z najpopularniejszych kryptowalut na świecie, którą można handlować, a także dokonywać, za jej pomocą, transakcji na całym świecie bez żadnych ograniczeń. W przeciwieństwie do tradycyjnych walut, Bitcoin nie jest kontrolowany przez banki ani żadne instytucje rządowe. Zamiast tego, system Bitcoina opiera się na technologii blockchain, która zapewnia bezpieczeństwo i transparentność transakcji.

Czym jest bitcoin, jak działa, jakie są zalety i wady, a także przyszłość tej wirtualnej waluty? O tym dowiesz się czytając poniższy artykuł.

Jak działa Bitcoin?

Bitcoin to system oparty na technologii blockchain. Jest to zdecentralizowana baza danych, w której przechowywane są transakcje dokonane przez użytkowników bitcoina. Każda transakcja jest zapisywana w blokach, które po połączeniu tworzą łańcuch bloków, tzw. blockchain.

Do przesyłania i odbierania bitcoina użytkownicy korzystają z portfeli bitcoinowych, czyli specjalnych programów komputerowych. Każdy portfel ma swój adres, który jest potrzebny do przeprowadzenia transakcji tzn. za jego pomocą użytkownik może wysłać lub odebrać bitcoina. Natomiast adres to po prostu ciąg cyfr i liter, wygenerowanych przez portfel.

W systemie bitcoin nie ma centralnego organu nadzorującego transakcji, przy czym nie oznacza to całkowitej dowolności i swobody. Transakcje są bowiem weryfikowane i potwierdzane przez “górników”, czyli przez osoby, które udostępniają moc obliczeniową swojego komputera, aby przetwarzać transakcje i dodawać je do blockchain. Za swoją pracę górnicy otrzymują nagrody w postaci nowych bitcoinów.

Co istotne, transakcje w bitcoinie są szyfrowane i zabezpieczone przy użyciu kryptografii. Każda transakcja jest podpisana cyfrowo, co oznacza, że ​​może być zweryfikowana przez innych użytkowników bitcoina. Dzięki temu system bitcoin jest odporny na fałszerstwa.

Należy również wspomnieć, iż przeprowadzenie transakcji przez użytkownika bitcoina musi być poprzedzone uiszczeniem opłaty w wysokości określonej przez górnika w związku z weryfikacją transakcji. Im większa opłata, tym szybciej górnik zatwierdzi transakcję i doda ją do blockchain. Jednym z najprostszych sposobów zakupu bitcoina jest użycie kantoru kryptowalut. Z pomocą w tym wypadku przychodzi Cashify, gdzie bez zbędnych formalności możesz zakupić własnego BTC!

Bezpieczeństwo transakcji Bitcoin

Bitcoin został zaprojektowany z myślą o zapewnieniu bezpiecznych transakcji online. Każda transakcja jest powiązana z unikalnym kodem, który gwarantuje, że ​​tylko właściciel portfela może ją przeprowadzić czy w niej uczestniczyć. Każda transakcja odbywa się za pomocą adresu Bitcoin, który jest po prostu przypadkowym ciągiem znaków.

Nieuczciwe transakcje są zjawiskiem możliwym, lecz stosunkowo bardzo rzadkim.  W takim przypadku sieć Bitcoin ma wbudowane narzędzia do wykrywania oszustw, dzięki czemu każda transakcja musi zostać potwierdzona przez wiele osób w sieci. Oznacza to, że w przypadku próby oszustwa, wiele węzłów sieci musi potwierdzić transakcję, zanim zostanie ona uznana za ważną. Hakerzy próbujący dokonać kradzieży mają również utrudnione zadanie w przypadku bitcoina, ponieważ transakcje są zapisywane w blockchainie - publicznym rejestrze transakcji. Blockchain jest zatem potężnym narzędziem, które gwarantuje jasność, precyzyjność i bezpieczeństwo. 

Bezpieczeństwo transakcji Bitcoina jest niewątpliwie jednym z jego największych atutów. Poprzez unikalne kody, anonimowe adresy i rejestr blockchain, wspomniana kryptowaluta uznawana za jedną z najbezpieczniejszych metod dokonywania transakcji online.

Rola górników i użytkowników w systemie Bitcoin

Bitcoin to zdecentralizowany system, który nie posiada centralnego organu zarządzającego i nadzorczego. Jak już wspomniano, użytkownicy oraz górnicy odpowiadają za przeprowadzenie transakcji i tworzenie nowych bitcoinów.

Rola użytkowników w systemie Bitcoin

Użytkownicy Bitcoin to osoby, które posiadają portfele Bitcoin, czyli aplikacje pozwalające na przeprowadzenie transakcji. Użytkownicy mogą wysyłać i otrzymywać bitcoiny bezpośrednio od innych użytkowników lub poprzez giełdy Bitcoin. Transakcja polega na tym, że użytkownik wysyła swoje bitcoiny do portfela drugiej osoby, która w ten sposób staje się ich posiadaczem. Każda transakcja jest zapisywana w bloku i weryfikowana przez górników.

Rola górników w systemie Bitcoin

Górnicy są odpowiedzialni za przetwarzanie i weryfikację transakcji w systemie Bitcoin, a także za wydobycie tj. używają swojej mocy obliczeniowej, aby rozwiązywać skomplikowane równania matematyczne. Po rozwiązaniu równania, nowy blok jest dodawany do blockchaina, a  górnik otrzymuje nagrodę w postaci nowych bitcoinów.

Bezpieczeństwo sieci Bitcoin zależy od górników, którzy zapewniają, że transakcje w sieci są prawidłowe. Im więcej górników, tym bardziej bezpieczna jest sieć. Bycie górnikiem to opłacalne zajęcie, ale wymaga znacznej inwestycji w sprzęt i energię elektryczną. W tym miejscu warto wspomnieć o technologii ASIC (Application-Specific Integrated Circuit), która pozwoliła górnikom na wydajniejsze przetwarzanie transakcji, jednocześnie zwiększając poziom trudności wchodzenia w posiadanie nowych bitcoinów.

Giełdy Bitcoin

Giełdy Bitcoin to elektroniczne platformy, na których użytkownicy mogą kupować i sprzedawać bitcoina za tradycyjną walutę lub za pomocą innych kryptowalut. Działają one na podobnej zasadzie jak tradycyjne giełdy, ale zamiast akcji czy towarów handlowane są tam kryptowaluty.

Popularne giełdy Bitcoin

 • BitBay (obecnie Zonda) – to jedna z największych polskich giełd, założona w 2014 roku. Oprócz Bitcoin umożliwia również handel innymi kryptowalutami.
 • Coinbase – to jedna z najbardziej popularnych giełd na świecie. Umożliwia zakup i sprzedaż Bitcoin oraz kilku innych popularnych kryptowalut.
 • Binance – to giełda zarejestrowana na Malcie, z której korzysta wiele osób na całym świecie. Umożliwia handel Bitcoin oraz ponad 100 innymi kryptowalutami.

Na giełdach Bitcoin ceny kryptowalut są ustalane w oparciu o podaż i popyt. W przypadku braku dostatecznej podaży, ceny mogą drastycznie wzrosnąć, co skłania inwestorów do zakupu. Natomiast przy nadmiernej podaży, ceny mogą spaść, co zachęci inwestorów do sprzedaży.

Jedną z największych zalet giełd Bitcoin jest ich dostępność. Wystarczy założyć konto i dokonać wpłaty tradycyjną walutą, by móc rozpocząć handel. Niemniej jednak trzeba pamiętać o ryzyku związanym z inwestowaniem w kryptowaluty, ponieważ ich wartość może drastycznie się zmieniać w krótkim czasie. Ponadto bardzo często giełdy wymagają przejścia skomplikowanych procedur KYC i AML. Prostszym rozwiązaniem zakupu kryptowaluty jest w tym wypadku kantor - jak np. Cashify, który omija wszelki formalizm związany z kupnem jakiejkolwiek kryptowaluty. 

Historia i rozwój Bitcoin

Bitcoin został stworzony w 2009 roku przez osobę lub grupę ludzi pod pseudonimem Satoshi Nakamoto. Twórcy zaproponowali kryptowalutę jako alternatywę dla tradycyjnego systemu finansowego, albowiem w ich ocenie dotychczasowy system był niesprawiedliwy i opierał się na zasadzie zaufania do banków i rządu. Od czasu powstania, bitcoin przeszedł wiele zmian i rozwoju.

Wczesne lata

W ciągu pierwszych kilku lat istnienia, bitcoin miał niską wartość i był wykorzystywany głównie przez entuzjastów technologii oraz osoby zainteresowane prywatnością. Jednak w 2013 roku wartość bitcoina zaczęła gwałtownie rosnąć, co przyciągnęło uwagę inwestorów i medialnych gigantów.

Kontrowersje

Bitcoin był i nadal jest przedmiotem kontrowersji. Niektórzy uważają go za rewolucyjną technologię, która może przyczynić się do znaczącej zmiany w sposobie, w jaki funkcjonuje globalne finansowe systemy. Inni uważają bitcoina za narzędzie do przestępczości, związaną z handlem narkotykami, praniem brudnych pieniędzy i finansowaniem terroryzmu.

Rozwój technologii blockchain

Bitcoin wraz z innymi kryptowalutami, przyczynił się do rozwoju technologii blockchain, umożliwiającej przechowywanie i przesyłanie informacji w sposób, który jest nie tylko bezpieczny, ale również nieweryfikowalny. Rozwój technologii blockchain otworzył również wiele nowych możliwości w innych dziedzinach, takich jak szeroko pojęta cyfrowa identyfikacja, logistyka czy systemy głosowania.

Bitcoin, a tradycyjny system bankowy

Bitcoin różni się od tradycyjnego systemu bankowego na wiele sposobów. Jedną z największych różnic jest brak centralnej instytucji kontrolującej Bitcoin. W tradycyjnym systemie bankowym instytucją tą jest bank centralny, który kontroluje emisję pieniądza.

Bitcoin natomiast jest zdecentralizowany i oparty na technologii blockchain, co oznacza, że żadna jednostka nie ma pełnej kontroli nad siecią. Każdy użytkownik jest równorzędny i ma wpływ na funkcjonowanie systemu.

Koszty transakcji

Tradycyjne systemy bankowe pobierają opłaty za przesyłanie pieniędzy, zwłaszcza  w przypadku transakcji międzynarodowych. W przypadku bitcoina koszty transakcji są znacznie niższe, a czas przesyłu jest znacznie krótszy. Należy jednak zauważyć, że w niektórych przypadkach koszty transakcji bitcoina mogą być wyższe ze względu na wysoki popyt na transakcje w danym czasie.

Prywatność

Tradycyjne systemy bankowe często wymagają od swoich klientów ujawnienia swoich danych osobowych i finansowych w celu uzyskania dostępu do usług bankowych.   W przypadku bitcoin, użytkownicy zachowują pełną prywatność w swoich transakcjach, co oznacza, że nie muszą ujawniać swoich danych osobowych. Nie oznacza to jednak, że Bitcoin jest całkowicie anonimowy, albowiem transakcje są rejestrowane na blockchainie, który jest publicznie dostępny.

Zabezpieczenia

Tradycyjne systemy bankowe zapewniają swoim klientom pewne zabezpieczenia, takie jak ubezpieczenie depozytów i systemy ochrony przed oszustwami. W przypadku Bitcoin, to użytkownicy są odpowiedzialni za swoje transakcje i muszą sami zapewnić odpowiednie zabezpieczenia swojego portfela Bitcoin. Z tego też względu, o ile bitcoin zapewnia znacznie większą autonomię i prywatność niż tradycyjny system bankowy, to jednocześnie niesie też ze sobą pewne ryzyko. Należy zawsze zachować ostrożność i przestrzegać zasad bezpieczeństwa podczas korzystania z Bitcoina.

Zalety i wady bitcoina

Bitcoin w ciągu ostatnich kilku lat zyskał na popularności i stał się popularnym sposobem przechowywania wartości i dokonywania płatności. Jednak tak jak każda inna technologia, bitcoin ma swoje wady i zalety.

Zalety bitcoina

 • Anonimowość: jedną z najbardziej pożądanych cech bitcoina jest anonimowość. Transakcje dokonywane za pomocą bitcoina nie wymagają podawania danych osobowych, co oznacza, że użytkownicy mogą zachować swoją prywatność.
 • Dostępność: bitcoin jest dostępny dla każdego, kto posiada odpowiedni sprzęt i połączenie internetowe. Dzięki temu, że bitcoin to globalna sieć płatności, użytkownicy mogą dokonywać transakcji z każdego miejsca na świecie.
 • Niskie opłaty: opłaty za transakcje bitcoin są znacznie niższe niż opłaty za tradycyjne transakcje bankowe. Ponadto, opłaty za przekazywanie bitcoinów są stałe, co oznacza, że nie ma potrzeby płacenia dodatkowych opłat za przesłanie większej ilości bitcoinów.
 • Brak pośredników: bitcoin to zdecentralizowana sieć, co oznacza, że nie ma potrzeby korzystania z pośredników, takich jak banki czy platformy płatnicze. To pozwala użytkownikom na większą kontrolę nad swoimi pieniędzmi.

Wady bitcoina

 • Niska akceptacja: jednym z największych wyzwań stojących przed bitcoinem jest niska akceptacja wśród firm i konsumentów. Wciąż wiele osób nie wie, jak działa bitcoin i nie ma dość wiedzy, aby z niego korzystać.
 • Niestabilność wartości: wartość bitcoina jest bardzo niestabilna i może drastycznie się zmieniać w ciągu kilku godzin, co oznacza, że posiadanie bitcoinów może wiązać się z dużym ryzykiem finansowym.
 • Ryzyko kradzieży: chociaż bitcoin jest zabezpieczony za pomocą szyfrowania, wciąż istnieje ryzyko kradzieży. Jeśli użytkownik nie zabezpieczy swojego portfela bitcoin, może stać się łatwym celem dla hakerów.
 • Trudność w użyciu: bitcoin jest stosunkowo trudny w użyciu dla osób, które nie mają doświadczenia z technologią. Wymaga to od użytkowników nauki obsługi specjalistycznego oprogramowania, co może zniechęcać niektórych ludzi.

Mimo tych wad i wyzwań, bitcoin nadal pozostaje popularnym sposobem przechowywania wartości i płatności. Jednak przed skorzystaniem z tej technologii warto dokładnie przeanalizować wszystkie za i przeciw oraz poznać podstawowe zasady jej działania.

Jaka jest przyszłość bitcoina?

Bitcoin jest wciąż stosunkowo młodym wynalazkiem, a jego przyszłość wydaje się bardzo obiecująca. W ostatnich latach nastąpił znaczny wzrost zainteresowania bitcoinem i innymi kryptowalutami, co świadczy o rosnącym zaufaniu do nowych technologii.

Potencjał bitcoina jako waluty globalnej

Bitcoin umożliwia szybkie i tanie transakcje międzynarodowe, a tym samym może stać się alternatywą dla tradycyjnych systemów płatniczych, które często wymagają czasochłonnego i kosztownego procesu przewalutowania. Wraz z rozwojem technologii blockchain, która pozwala na bezpieczną i niezawodną wymianę informacji, bitcoin może stać się kluczowym elementem globalnych systemów płatniczych.

Wdrożenie bitcoina w branżach finansowych

W miarę rozwoju technologii blockchain i zainteresowania nowymi technologiami, bitcoin może stać się coraz bardziej popularny wśród instytucji finansowych, co niewątpliwie przyczyni się do popularyzacji kryptowaluty jako głównego środka płatniczego. Wielu przedsiębiorców już zaczyna wprowadzać bitcoina jako formę płatności, co wskazuje na to, że kryptowaluta ma duży potencjał w branży finansowej.

Ryzyka związane z bitcoinem

Jak każda inna technologia, bitcoin niesie ze sobą pewne ryzyko. W ciągu ostatnich kilku lat zdarzyły się już przypadki kradzieży i oszustw związanych z bitcoinem. Bezpieczeństwo systemu zależy od zaufania, jakim cieszy się sieć, a ponieważ bitcoin działa w oparciu o anonimowość, istnieje pewne ryzyko, że może zostać wykorzystany do celów przestępczych. Ważne jest zatem, aby korzystać z wiarygodnych giełd i platform wymiany,   a także pamiętać o zasadach bezpieczeństwa.

Podsumowanie

Bitcoin został stworzony przez osobą bądź grupę posługującą się pseudonimem Satoshi Nakamoto w 2009 roku, rewolucjonizuje świat finansów jako pierwsza kryptowaluta. Bitcoin to cyfrowa waluta, przechowywana w sieci, w której informacje o transakcjach są zabezpieczane przez proces potocznie nazywany "mining", czyli “wydobyciem, kopaniem”.

W systemie bitcoina, aby potwierdzić transakcje, potrzebna jest duża moc obliczeniowa, natomiast inwestowanie w bitcoina wiąże się z możliwą utratą pieniędzy. Przed przystąpieniem do giełdy BTC, zwłaszcza gdy działają kontrakty CFD, powinieneś skonsultować się z osobą specjalizującą się w zakresie doradztwa inwestycyjnego i rynku kryptowalut. Jeżeli chcesz ominąć tych problemów - kantor kryptowalut Cashify będzie najlepszą formą kupna własnej krypto.

 Biorąc pod uwagę, że jest limit wydobycia tj. 21 000 000 (21 mln) bitcoinów, wartość tej kryptowaluty może się znacząco zmieniać, przez co ważne jest, aby śledzić panujący na rynku finansowym trendy. 

Lista artykułów

Zobacz inne artykuły

Per click “Accept”, you agree to the storage of cookies on your device in order to improve site navigation, analyze site usage and support our marketing efforts. For more information, please explore our Politica de confidentialitate .