Co to jest i jak działa Ethereum?

W świecie kryptowalut Ethereum zajmuje ważne miejsce. Jest to platforma oparta na technologii blockchain, która umożliwia tworzenie i korzystanie z tzw. smart kontraktów, czyli kontraktów cyfrowych programowanych w celu wykonania określonych działań w oparciu o określone warunki. Dzięki temu Ethereum może znacząco wpłynąć na sposób, w jaki funkcjonuje dzisiejsza gospodarka.

Jednym z kluczowych elementów Ethereum jest kryptowalutą o takiej samej nazwie, która jest wykorzystywana do opłacania transakcji w sieci oraz do wynagradzania użytkowników, którzy udostępniają swoje zasoby w celu wspierania działania sieci. W kontekście kryptowalut Ethereum jest jednym z najbardziej innowacyjnych i inspirujących projektów, na którego rozwój warto zwrócić uwagę.

Historia Ethereum

Ethereum powstało w 2013 roku, kiedy to Vitalik Buterin zaczął pracować nad swoim pomysłem na rozwinięcie technologii blockchain poza zastosowaniem do jedynie jednej waluty kryptograficznej – bitcoina. W tym czasie Buterin był związanym związany z Bitcoin Magazine i był jednym z czołowych ekspertów w dziedzinie kryptowalut. Buterin rozpoczął pracę nad projektem i szukał finansowania w tym zakresie. W grudniu 2013 roku opublikował whitepaper, w którym opisywał swój nowy projekt. Ethereum zyskało popularność, a Buterin otrzymał dofinansowanie od kilku wybitnych członków społeczności kryptowalut, w tym od Josepha Lubina oraz Gavina Wooda.

Technologia Ethereum

Ethereum to kryptowaluta oparta na technologii blockchain, podobnie jak Bitcoin. Jednak Ethereum wykorzystuje bardziej zaawansowaną technologię opartą na blockchainie, umożliwiającą użytkownikom tworzenie i wykorzystywanie smart kontraktów.

Czym jest blockchain?

Blockchain to zdecentralizowana technologia umożliwiająca przechowywanie informacji za pomocą sieci połączonych komputerów. Informacje są przechowywane w tzw. blokach, a następnie w łańcuchu (chain), dzięki czemu każdy blok jest powiązany z poprzednim. Dodatkowo każdy blok jest chroniony za pomocą systemu kryptograficznego, co zapewnia bezpieczeństwo przechowywanych informacji.

Jak działa blockchain Ethereum?

Blockchain Ethereum działa na zasadzie sieci komputerów, które wspólnie przechowują informacje o wszystkich transakcjach zachodzących w sieci. Każdy użytkownik Ethereum posiada swoje unikalne konto, które przechowuje informacje o jego bilansie i historii transakcji. Gdy użytkownik chce dokonać transakcji, informacja o niej jest przesyłana do sieci, gdzie zostaje zweryfikowana i dodana do blockchaina. Każda transakcja wymaga opłaty w formie tzw. gazu, która zapewnia wykonywanie w sieci Ethereum.

Smart kontakty Ethereum

Ethereum to jedna z największych sieci blockchain na świecie, a jej technologia smart-kontaktów jest jednym z najważniejszych elementów, które ją wyróżniają. Jednym z głównych celów Ethereum było umożliwienie programistom tworzenie aplikacji zdecentralizowanych, które korzystają ze smart kontraktów. Smart kontrakty Ethereum to programy, które działają zgodnie z zdefiniowanymi regułami i umożliwiają automatyczne wykonywanie działań na blockchainie. Dzięki temu, operacje wykonywane za pomocą smart kontraktów są: 

 • szybsze, 
 • tańsze, 
 • bardziej przejrzyste,
 • bezpieczniejsze niż te tradycyjne, realizowane poza blockchainem. 

Co więcej, dzięki smart kontraktom Ethereum można tworzyć różne typy aplikacji, takie jak

 • giełdy, 
 • aplikacje do głosowania,
 • platformy crowdfundingowe.

Smart kontrakty Ethereum są także bardzo ważne dla działań związanych z kryptowalutami. Dzięki nim, można tworzyć i wykorzystywać różnego rodzaju tokeny, które działają na blockchainie Ethereum. Tokeny te, nazywane ERC-20, umożliwiają tworzenie własnych kryptowalut, które możemy wykorzystywać wraz z Ethereum.

W jaki sposób działają smart kontrakty Ethereum?

Smart kontrakty Ethereum są programami, które pisze się w specjalnym języku programowania solidity. Programy te są kompilowane do kodu bajtowego, który może być wykonywany na wirtualnej maszynie Ethereum. Smart kontrakty Ethereum są przechowywane na blockchainie i wykonywane zgodnie z ustalonymi regułami. Reguły te są zdefiniowane w kodzie smart kontraktu i są wykonywane automatycznie, bez potrzeby udziału osoby pośredniczącej. Istnieje wiele różnych zastosowań dla smart kontraktów Ethereum, a ich potencjał jest ogromny. Dzięki nim, możemy tworzyć różnego rodzaju aplikacje i systemy, które działają na zasadzie automatycznego wykonywania operacji zgodnie z przedefiniowanymi regułami.

Co to jest ERC-20?

ERC-20 to standard, który określa zasady tworzenia tokenów na blockchainie Ethereum. Tokeny te są zdecentralizowane i niezależne od głównych kryptowalut, takich jak Bitcoin czy Ether. Dzięki ERC-20 tworzenie i obsługa własnych kryptowalut jest znacznie łatwiejsze i bardziej dostępne dla użytkowników.

Ponadto ERC-20 umożliwia tworzenie tokenów, które spełniają określone warunki, takie jak ilość, nazwa, symbol czy ilość miejsc po przecinku. Dzięki temu tokeny ERC-20 są zgodne z każdym portfelem obsługującym standard ERC-20 i można nimi handlować na różnych giełdach kryptowalutowych.

Jednym z najważniejszych zastosowań ERC-20 jest wykorzystanie go do budowania sieci ICO (Initial Coin Offering). Firmy mogą wykorzystać standard ERC-20 do wydania swoich własnych tokenów, co pozwala na pozyskiwanie środków na rozwój własnego projektu.

Ethereum vs. Bitcoin

Pomimo że Ethereum i Bitcoin to dwie różne kryptowaluty z różnymi zastosowaniami, często porównuje się je ze względu na ich popularność i wpływ na rynek kryptowalut. Jednak, ogólnie rzecz biorąc, Ethereum i Bitcoin różnią się w poniższych aspektach. 

Technologia

Bitcoin jest bardziej skoncentrowany na aspekcie walutowym, podczas gdy Ethereum skupia się na wykorzystaniu blockchaina dla bardziej złożonych zastosowań, takich jak tworzenie smart kontraktów.

Zastosowania

Ethereum oferuje szerszy zakres zastosowań niż Bitcoin. Oprócz funkcji płatniczych, Ethereum pozwala programistom na tworzenie aplikacji opartych na blockchainie, które wykorzystują wspomniane wcześniej kontrakty.

Transakcje

Bitcoin obsługuje mniejszą liczbę transakcji na sekundę (około 7), podczas gdy Ethereum może obsłużyć około 15 transakcji na sekundę. Jednak Ethereum pracuje nad poprawą tej wartości i wprowadzeniem skalowalności.

Jak korzystać z Ethereum?

Ethereum to platforma, która umożliwia przeprowadzanie transakcji z wykorzystaniem kryptowaluty o nazwie Ether. Aby zacząć korzystać z Ethereum, potrzebujesz portfela, który pozwoli Ci przechowywać swoje Ethery oraz komputer lub smartfon z dostępem do internetu. Pierwszym krokiem jest wybór odpowiedniego portfela dla swoich potrzeb. Istnieje wiele opcji do wyboru, w tym: 

 • portfele online, 
 • desktopowe, 
 • mobilne. 

Ważne jest, aby wybrać jedynie portfele z zaufanego źródła oraz zabezpieczyć je mocnym hasłem.

Następnie musisz nabyć Ethereum. Można to zrobić na giełdach kryptowalut lub poprzez bezpośrednią wymianę z innymi użytkownikami Ethereum. Ciekawą opcją jest również nabycie tej kryptowaluty za pośrednictwem naszego kantoru Cashify. Zrobisz to prosto, bez zbędnych formalności i tanio!

Gdy już masz swoje ETH w portfelu, możesz przystąpić do korzystania z Ethereum. Platforma oferuje wiele opcji, takich jak przesyłanie i otrzymywanie płatności, udział w ICO (Initial Coin Offerings) czy też korzystanie z aplikacji opartych na Ethereum.

Ważne jest, aby zawsze pamiętać o bezpieczeństwie i wykorzystywać tylko zaufane aplikacje oraz usługi. Co więcej, Ethereum jest platformą, na której można tworzyć własne aplikacje, więc zawsze istnieje ryzyko oszustwa lub nierzetelności ze strony innych użytkowników.

Przyszłość Ethereum

Ethereum w rzeczywistości stał się podstawowym impulsem do tworzenia tak wielu innowacyjnych projektów z wykorzystaniem technologii blockchain. Dlatego też wiele osób uważa, że Ethereum ma ogromny potencjał rozwoju w nadchodzących latach.

Jak wyglądać będzie przyszłość Ethereum? Przede wszystkim, dużo zależy od rozwoju technologii blockchain, która będzie odpowiedzialna za rozwój platformy. Niektóre osoby uważają, że Ethereum może również rozwinąć się w kierunku wirtualnej rzeczywistości (VR) i gier. Ponieważ wiele zastosowań Ethereum opiera się na smart kontraktach, tylko wyobraźnia ogranicza, w jaki sposób można ich użyć. W sumie, przyszłość Ethereum wydaje się jasna. Z jego coraz bardziej skalowalnymi możliwościami i stałym rozwojem, Ethereum pozostaje jedną z najważniejszych kryptowalut na świecie, która ma potencjał wywierania istotnego wpływu na różne aspekty naszego życia w przyszłości.

Ethereum w biznesie

Ethereum to nie tylko kryptowaluta, ale także platforma, która umożliwia tworzenie inteligentnych kontraktów oraz aplikacji opartych na blockchainie. Dlatego też Ethereum zyskuje coraz większą popularność w świecie biznesu. Firmy używają Ethereum do przeprowadzania transakcji, tworzenia tokenów oraz programów, które automatyzują procesy biznesowe. Ethereum pozwala również na budowanie aplikacji zdecentralizowanych, które nie są pod kontrolą jednej instytucji.

Budowanie aplikacji na Ethereum

Ethereum umożliwia programistom tworzenie aplikacji zdecentralizowanych, które działają na blockchainie. Dzięki temu aplikacje te są bezpieczne i niezależne od jednej instytucji.

Firmy korzystają z Ethereum do tworzenia aplikacji, które umożliwiają im zarządzanie danymi, przyspieszenie i uproszczenie procesów biznesowych oraz tworzenie produktów i usług opartych na blockchainie.

Ethereum w społeczności kryptowalut

Bez wątpienia Ethereum to jedna z najważniejszych kryptowalut na świecie. W ciągu kilku lat od swojego powstania stał się platformą nie tylko dla tworzenia kryptowalut, ale także dla budowania aplikacji i smart kontraktów. To sprawiło, że Ethereum zdobyło rzeszę fanów i zwolenników, którzy wspierają rozwój projektu i korzystają z jego możliwości.

W społeczności kryptowalut Ethereum zajmuje ważne miejsce. Jego rozwój i innowacyjność są często porównywane do Bitcoina, który jest uważany za kryptowalutę o największej wartości na świecie. Jednak Ethereum oferuje unikalne rozwiązania, które pozwalają na rozwijanie zdecentralizowanych aplikacji, co czyni go bardziej użytecznym w dzisiejszych czasach.

Kto skorzysta na Ethereum? 

 • Programiści – Ethereum oferuje szeroką gamę narzędzi i API do tworzenia aplikacji i kontraktów inteligentnych.
 • Inwestorzy – Ethereum to popularna inwestycja wśród osób chcących zainwestować w kryptowaluty.
 • Użytkownicy zdecentralizowanych aplikacji – Ethereum jest platformą, na której działa wiele popularnych aplikacji, takich jak CryptoKitties czy Uniswap.
 • Miłośnicy kryptowalut – Ethereum cieszy się dużą popularnością wśród fanów kryptowalut, którzy doceniają jego innowacyjność i potencjał.

Z racji swojej popularności Ethereum ma silną pozycję w społeczności kryptowalut. Wspiera go wiele osób, które wierzą w jego rozwój i przyszłość. To sprawia, że Ethereum ma potencjał stać się jednym z najważniejszych projektów w branży krypto!

Jakie są zalety i wady Ethereum? 

Każda kryptowaluta i projekt - podobnie jak Ethereum posiada swoje zalety i wady o których warto wspomnieć: 

Jakie są zalety Ethereum? 

 • Uniwersalność i Elastyczność: Ethereum pozwala na tworzenie różnorodnych aplikacji, nie tylko kryptowalut, ale także zdecentralizowanych aplikacji (DApps), tokenów, DAO (zdecentralizowanych autonomicznych organizacji) i innych.
 • Smart kontrakty: Jedną z największych zalet Ethereum są smart kontrakty, które automatyzują i upraszczają wiele procesów.
 • Duża społeczność: Ethereum ma jedną z największych społeczności programistów, co przyspiesza rozwój i innowacje w ekosystemie.
 • Szeroka Adopcja: Ethereum jest szeroko przyjęte w różnych branżach, co przyczynia się do jego stabilności i wiarygodności.
 • Bezpieczeństwo: Sieć jest zabezpieczona przez tysiące nodów na całym świecie, co utrudnia ataki i fałszerstwa.
 • Aktualizacje i rozwój: Ethereum nieustannie się rozwija, z planowanymi uaktualnieniami mającymi na celu zwiększenie efektywności, skalowalności i bezpieczeństwa sieci.

Jakie są wady Ethereum? 

 • Skalowalność: Ethereum obecnie boryka się z problemami skalowalności i może obsłużyć tylko ograniczoną liczbę transakcji na sekundę.
 • Koszty Transakcji (Gas Fees): Ceny gazu mogą być bardzo wysokie, szczególnie w okresach dużego ruchu, co może być barierą dla użytkowników i deweloperów.
 • Złożoność: Programowanie smart kontraktów i DApps na Ethereum wymaga specjalistycznej wiedzy, co stanowi barierę wejścia dla niektórych programistów.
 • Konkurencja: Pojawiło się wiele alternatywnych blockchainów, które próbują rozwiązać niektóre z problemów Ethereum, takich jak skalowalność i opłaty za transakcje, co może wpłynąć na jego pozycję na rynku.
 • Zmienność Cenowa: Podobnie jak inne kryptowaluty, Ethereum jest podatne na znaczną zmienność cenową, co może być ryzykowne dla inwestorów.

Każdy z tych punktów może być bardziej lub mniej istotny w zależności od konkretnego przypadku użycia i potrzeb użytkownika lub dewelopera.

Podsumowanie

Jak sam widzisz - Ethereum  jedną z najważniejszych kryptowalut obecnie dostępnych na rynku. Przeprowadziliśmy dokładny przegląd historii, technologii i zastosowań Ethereum, w tym smart kontraktów i tokenów ERC-20. Porównaliśmy także Ethereum i Bitcoina - czyli dwie największe kryptowaluty, oraz omówiliśmy przyszłość Ethereum zarówno w świecie biznesu jak i w społeczności kryptowalut. Jeśli chcesz wziąć udział w tej rewolucji, możesz zacząć korzystać z Ethereum już dziś poprzez zakup i handel kryptowalutami za pośrednictwem naszego kantoru - Cashify. 

Lista artykułów

Zobacz inne artykuły

Per click “Accept”, you agree to the storage of cookies on your device in order to improve site navigation, analyze site usage and support our marketing efforts. For more information, please explore our Politica de confidentialitate .