Co to jest kopanie kryptowalut?

Dowiedz się, jak działa kopanie kryptowalut, jakie są jego zalety i wady, oraz jakie narzędzia są potrzebne do rozpoczęcia. Odkryj tajniki blockchaina, różnice między koparkami ASIC i GPU oraz kluczowe informacje o bezpieczeństwie i legalności kopania.

W dzisiejszych czasach kryptowaluty stały się bardzo popularne, a proces ich kopania jest jednym z głównych sposobów na ich zdobycie. Ale co właściwie oznacza - kopanie kryptowalut? Kopanie kryptowalut to proces wydobywania nowych jednostek danej kryptowaluty za pomocą mocy obliczeniowej komputera. W prostych słowach, górnicy używają swoich komputerów, aby rozwiązywać złożone równania matematyczne, które pozwalają na weryfikację transakcji w sieci blockchain. W zamian za to otrzymują nowe jednostki danej kryptowaluty.

Dlaczego kopanie kryptowalut jest istotne? 

Pewnie zastanawiasz się czemu ten proces jest potrzebny? Otóż w sieci blockchain każda transakcja musi zostać zweryfikowana przez wiele różnych węzłów, aby być uznana za prawdziwą. Proces kopania pozwala na utrzymanie równowagi pomiędzy zapotrzebowaniem na kryptowaluty, a ich podażą. Bez niego, kryptowaluty mogłyby po prostu być tworzone bez końca, co prowadziłoby do inflacji. Przed wejściem w świat kopania warto poznać kilka podstawowych pojęć związanych z tym procesem. Do najważniejszych należą: 

 • górnik - osoba wykonująca proces kopania, 
 • wydobywanie - proces tworzenia nowych jednostek kryptowaluty, 
 • transakcja - przesyłanie jednostek danej kryptowaluty od jednego użytkownika do drugiego, hash - wynik złożonego równania matematycznego, który służy do weryfikacji transakcji w sieci blockchain.

Czym jest kryptowaluta?

Kryptowaluta to forma cyfrowej waluty, której transakcje zapisywane są w blockchainie. Blockchain jest publiczną, zdecentralizowaną bazą danych, która umożliwia bezpieczne przechowywanie informacji o transakcjach i posiadanych ilościach kryptowalut.

Blockchain składa się z bloków, w których przechowywane są informacje o transakcjach. Kolejne bloki łączą się ze sobą za pomocą kryptograficznych skrótów, tworząc jednolitą, niezmienną sieć bloków. Kryptowaluty są oparte na konsensusie, czyli porozumieniu pomiędzy użytkownikami sieci blockchain, którzy potwierdzają transakcje i tworzą kolejne bloki w łańcuchu. Blockchain zapewnia stabilność i bezpieczeństwo kryptowalut, ponieważ każda zmiana w jednym bloku wpłynęłaby na całą sieć, co uniemożliwiłoby fałszowanie transakcji.

Jak działa proces kopania kryptowalut?

Proces kopania kryptowalut polega na wykorzystaniu mocy obliczeniowej komputera do rozwiązania skomplikowanego problemu matematycznego. Górnicy, czyli osoby zajmujące się kopaniem, wydobywają nowe bloki, które potem są dodawane do sieci blockchain.

W procesie wydobycia bloku bierze udział wiele osób, jednak tylko jedna z nich zostanie nagrodzona za swoje wysiłki. Kiedy górnik rozwiąże problem matematyczny, otrzymuje możliwość wydobycia nowych monet. Nagroda ta jest automatycznie dodawana do portfela górnika.

Jak działa proces wydobycia bloku?

Proces wydobycia bloku składa się z kilku etapów. Kiedy ktoś wykonuje transakcję, ta informacja zostanie przesłana do sieci blockchain. Kiedy transakcja zostanie zweryfikowana, zostanie ona dodana do nowego bloku. Aby dodać nowy blok do sieci, górnicy muszą znaleźć rozwiązanie skomplikowanego problemu matematycznego. Jeżeli chcą to zrobić, muszą wykonać bardzo dużą liczbę operacji matematycznych. Ta liczba operacji jest nazywana właśnie haszem. Górnicy muszą znaleźć hasz, który spełni określone wymagania. Uzyskanie hasza wymaga od górnika wykorzystania dużej ilości mocy obliczeniowej. Im więcej mocy obliczeniowej, tym większa szansa na znalezienie hasza i wydobycie bloku. Kiedy górnik znajdzie hasz, blok zostaje dodany do sieci.

W jaki sposób górnicy zarabiają?

Górnicy otrzymują nagrody za wydobyte bloki. Nagroda ta składa się z określonego w protokole wynagrodzenia za wydobycie nowych monet oraz prowizji za przeprowadzenie transakcji. Jednakże, wraz z upływem czasu liczba monet, które można wykopać maleje co oznacza, że górnicy muszą wykorzystać coraz więcej mocy obliczeniowej, aby kontynuować kopanie kryptowalut. Wiele osób decyduje się na łączenie się w grupy, aby zwiększyć swoje szanse na znalezienie hasza i zarobienie nagrody. W kolejnym rozdziale przeanalizujemy różnicę między koparkami opartymi na ASIC i GPU oraz to, jakie są ich zalety i wady.

Koparki kryptowalutowe: ASIC vs GPU

W procesie kopania kryptowalut najważniejsza jest wydajność koparki. Do wyboru mamy dwie główne opcje: koparki oparte na układach ASIC oraz te oparte na kartach graficznych GPU. Oba typy mają swoje zalety i wady, dlatego warto je ze sobą porównać.

Jak działają koparki kryptowalutowe oparte na ASIC?

ASIC (ang. Application-Specific Integrated Circuit) to specjalistyczne urządzenie zaprogramowane do wykonywania jednego zadania, czyli wydobywania kryptowaluty. Są one bardzo wydajne, ponieważ zostały zaprojektowane specjalnie do tego celu i nie mają zbędnych funkcjonalności.

Do największych zalet koparek ASIC należą:

 • wysoka wydajność;
 • niskie zużycie energii;
 • brak konieczności częstych aktualizacji sprzętu.

Jednak koparki oparte na ASIC mają także swoje wady:

 • kosztowna inwestycja początkowa – takie urządzenia są zazwyczaj droższe niż koparki GPU;
 • mniejsza elastyczność – ASIC może być wykorzystywany tylko do jednej kryptowaluty;
 • szybka utrata wartości sprzętu – gdy nowszy ASIC zostanie wprowadzony na rynek, stara koparka traci na wartości.

Jak działają koparki kryptowalutowe oparte na GPU?

Koparki oparte na kartach graficznych GPU (ang. Graphics Processing Unit) są bardziej powszechne wśród początkujących użytkowników kryptowalut. Są one bardziej elastyczne i mogą być wykorzystywane do wydobywania różnych rodzajów kryptowalut.

Do zalet koparek opartych na GPU należą:

 • niższy koszt inwestycyjny – takie koparki są zazwyczaj tańsze niż koparki oparte na ASIC;
 • większa elastyczność – GPU może być wykorzystywany do wydobywania różnych rodzajów kryptowalut;
 • możliwość wykorzystania w innych celach – karty graficzne mogą być wykorzystywane do innych zadań, takich jak renderowanie wideo czy gier.

Jakie są wady koparek GPU? 

 • mniejsza wydajność – w porównaniu do koparek ASIC GPU mają mniejszą wydajność;
 • większe zużycie energii – koparki oparte na GPU zużywają więcej energii niż ASIC;
 • wymagają częstszych aktualizacji – karty graficzne są mniej trwałe i wymagają częstszych aktualizacji sprzętu.

Podsumowując, zarówno koparki oparte na ASIC jak i GPU mają swoje zalety i wady. Decyzja, która koparka będzie dla Ciebie najlepsza, zależy od Twoich potrzeb i budżetu.

Zarabianie na kopaniu w chmurze vs własna koparka

Jeśli chodzi o kopanie kryptowalut, istnieją dwie główne metody: kopanie w chmurze i posiadanie własnej koparki. Często zadawane pytanie brzmi, która z nich jest lepsza? Poniżej przedstawiamy porównanie, które pomoże znaleźć odpowiedź na to pytanie:

 • Kopanie w chmurze - ta metoda polega na wynajmowaniu mocy obliczeniowej z zewnętrznej firmy i korzystaniu z ich infrastruktury do kopania kryptowalut. Zaletą tej opcji jest to, że nie trzeba inwestować w własną koparkę i nie trzeba martwić się o koszty związane z energią elektryczną. Niestety powyższe działanie posiada również wady, gdyż nie ma się całkowitej kontroli nad procesem miningu i nie wiadomo, kto jest odpowiedzialny za bezpieczeństwo danych.
 • Własna koparka - to opcja, która polega na posiadaniu i używaniu własnej koparki do wydobywania kryptowalut. Podstawową zaletą jest fakt, że masz pełną kontrolę nad procesem i nie musisz płacić dodatkowych opłat za wynajem mocy obliczeniowej. Wadą jest to, że trzeba inwestować w kosztowną koparkę i ponieść koszty związane z energią elektryczną.

Poza tym, warto również zwrócić uwagę na pojęcie kopania w puli, które odnosi się do kopania kryptowalut w grupie. W przypadku wspólnego wydobycia, wydobyte kryptowaluty są dzielone między uczestników grupy.

Opłacalność kopania kryptowalut

Kopanie kryptowalut może być bardzo opłacalne. Niemniej jednak zależy to od wielu czynników. Koszt energii elektrycznej jest jednym z najważniejszych elementów wpływających na opłacalność kopania. Im wyższa cena energii, tym mniejsza rentowność kopania. Kolejny ważnym czynnikiem jest również potencjalna rentowność wydobycia. Oznacza to, że górnicy muszą wydobywać więcej kryptowalut, niż wynosi ich koszt wydobycia, aby opłacało się im działać. Rentowność wydobycia jest uzależniona od ceny danej kryptowaluty, której kurs jest zmienny i zależny od rynkowych warunków.

Następny czynnik wpływający na opłacalność kopania jest trudność wydobycia. Im więcej górników kopie daną kryptowalutę, tym trudniej jest wydobyć blok i uzyskać nagrodę. Trudność wydobycia jest dynamicznie dostosowywana, aby utrzymać stałą liczbę wydobywanych bloków kryptowalutowych.

Opłacalność kopania w różnych okresach

Opłacalność kopania kryptowalut może się zmieniać w zależności od czasu. Przykładem może być Bitcoin (BTC), którego system zaprojektowano tak, aby w miarę jak przybywa wydobytych monet, nagroda za wykopanie bloku jest zmniejszana. Proces ten znany jest jako halving. Wraz z każdym halvingiem górnicy muszą wydobywać więcej kryptowaluty, aby utrzymać swoje zyski. Podobnie, gdy cena danej kryptowaluty gwałtownie wzrasta, opłacalność kopania staje się większa, ponieważ nagrody za wykopanie bloków są warte więcej. Jednakże na rynku kryptowalut wahania cen są częste, co może prowadzić do zmienności w opłacalności kopania.

Bezpieczeństwo i legalność kopania kryptowalut

Jak w każdej dziedzinie związaną z cyfrową walutą, tak i w przypadku kopania kryptowalut ważne jest bezpieczeństwo i legalność działań. Przyjrzyjmy się zatem bliżej aspektom związanym z tymi zagadnieniami.

Bezpieczeństwo kryptowalut

Podstawą bezpieczeństwa kryptowalut jest konsensus, czyli porozumienie między użytkownikami sieci blockchain co do prawidłowości transakcji. Dla poprawy bezpieczeństwa stosowane są również różne protokoły i rozwiązania kryptograficzne. Ważnym aspektem bezpieczeństwa jest także wybór odpowiedniego sprzętu i oprogramowania. Kopanie kryptowalut wymaga dużej mocy obliczeniowej, co może prowadzić do wysokiego poboru energii i ryzyka przegrzania sprzętu. Dlatego ważne jest, aby korzystać ze sprawdzonych i bezpiecznych rozwiązań.

Legalność kopania kryptowalut

W większości krajów kopanie kryptowalut jest legalne, jednak należy pamiętać o przestrzeganiu lokalnych przepisów. W niektórych krajach stosowanie krypto może prowadzić do konsekwencji prawnych, a nawet penalizacyjnych, dlatego warto dokładnie poznać przepisy obowiązujące w danym kraju.

Gdzie przechowywać wykopane kryptowaluty?

Po skutecznym wykopaniu kryptowaluty musimy zastanowić się, jak ją przechowywać i używać. Pierwszą rzeczą, którą musimy zrobić, to zapewnienie bezpiecznego miejsca na nasze coiny. 

Portfel kryptowalutowy

Podczas przechowywania kopanej kryptowaluty często używa się tzw. portfeli kryptowalutowych. Są to specjalne programy lub urządzenia, w których możemy przechowywać nasze środki. Dostęp do portfela możliwy jest za pomocą prywatnego klucza, który pozwala na realizację transakcji. Jest wiele różnych rodzajów portfeli, takich jak portfele online, desktopowe, mobilne, papierowe i sprzętowe. Każdy z nich ma swoje wady i zalety, dlatego zawsze warto dokładnie przemyśleć, który z nich jest najlepszy dla naszej osoby. 

Transakcje kryptowalutowe

Wykopane kryptowaluty możemy wykorzystać do dokonywania transakcji. Aby to zrobić, musimy znajdować się w sieci blockchain danej kryptowaluty. Po zalogowaniu się do naszego portfela kryptowalutowego i wybraniu opcji wysyłania, podajemy adres portfela odbiorcy oraz ilość kryptowaluty, którą chcemy mu przesłać. Potwierdzenie transakcji następuje po wydobyciu bloku, na którym zostanie zarejestrowana nasza transakcja.

Które kryptowaluty można kopać?

Na rynku dostępne są setki różnych rodzajów kryptowalut. Najpopularniejszą z nich jest Bitcoin (BTC), ale istnieją także inne popularne kryptowaluty, takie jak Ethereum (ETH), Litecoin (LTC) czy Ripple (XRP). Każda kryptowaluta ma swoje charakterystyczne cechy i zastosowanie. W związku z tym, przed podjęciem decyzji o kopaniu konkretnej kryptowaluty, warto dokładnie poznać jej specyfikę oraz potencjalny zysk.

Kopanie kryptowalut - prognozy 

Przyszłość kopania kryptowalut wydaje się być obiecująca, ponieważ coraz więcej osób korzysta z nich jako formy płatności, a to z kolei skutkuje zwiększeniem liczby transakcji i rosnącą wartością kryptowalut na całym świecie. W przyszłości będą również rozważane alternatywne sposoby kopania, takie jak kopanie w chmurze za pomocą wynajętych mocy obliczeniowych, co może być bardziej opłacalne dla początkujących inwestorów i górników.

Wraz z rozwojem rynku obserwujemy również wzrost innowacyjnych technologii, takich jak blockchain, co może prowadzić do zmian w procesie kopania. Możliwe jest wprowadzenie bardziej efektywnych metod wydobycia oraz bardziej bezpiecznych i niezawodnych protokołów. Niezależnie od przyszłych zmian, kopanie kryptowalut pozostaje kluczową częścią świata krypto, umożliwiając zarówno ich wydobycie, jak i utrzymanie sieci blockchain. 

Podsumowanie

Kopanie kryptowalut to proces, dzięki któremu nowe monety, takie jak bitcoin są wprowadzane na rynek kryptowalut. Na czym polega kopanie kryptowalut? To w zasadzie skomplikowane obliczenia, które są rozwiązywane przez górników za pomocą sprzętu komputerowego, takiego jak FPGA i ASIC. Głównym celem kopania krypto jest potwierdzanie transakcji w sieci blockchain i tworzenia nowych bloków. W przypadku kopania bitcoinów, za każdy nowy blok, górnik otrzymuje nagrodę w postaci określonej ilości kryptowalut. Ta nagroda zmniejsza się o połowę co 210 000 bloków. Proces ten działa na zasadzie POW (Proof of Work). W zależności od użytego sprzętu górniczego, kopanie może wymagać dużej mocy obliczeniowej. Oprogramowanie do kopania zarządza tym sprzętem, a wspólną moc obliczeniową różnych górników można łączyć, aby zwiększyć szanse na rozwiązanie zadania obliczeniowego. Jeśli rozwiązanie zostanie potwierdzone przez sieć bitcoin, blok zostaje dodany do blockchaina, a hash poprzedniego bloku jest używany w nowym bloku. Pamiętajmy również o tym, że kopanie kryptowalut może się różnić w zależności od użytego sprzętu do kopania i oprogramowania. Mimo że kopanie kryptowalut jest legalne w wielu krajach, zawsze warto znać zalety i wady tego procesu - szczególnie przed podjęciem tak ważnej decyzji.

Zajawka: 

Kopanie kryptowalut to proces w którym górnicy działając na sieci blockchain usprawniają ją za pomocą rozwiązania skomplikowanych problemów matematycznych. Na czym polega kopanie kryptowalut w praktyce i co ma z tym wspólnego bitcoin? O tym piszemy poniżej!

Lista artykułów

Zobacz inne artykuły

Per click “Accept”, you agree to the storage of cookies on your device in order to improve site navigation, analyze site usage and support our marketing efforts. For more information, please explore our Politica de confidentialitate .