Krypto scamy: fałszywe platformy inwestycyjne

To typ oszustwa, na które nabiera się najwięcej osób, ponieważ zazwyczaj jest doskonale przygotowane. Pozorne sukcesy z pierwszych inwestycji tylko nakręcają ofiary do dalszego "inwestowania" i przelewania coraz to większych sum oszustom.

Dzisiejszy wpis porusza temat, który niestety stał się powszechny w cyfrowym świecie. Chodzi o fałszywe platformy inwestycyjne, które pojawiają się na różnych portalach społecznościowych i obiecują szybkie wzbogacenie się. To, co jest szczególnie niebezpieczne, to fakt, że oszuści stosują coraz bardziej wyrafinowane metody, aby zdobyć dostęp do naszych danych i pieniędzy. Choć kryptowaluty i sama technologia blockchain jest solidna, niezawodna i bezpieczna, to najsłabszym jej ogniwem jest człowiek i jego błędy.

Kuszące obietnice

Na Facebooku, Instagramie czy innych portalach społecznościowych bardzo często pojawiają się reklamy różnych platform inwestycyjnych, które obiecują wysokie zyski i spełnienie naszych najskrytszych marzeń finansowych w krótkim czasie. Choć wydaje się to zbyt piękne, by mogło być prawdziwe, niestety wielu ludzi padło już ofiarą tej pułapki. Osoby nieświadome ryzyka rejestrując się na tych platformach, podają swoje wrażliwe dane osobowe, które pozwalają scamerom na bezpośredni kontakt z nimi oraz możliwie jak najlepsze dopasowanie całego scenariusza rozmowy. W ten sposób nawet doświadczonym i dobrze obeznanym w cyfrowym świecie osobom trudno jest odróżnić prawdę od oszustwa.

Wpłaty i bonusy

Po udanej rejestracji na fałszywej platformie inwestycyjnej oszuści często proszą o wpłacenie niewielkich kwot na swoje konta (jako formę weryfikacji) lub wysyłają bonusy jako kapitał początkowy za rejestrację. To tylko wstęp do dalszej akcji, którą przygotowują. Wszystko po to, by wzbudzić zaufanie swojej ofiary i uśpić jej czujność.

Złudny sukces

Po kilku dniach lub tygodniach oszuści dzwonią do swoich "klientów" z informacją, że ich kapitał na platformie znacznie wzrósł, często do kilku tysięcy lub nawet dziesiątek tysięcy PLN. Ofiary, logując się na swoje konta, widzą spektakularne zyski i nabierają wiatru w żagle do dalszych inwestycji. Ogromne liczby robią wrażenie i dodają pewności siebie. Aby jednak ofiary mogły wypłacić te środki, konieczne jest uregulowanie podatku. To moment, w którym oszuści wkraczają w kolejny etap swojego planu, by wyłudzić jeszcze większe sumy pieniędzy. Szybko okazuje się, że wyświetlane na "giełdzie" liczby są fałszywe i nie mają nic wspólnego z prawdą.

Wykorzystanie kantoru

Oszuści zwykle nie są w stanie odebrać tego "podatku" samodzielnie, więc dzwonią do kantorów wymiany walut, aby dowiedzieć się, jakie są godziny otwarcia i jakie prowizje obowiązują. Następnie zapowiadają pracownikom kantoru, że wysyłają do nich swoich bliskich krewnych, najczęściej babcię lub dziadka, aby dokonały wpłaty na konto oszustów w postaci kryptowalut.

Wykorzystanie technologii

W całej mechanice oszustwa scamerzy korzystają także z programów typu AnyDesk czy TeamViewer. Za zgodą nieświadomej ofiary, która sama instaluje u siebie tego typu program i łączy się z oszustem, scamer uzyskuje zdalny dostęp do komputera ofiary. Dzięki temu oszuści mogą śledzić każdy ruch ofiary na ekranie, włącznie z wpisywanymi hasłami czy innymi danymi poufnymi. To znacznie zwiększa ich zdolność do manipulowania i kontrolowania ofiary.

Poznanie ofiary

Oszuści często próbują pozyskać od nas informacje na temat naszego życia, takie jak nasze źródło dochodu, styl życia, posiadane oszczędności, skłonność do ryzyka, zainteresowania hazardem, stan zdrowia oraz plany na przyszłość. To pozwala im dostosować swoje działania do konkretnej ofiary i jeszcze bardziej uwikłać ją w swoją sieć kłamstw.

Uwikłani w sieć kłamstw

Najsmutniejszy w całym procederze oszustwa jest fakt, że niektórzy podejrzewają lub nawet wiedzą, że są oszukiwani, ale nie do końca chcą to zaakceptować. Boją się i wstydzą przyznać, dlatego decydują się kłamać i brnąć w tę beznadziejną sytuację dalej. Niestety skutki takiego zachowania są bolesne.

Wśród osób poszkodowanych, które trafiły do naszego kantoru, zaobserwowaliśmy też drugą grupę ofiar. Są to osoby, które zostały doskonale przygotowane przez oszustów: jak mają się zachowywać podczas wizyty, co mówić, jak reagować. Są pewni siebie i sztywno trzymają się wytycznych przekazanych przez oszustów. Mają przygotowaną odpowiedź na każde standardowe pytanie, lecz kiedy zaczynamy zadawać pytania, które wychodzą poza ich listę, stają się nerwowi, a czasem nawet agresywni. Nie raz usłyszeliśmy z ust takich osób słowa "proszę się nie interesować, to są moje pieniądze", “to nie Pani/Pana sprawa, proszę po prostu przelać środki”. To właśnie z tymi ludźmi oszuści budują relacje przez długie miesiące lub nawet lata, co jeszcze bardziej komplikuje sprawę. 

Jak uchronić się przed oszustwami?

Bądź ostrożny na portalach społecznościowych. Nie daj się zwieść reklamom obiecującym szybkie zyski. Zawsze sprawdzaj wiarygodność platformy inwestycyjnej. Nie udostępniaj wrażliwych danych, nie podawaj swoich danych osobowych czy finansowych na nieznanych platformach. Ostrzeż rodziców i dziadków - edukuj i pomagaj w rozpoznawaniu pułapek! Starsi członkowie rodziny są często bardziej narażeni na te oszustwa.

Jeśli otrzymasz prośbę o wpłatę środków w kantorze, zawsze zweryfikuj tożsamość osoby, która dzwoni. Zabezpiecz swój komputer - korzystaj z antywirusów i zachowaj ostrożność przy korzystaniu z programów zdalnego dostępu.

Co zrobić jeśli padłeś ofiarą tego typu oszustwa?

Jeśli dotknęła Cię podobna sytuacja, możesz:

  • złożyć zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa,
  • skonsultować się z radcą prawnym lub adwokatem,
  • podjąć decyzję o dalszych krokach prawnych po konsultacji.

Komentarz prawny

Opisane działania mogą zostać uznane za przestępstwa, m.in. oszustwo określone w art. 286 Kodeksu karnego, oszustwo komputerowe określone w art. 287 Kodeksu karnego oraz bezprawne uzyskanie informacji z systemu teleinformatycznego określone w art. 267 §3 Kodeksu karnego.
Aby doszło do wszczęcia postępowania, należy złożyć zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa. Zawiadomienie można złożyć pisemnie lub ustnie do protokołu w najbliższej jednostce Policji lub prokuratury. Przestępstwo bezprawnego uzyskania informacji jest ścigane na wniosek pokrzywdzonego. Można złożyć taki wniosek razem z zawiadomieniem, pisemnie lub ustnie do protokołu. W razie skazania sąd może orzec, a na wniosek pokrzywdzonego orzeka, obowiązek naprawienia (w całości albo w części) wyrządzonej przestępstwem szkody lub zadośćuczynienia za doznaną krzywdę. Wniosek można złożyć do zamknięcia przewodu sądowego na rozprawie głównej. Naprawienia szkody lub zadośćuczynienia można dochodzić także w ramach postępowania cywilnego. W tym celu należy wystąpić z powództwem oraz wnieść odpowiedni pozew. Nielegalny dostęp do danych (np. skrzynki e-mail) może także stanowić naruszenie przepisów o ochronie danych osobowych. Aby wszcząć postępowanie w tym zakresie, należy złożyć skargę do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

radca prawny Rafał Lorent, counsel w kancelarii 3DOTS Law

Pamiętajmy, że oszuści stale dostosowują swoje metody, dlatego musimy być gotowi na rozpoznawanie zagrożeń i ochronę naszych finansów oraz dane osobowe przed nimi. Ostatecznie, to właśnie nasza ostrożność i edukacja są najlepszymi narzędziami w walce z fałszywymi platformami inwestycyjnymi i oszustami.

Możemy polecić zaufaną kancelarię, która może udzielić porad prawnych dla oszukanych, aby mogli sami podjąć kolejne kroki w sprawie, pomocy w sporządzeniu zgłoszenia/ uzupełnieniu takiego zgłoszenia do organów ścigania czy sporządzić pismo procesowe do organów ścigania.

Kancelaria Radcy Prawnego - Piotr Tarkowski - http://kancelariaforex.pl/

Lista artykułów

Zobacz inne artykuły

Per click “Accept”, you agree to the storage of cookies on your device in order to improve site navigation, analyze site usage and support our marketing efforts. For more information, please explore our Politica de confidentialitate .