Krypto scamy: fatalne zauroczenie, czyli znajomości przez internet

Schemat tego oszustwa jest znany od lat, a mimo to wciąż jest powodem utraty ogromnych majątków i zaciągania gigantycznych pożyczek przez ofiary. Trwa długimi miesiącami, a czasem nawet latami.

Świat internetu i portali społecznościowych otwiera nowe możliwości nawiązywania znajomości i relacji, ale niestety stwarza także idealne warunki dla oszustów. Jednym z coraz bardziej powszechnych typów oszustw jest to, które ma miejsce na platformach randkowych, takich jak Tinder. Oszuści wykorzystują kryptowaluty jako narzędzie do wyłudzania pieniędzy od naiwnych ofiar - wszystko jednak nie jest takie oczywiste. Wiele osób, zwłaszcza kobiety, pada łupem tych złożonych scenariuszy, które często rozwijają się przez wiele miesięcy lub nawet lat.  Niezmienialny charakter blockchaina i niezawodność kryptowalut zapewniają użytkownikom bardzo wysoki poziom bezpieczeństwa. Niestety najsłabszym ogniwem tej technologii jest człowiek, wraz z jego nieostrożnością i nieuważnością.

Budowanie zaufania i rozwijanie relacji

Oszuści działają na portalach randkowych, takich jak Tinder, budując zaufanie i rozwijając bliskie relacje z potencjalnymi ofiarami. Przez intensywny kontakt i urocze wiadomości, tworzą wrażenie, że są doskonałym partnerem życiowym. Zazwyczaj aktualnie znajdują się za granicą, na przykład pracują jako żołnierz, wysoko postawiony biznesmen czy dyrektorka odległego oddziału dużej korporacji. Niedługo mają przyjechać do Polski i spotkać się z ofiarą. Chcą założyć rodzinę, mają plany na przyszłość i pieniądze na ich realizację. Na horyzoncie wspólnego życia pojawia się duży dom z ogrodem, luksusowy samochód i dwójka pięknych dzieci. Wszystko wydaje się być zbyt piękne, żeby mogło być prawdziwe, ale ofiary szybko zostają uwiedzione i omamione obietnicami wspólnej przyszłości, zapominając o ostrożności. Czekają na spotkanie, które czasem nie dochodzi do skutku przez zbieg niefortunnych zdarzeń - stłuczka w drodze na lotnisko, kiepska pogoda i odwołany lot, nadprogramowe, kluczowe spotkanie w pracy. Oszust przeprasza i obiecuje przyjechać w najbliższym możliwym terminie, a wtedy wszystko wynagrodzi. I tak w kółko… Jeśli ofiara zacznie wątpić, zadawać dodatkowe pytania czy choćby poprosi o zdjęcie biletu lotniczego, komunikacja zmienia się o 180° - “ukochany” lub “ukochana” zaczynają się denerwować, robią się agresywni i niemili. Grożą zerwaniem relacji, a to przecież najgorszy możliwy scenariusz dla kogoś, kto został fatalnie zauroczony. 

Pilna potrzeba pomocy

Całą sielankę zazwyczaj przerywa jakiś wypadek lub pilna sprawa, która wymaga wsparcia finansowego osoby oszukiwanej. Oszuści często tworzą historie o desperackiej potrzebie pomocy finansowej. Mogą twierdzić, że muszą natychmiast pomóc choremu członkowi rodziny, spłacić długi, by móc wyruszyć na spotkanie z ofiarą lub pilnie zapłacić cło za złoto na lotnisku, z którego właśnie lecą do swojej ofiary. W efekcie ofiara, będąc w zauroczeniu, działając pod presją czasu i chcąc pomóc ukochanej osobie, jest gotowa zrobić wszystko, czego tylko wymaga oszust. Zwłaszcza, że zazwyczaj owe pieniądze są jedynym powodem, który wstrzymuje przyjazd do Polski.

Wykorzystanie kryptowalut

W niektórych przypadkach w tym typie oszustwa, scamerzy wykorzystują także kryptowaluty jako narzędzie do wyłudzania pieniędzy. Twierdzą, że potrzebują wsparcia finansowego w postaci kryptowalut, aby rozwiązać swoje rzekome problemy. Oferują się, że zainwestują te środki i przekształcą je w znacznie większy zysk, który oczywiście pozwoli im sfinansować ich wspólną przyszłość. Niestety, w rzeczywistości pieniądze trafiają do rąk oszustów i są nieodwracalnie tracone.

Czasem też oszuści manipulują ofiarą i wmawiają jej, że musi być silna i zadbać o finansową poduszkę dla swojej przyszłej rodziny. “Na szczęście” znają niezawodny sposób jak w krótkim czasie i przy minimalnym wysiłku zarobić ogromne sumy. “Wystarczy” zainwestować w ich projekt lub w nową kryptowalutę. Ofiary często są szantażowane. Jeśli nie chcą zainwestować w kryptowaluty, spotkanie z “ukochanym” jest odwoływane. Cała narracja płynnie się zmienia, w zależności od tego, czy ofiara zdecyduje się przesłać pieniądze, czy nie.

Fatalne zauroczenie

Niektóre przypadki w tego typu oszustwie są naprawdę beznadziejne i katastrofalne w swoich skutkach. Niektóre z ofiar przywiązały się tak mocno do swojego oprawcy, że nie chcą dopuścić do siebie myśli o tym, że ich środki przepadły na zawsze. Mimo niezbitych dowodów, jakie pokazujemy im podczas wizyty w kantorze i naszych próśb o ucięcie kontaktu, zablokowanie i zgłoszenie sprawy na policję, ofiary brną dalej w te relacje. Co najgorsze, nadal chcą lub nawet wysyłają kolejne środki scamerom…

Jak uchronić się przed oszustwami związanymi z nowymi znajomościami nawiązanymi przez internet?

Aby uniknąć wpadnięcia w pułapkę oszustw na portalach randkowych z wykorzystaniem kryptowalut, warto przestrzegać kilku zasad ostrożności. Po pierwsze zachowaj ostrożność i zdrowy rozsądek. Nie ulegaj zauroczeniu i nie podejmuj pochopnych decyzji finansowych, bez względu na to, jak wspaniała wydaje się być druga osoba. Najszybciej jak to możliwe doprowadź do spotkania w rzeczywistości. Obecne technologie pozwalają m.in. na tworzenie deep fakeów, czyli świetnie wygenerowanych przez sztuczną inteligencję filmów, na których trudno odróżnić prawdę od fikcji. Dlatego nie ufaj ani rozmowom telefonicznym, ani zdjęciom, ani filmom, ani nawet rozmowom video. Nigdy nie wysyłaj pieniędzy lub kryptowalut osobom, które nie są ci bliskie i których nie spotkałeś osobiście. Upewnij się, że znasz tożsamość swojego rozmówcy, a nie jest to fałszywy profil lub oszust. Jeśli masz wątpliwości co do uczciwości drugiej osoby, nie wahaj się zerwać kontaktu i zabezpieczyć swoje finanse.

Jeśli odkryjesz, że ktoś próbuje cię oszukać, ostrzeż innych użytkowników portalu. Zdaj sobie sprawę z potencjalnych zagrożeń i bądź przygotowany na różne scenariusze oszustw. Przed podejmowaniem ważnych decyzji finansowych lub związkowych, porozmawiaj z zaufanymi osobami i zasięgnij ich rady.

Co mogę zrobić, jeśli zostałem oszukany w taki lub podobny sposób?

Jeśli dotknęła Cię podobna sytuacja, możesz:

  • złożyć zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa,
  • skonsultować się z radcą prawnym lub adwokatem,
  • podjąć decyzję o dalszych krokach prawnych po konsultacji.

Komentarz prawny

Opisane działania mogą zostać uznane za m.in. przestępstwo oszustwa określone w art. 286 Kodeksu karnego. Sprawca takiego przestępstwa podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat. W tzw. wypadkach mniejszej wagi sprawca podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do 2 lat.  
Aby doszło do wszczęcia postępowania, należy złożyć zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa. Zawiadomienie można złożyć pisemnie lub ustnie do protokołu w najbliższej jednostce Policji lub prokuratury. W zależności od sytuacji może być także konieczne złożenie wniosku pokrzywdzonego o ściganie. Można złożyć taki wniosek razem z zawiadomieniem, pisemnie lub ustnie do protokołu. W razie skazania sąd może orzec, a na wniosek pokrzywdzonego orzeka, obowiązek naprawienia (w całości albo w części) wyrządzonej przestępstwem szkody lub zadośćuczynienia za doznaną krzywdę. Wniosek można złożyć do zamknięcia przewodu sądowego na rozprawie głównej. Naprawienia szkody lub zadośćuczynienia można dochodzić także w ramach postępowania cywilnego. W tym celu należy wystąpić z powództwem oraz wnieść odpowiedni pozew.

radca prawny Rafał Lorent, counsel w kancelarii 3DOTS Law

Oszustwa na portalach randkowych z wykorzystaniem kryptowalut są coraz bardziej powszechne, dlatego ważne jest, aby być czujnym i przestrzegać zasad ostrożności. Pamiętaj, że prawdziwy związek opiera się na zaufaniu, szacunku i uczciwości, a nie na obietnicach bajecznej, wspólnej przyszłości i próbach wyłudzenia pieniędzy.

Możemy polecić zaufaną kancelarię, która może udzielić porad prawnych dla oszukanych, aby mogli sami podjąć kolejne kroki w sprawie, pomocy w sporządzeniu zgłoszenia/ uzupełnieniu takiego zgłoszenia do organów ścigania czy sporządzić pismo procesowe do organów ścigania.

Kancelaria Radcy Prawnego - Piotr Tarkowski - http://kancelariaforex.pl/

Lista artykułów

Zobacz inne artykuły

Per click “Accept”, you agree to the storage of cookies on your device in order to improve site navigation, analyze site usage and support our marketing efforts. For more information, please explore our Politica de confidentialitate .