Krypto scamy: Inwestycje z Facebooka - historia Pani Anny

Pani Anna trafiła do nas przypadkiem. Skierowana przez oszusta zamierzała właśnie wpłacić kolejne środki na fałszywą giełdę, zaraz po tym, jak bank zablokował jej próbę przelewu.

W jednym z poprzednich wpisów - Krypto scamy: fałszywe platformy inwestycyjne omawialiśmy złożone metody, jakie stosują oszuści na fałszywych platformach inwestycyjnych. Dziś chcielibyśmy przyjrzeć się bliżej jednemu z przypadków, który wbrew pozorom mógł zdarzyć się każdemu z nas, nawet osobom, które inwestują w kryptowaluty już od dłuższego czasu. Wszystko było przygotowane tak dobrze, że nawet pracownik naszego kantoru miał przez chwilę wątpliwości. Poznajcie historię Pani Anny z Krakowa, która stała się ofiarą sprawnie przeprowadzonego oszustwa inwestycyjnego.

Wszystko zaczyna się tak samo, czyli niespełnione obietnice o bogactwie

Przeglądając swoją tablicę na Facebooku, Pani Anna natknęła się na reklamę brokera inwestycyjnego. Obiecywano jej szybkie zyski, wysokie zwroty z inwestycji, niskie ryzyko i pełne wsparcie profesjonalnego opiekuna. Wszystko brzmiało aż za dobrze. Kiedy skontaktowała się z osobą podającą się za przedstawiciela firmy, ruszyła cała machina świetnie przygotowanego oszustwa.

Indywidualny opiekun i “spektakularne” wyniki inwestycji

Oszust początkowo sprawiał wrażenie specjalisty i przekonywał Panią Annę, że inwestowanie na reklamowanej platformie inwestycyjnej to bezpieczna i prosta droga do sukcesu. Został jej przydzielony broker, który krok po kroku instruował ją, jak zainwestować swoje pierwsze 500 EUR. Co więcej, broker ten utrzymywał regularny kontakt z Panią Anną, dzwoniąc do niej dwa razy w tygodniu, pokazując sukcesywne i spektakularne wzrosty oraz chwaląc za świetne wyniki.

Podczas tych rozmów broker używał platformy, która do złudzenia przypominała giełdę inwestycyjną. Była ona bardzo przekonująca i trudna do odróżnienia od którejkolwiek z zaufanych, renomowanych giełd. Dlatego Pani Anna, widząc na swoim koncie inwestycyjnym coraz większe saldo, postanowiła wpłacić kolejne 30 000 EUR. Ufała swojemu brokerowi i przekonaniu, że właśnie odkryła skuteczny sposób na pomnażanie swojego kapitału… Niestety jak się później okazało, liczby, które widziała Pani Anna były generowane przez oszustów i nie miały nic wspólnego z prawdziwymi środkami.

“Bank zablokował transakcję? Idź do kantoru krypto”

Niestety prawda okazała się zupełnie inna. Szczęście w nieszczęściu, że przy kolejnej próbie wpłaty wysokiej kwoty na “giełdę”, bank zablokował transfer środków. To wtedy oszust dał jej kontakt do Cashify - naszego kantoru kryptowalut, uznając, że z powodzeniem wykorzysta nas do wyłudzenia kolejnych środków Pani Anny. Po krótkiej rozmowie nasz przedstawiciel wyczuł, że coś jest nie tak, choć pewności nabrał dopiero po wnikliwej analizie fałszywej platformy i po zapoznaniu się z całą historią “inwestycji” Pani Anny. Trudno było ją przekonać, że niestety nie odzyska swoich środków, ale nie wpłaciła oszustom już nic więcej.

Historia Pani Anny jest tylko jednym z wielu przykładów tego typu oszustw. Warto być świadomym zagrożeń i zawsze zachować ostrożność podczas inwestowania swoich pieniędzy. Oszuści stosują coraz bardziej wyrafinowane metody, dlatego ważne jest, abyśmy byli na bieżąco z informacjami na ten temat i uczyli się rozpoznawać pułapki, które mogą czyhać na nas w świecie finansów online. Dla dalszych wskazówek i szczegółowego poznania scenariusza tego typu oszustwa, zapraszamy do zapoznania się z naszym poprzednim artykułem na ten temat: Krypto scamy: fałszywe platformy inwestycyjne i podatek od zysku.

Możemy polecić zaufaną kancelarię, która może udzielić porad prawnych dla oszukanych, aby mogli sami podjąć kolejne kroki w sprawie, pomocy w sporządzeniu zgłoszenia/ uzupełnieniu takiego zgłoszenia do organów ścigania czy sporządzić pismo procesowe do organów ścigania.

Kancelaria Radcy Prawnego - Piotr Tarkowski - http://kancelariaforex.pl/

Lista artykułów

Zobacz inne artykuły

Per click “Accept”, you agree to the storage of cookies on your device in order to improve site navigation, analyze site usage and support our marketing efforts. For more information, please explore our Politica de confidentialitate .