Kryptowaluty - jak nie dać się oszukać?

‍Cześć! Jeśli interesujesz się kryptowalutami i chcesz zainwestować na tym rynku koniecznie przeczytaj ten artykuł! Dowiesz się, jak uniknąć oszustw i zachować bezpieczeństwo dla swojego kapitału.

W tym artykule omówimy różne metody oszustów, takie jak podszywanie się pod doradców finansowych, wykorzystywanie znajomych, czy phishing. Dowiesz się również, jak chronić swoją sieć i jak uchronić się przed kradzieżą środków. 

Jak działają oszustwa kryptowalutowe?

Jednym z najpowszechniejszych oszustw związanych z kryptowalutami jest metoda, w której oszuści udają doradców finansowych specjalizujących się w tej dziedzinie i obiecują inwestorom wysokie zyski. Mogą oni nawet kontaktować się z osobami, które wcześniej korzystały z giełd kryptowalutowych, aby zyskać na wiarygodności. Ponadto, oszuści tworzą fałszywe strony internetowe giełd kryptowalutowych, które są niemal identyczne z oryginalnymi. Wysyłanie fałszywych wiadomości e-mail w celu wyłudzenia danych inwestorów, znane jako phishing, jest również  popularną metodą wykorzystywaną przez oszustów. Ważne jest, aby być świadomym tych metod i zachować ostrożność przed udostępnieniem informacji osobowych lub finansowych. Zawsze należy: 

 • sprawdzać adresy stron internetowych, 
 • weryfikować tożsamość osób kontaktujących się z nami w celu inwestycji,
 • nie udostępniać klucza prywatnego swojego konta kryptowalutowego osobom trzecim.

Jak chronić się w sieci?

Aby uniknąć oszustw w świecie kryptowalut, niezbędne jest zastosowanie odpowiednich środków ochronnych. Poniżej przedstawiamy kilka ważnych zasad, które pomogą Ci chronić swoje inwestycje:

Sprawdzaj wiarygodność stron internetowych

Przed dokonaniem jakichkolwiek transakcji finansowych związanych z kryptowalutami, zawsze sprawdź autentyczność i bezpieczeństwo strony internetowej, na której zamierzasz działać. Upewnij się, że adres URL strony jest poprawny i nie posiada żadnych dodatkowych znaków czy literówek. Pamiętaj również o unikaniu podejrzanych stron, które mogą być podróbkami.

Uważaj na phishing

Phishing jest jedną z najpopularniejszych metod oszustw online. Oszuści wysyłają fałszywe wiadomości e-mail lub SMS, podszywając się pod znane instytucje czy giełdy kryptowalut. Nigdy nie podawaj swoich danych logowania czy informacji osobowych w odpowiedzi na podejrzane wiadomości. Zawsze zweryfikuj źródło i autentyczność wiadomości przed podjęciem jakichkolwiek działań.

Zabezpiecz swój klucz prywatny

Klucz prywatny jest istotnym elementem ochrony Twoich kryptowalut. Przechowuj go w bezpiecznym miejscu, najlepiej w tzw. "portfelu sprzętowym", który działa offline. Nigdy nie udostępniaj klucza prywatnego osobom trzecim i pamiętaj o regularnym tworzeniu kopii zapasowych.

Zostałem oszukany na kryptowaluty - co dalej?

Jeśli (nie daj Boże) padniesz ofiarą oszustwa kryptowalutowego, ważne jest, aby jak najszybciej zgłosić to jako przestępstwo w najbliższej jednostce Policji. Działanie to pozwoli na rozpoczęcie dochodzenia i podjęcie działań w celu odzyskania środków oraz ukarania oszustów. Pamiętaj, że im szybciej zgłosisz oszustwo, tym większe szanse na sukces w dochodzeniu swoich praw. Warto wiedzieć, że często oszuści przekierowują skradzione środki do tzw. "mikserów", które są narzędziami, utrudniającymi śledzenie źródła tych środków. Dlatego też zawsze należy działać szybko i zgłaszać oszustwa, aby ograniczyć ryzyko utraty środków. W przypadku zgłaszania oszustwa, pamiętaj, że informacje dotyczące działania oszustów oraz wszelkie ślady mogą być bardzo ważne dla prowadzonego postępowanie. Dokładnie zapisz wszystkie informacje, takie jak: 

 • kontakty, 
 • wiadomości e-mail, 
 • adresy portfeli, które mogą pomóc w zidentyfikowaniu sprawców i odzyskaniu środków.

Im więcej danych podasz, tym więcej musi zostać sprawdzone przed ewentualnym umorzeniem postępowania. 

Jak uniknąć oszustw kryptowalutowych?

W dzisiejszym świecie, gdzie rynek kryptowalut zdobywa coraz większą popularność, istnieje wiele różnych metod oszustw, których celem jest wyłudzenie Twoich środków. Aby nie paść ofiarą oszustów kryptowalutowych, warto być świadomym zagrożeń i zastosować odpowiednie środki ochronne. Poniżej przedstawiamy kilka zasad, które mogą pomóc Ci uniknąć oszustw w świecie kryptowalut.

Sceptycyzm wobec piramid finansowych i schematów "pump and dump"

 • Piramidy finansowe to nielegalne schematy inwestycyjne, w których zyski są generowane głównie z wpłat nowych uczestników, a nie z rzeczywistych inwestycji. Unikaj wszelkich ofert, które obiecują niewiarygodnie wysokie zyski w krótkim czasie.
 • Schemat "pump and dump” to manipulacja ceną kryptowaluty poprzez sztuczne napędzanie jej wartości, a następnie nagłe jej sprzedanie, co prowadzi do strat inwestorów. Bądź ostrożny i nie poddawaj się presji innych, którzy namawiają Cię do szybkiego inwestowania w daną kryptowalutę.

Wybieraj wiarygodne źródła informacji

W świecie kryptowalut, informacje są kluczowe. Nawet drobna dezinformacja może prowadzić do błędnych decyzji inwestycyjnych. Dlatego warto korzystać z wiarygodnych źródeł informacji, takich jak renomowane portale finansowe, blogi specjalistów czy oficjalne komunikaty giełd kryptowalutowych. Pamiętaj również, że solidna edukacja i zrozumienie rynku kryptowalut mogą pomóc Ci w odnalezieniu wiarygodnych informacji i uniknięciu oszustw.

Zasady bezpieczeństwa przy inwestowaniu w kryptowaluty

Podczas inwestowania w kryptowaluty istnieje kilka zasad bezpieczeństwa, których warto przestrzegać, aby zminimalizować ryzyko oszustw i utraty środków. Poniżej znajdziesz kilka ważnych zaleceń:

Uwierzytelnianie wieloskładnikowe

Skorzystaj z funkcji uwierzytelniania wieloskładnikowego, które dodatkowo zabezpieczą Twoje konto kryptowalutowe. Dzięki temu potrzebujesz dodatkowego elementu, takiego jak kod z aplikacji na telefonie, aby zalogować się do swojego konta.

Unikaj nieoficjalnych sklepów z aplikacjami

Pobieraj aplikacje kryptowalutowe tylko z oficjalnych źródeł, takich jak Sklep Google Play lub App Store. Unikaj instalowania nieoficjalnych aplikacji, które mogą zawierać złośliwe oprogramowanie, które może przechwycić Twoje dane logowania.

Zainstaluj oprogramowanie anty-malware

Upewnij się, że na swoim komputerze i urządzeniach mobilnych masz zainstalowane aktualne oprogramowanie anty-malware. Dzięki temu zabezpieczysz się przed potencjalnymi zagrożeniami i próbami przechwycenia Twoich danych.

Pamiętaj, że zasady bezpieczeństwa są kluczowe, aby chronić swoje inwestycje w kryptowaluty. Przestrzegając tych zaleceń, minimalizujesz ryzyko i będziesz mógł spokojnie obracać swoim kapitałem. 

Sposoby działania oszustów w kryptowalutach

Oszuści wykorzystują różne metody i techniki, aby manipulować inwestorami i wyłudzić ich środki. Poniżej przedstawiamy kilka sposobów, które są najczęściej używane:

Słabe hasła

Oszuści często wykorzystują słabe hasła, które są łatwe do odgadnięcia. Dlatego ważne jest, aby używać silnych haseł, składających się z różnych znaków, cyfr i symboli. Unikaj prostych haseł, takich jak "123456" lub "password", i regularnie zmieniaj swoje dane do logowania, aby utrzymać swoje konto bezpieczne.

Fałszywe strony internetowe

Przestępcy bardzo często tworzą fałszywe strony internetowe, które wyglądają niemal identycznie jak oryginalne strony giełd kryptowalutowych. W ten sposób starają się zdobyć Twoje dane logowania i uzyskać kontrolę nad Twoim kontem kryptowalutowym. Zawsze sprawdzaj adresy stron internetowych i upewnij się, że jesteś na oryginalnej stronie przed podawaniem swoich wrażliwych informacji. 

Wykorzystywanie autorytetów

Co ciekawe - oszuści często podszywają się pod znane osobistości, ekspertów lub celebrytów, aby zdobyć twoje zaufanie. Mogą to być fałszywe profile na mediach społecznościowych lub e-maile, w których udają, że są gwiazdą. Pamiętaj, że prawdziwe osoby rzadko proszą o pieniądze lub informacje osobowe przez internet, dlatego zawsze sprawdzaj autentyczność takich wiadomości przed podjęciem jakichkolwiek działań.

Skutki oszustw na rynku kryptowalut

Oszustwa na rynku kryptowalut mogą prowadzić do poważnych strat finansowych dla inwestorów. Co ciekawe - oprócz utraty kapitału mamy do czynienia również z innymi elementami, które tutaj występują. Przykładowo - wycieki danych stanowią poważne zagrożenie dla prywatności inwestorów, ponieważ oszuści mogą wykorzystać te informacje do dokonania dalszych oszustw lub kradzieży tożsamości. Inwestowanie w kryptowaluty wiąże się z pewnym stopniem ryzyka, ale oszustwa kryptowalutowe dodatkowo narażają inwestorów na większe ryzyko strat finansowych i utraty danych. Dlatego tak ważne jest zachowanie ostrożności, sprawdzanie wiarygodności ofert inwestycyjnych oraz użycie odpowiednich środków ochronnych. Edukacja w zakresie oszustw kryptowalutowych i zabezpieczeń sieciowych może pomóc inwestorom uniknąć pułapek i zachować swoje środki w bezpiecznym miejscu. 

Jak zweryfikować wiadomości i adresy?

Podczas korzystania z poczty elektronicznej i otrzymywania wiadomości e-mailowej, ważne jest zachowanie szczególnej ostrożności i weryfikacja autentyczności oraz wiarygodności otrzymanej wiadomości. Oszuści często wykorzystują fałszywe adresy e-mailowe oraz treści, które wyglądają na wiarygodne, aby manipulować inwestorami. To pozwala wyłudzić ich środki.

Przed uwierzeniem w treść e-maila należy dokładnie sprawdzić adres nadawcy, zwracając uwagę na wszelkie możliwe różnice, takie jak: 

 • literówki, 
 • brak domeny,
 • dodatkowe znaki. 

Należy również zweryfikować rzeczywiste źródło wiadomości poprzez skontaktowanie się z nadawcą za pośrednictwem innych kanałów komunikacji, takich jak telefon czy oficjalna strona internetowa. W przypadku podejrzeń co do autentyczności wiadomości e-mailowej, niezwłocznie skontaktuj się z rzeczywistym nadawcą, aby potwierdzić otrzymaną wiadomość. Pamiętaj o tym, że oszuści mogą podszywać się pod: 

 • znane instytucje finansowe, 
 • giełdy kryptowalutowe,
 • inne zaufane źródła, 

dlatego zachowanie weryfikacji jest kluczowe.

Podsumowanie

Inwestowanie w kryptowaluty to obecnie popularna forma alokacji kapitału, która niestety niesie ze sobą ryzyko oszustw. Przestępcy wykorzystują różne metody, takie jak podszywanie się pod doradców finansowych, tworzenie fałszywych stron internetowych czy phishing, aby wyłudzić środki inwestorów. Dlatego tak ważne jest posiadanie świadomości i ochrona przed tymi zagrożeniami.Jeżeli chcesz zadbać o swój kapitał, to pamiętaj, by zachować ostrożność i podejście krytyczne do ofert inwestycyjnych. Warto weryfikować wiarygodność źródeł, sprawdzać adresy stron internetowych oraz unikać podawania danych osobowych i finansowych osobom trzecim. Ochrona w sieci jest również niezwykle istotna - należy unikać podejrzanych stron internetowych, sprawdzać adresy i przechowywać klucze prywatne w bezpiecznym miejscu. Edukacja odgrywa kluczową rolę w ochronie przed oszustwami. Powinniśmy poszerzać swoją wiedzę na temat tej branży, inwestycji i zasad bezpieczeństwa. Warto korzystać z materiałów informacyjnych udostępnianych przez Komisję Nadzoru Finansowego (KNF) oraz inne wiarygodne źródła. Dzięki temu będziemy bardziej świadomi i lepiej przygotowani do unikania oszustw na rynku kryptowalut. Pamiętaj, że jeżeli chcesz bezpiecznie kupić kryptowaluty, to kantor Cashify spełni wszystkie powyższe wymagania!

Lista artykułów

Zobacz inne artykuły

Per click “Accept”, you agree to the storage of cookies on your device in order to improve site navigation, analyze site usage and support our marketing efforts. For more information, please explore our Politica de confidentialitate .