Nieruchomości za kryptowaluty w Dubaju - różnice pomiędzy rynkiem pierwotnym, a wtórnym

Dubaj, znany z niezwykłego rozwoju, luksusowych projektów i innowacyjnych rozwiązań, stał się prawdziwym rajem dla inwestorów zainteresowanych nieruchomościami zakupionymi za kryptowaluty.

Podobnie jak w Polsce, rynek nieruchomości w Dubaju dzieli się na pierwotny i wtórny. Każdy z nich ma swoje unikalne cechy i możliwości inwestycyjne.

Rynek pierwotny - wysoka jakość budownictwa, elastyczne plany spłaty i różnorodne oferty

Pierwszą istotną kwestią dotyczącą pierwotnego rynku nieruchomości są plany spłaty. Rynek pierwotny oferuje różnorodne plany spłaty, czasem nawet nieoprocentowane. Niektóre z tych planów umożliwiają także spłatę dopiero po oddaniu budynku, co daje inwestorom pewną elastyczność finansową.

Jeśli chodzi o wpłatę początkową, to w przypadku rynku pierwotnego większość developerów pozwala na odsprzedanie nieruchomości po wpłaceniu około 30% całkowitej wartości. To daje inwestorom możliwość "flipowania" na rynku pierwotnym, wybierając odpowiedni projekt i rezerwując najlepsze jednostki przed oficjalnym rozpoczęciem sprzedaży.

Developerzy w Dubaju, z którymi współpracujemy akceptują płatności kryptowalutami, co jest wygodne dla inwestorów korzystających z tej formy inwestycji. Czasem jednak korzystniejszą opcją może okazać się wymiana kryptowalut na waluty fiat przy pomocy lokalnych pośredników.

W Dubaju istnieje wielu developerów, a pracujący z nimi agenci mają dostęp do różnorodnych ofert, co ułatwia dopasowanie nieruchomości do preferencji inwestora, zarówno pod kątem metrażu, udogodnień w danym budynku czy położenia samej nieruchomości. Co ważne, nieruchomości budowane od czasu pandemii charakteryzują się zwykle dużo wyższą jakością wykonania niż te, które były budowane wcześniej.

Wartość nieruchomości na rynku pierwotnym w Dubaju może wzrosnąć średnio o około 20% od wpłaty depozytu do oddania nieruchomości, w zależności od projektu i dewelopera, więc zakup nieruchomości może okazać się ciekawą opcją inwestycyjną.

Przy zakupie nieruchomości na rynku pierwotnym trzeba liczyć się z dodatkowymi kosztami, takimi jak opłata Dubai Land Department (DLD), która wynosi 4%. Często jednak tę opłatę pokrywa sam developer.

Rynek wtórny - bezproblemowy wynajem, "distress deal” i niższe prowizje

Rynek wtórny różni się od pierwotnego w kilku kluczowych aspektach. Po pierwsze zakup nieruchomości na rynku wtórnym wiąże się z wyższymi kosztami, które mogą wynosić średnio około 68 000 AED (dirhamów ZEA) na każdy milion wartości nieruchomości. Wlicza się w to 4% DLD, opłatę notarialną oraz koszty związane z przekazaniem praw własności.

Prowizje od sprzedaży nieruchomości na rynku wtórnym są zwykle niższe niż na rynku pierwotnym i wynoszą około 2%. Często konieczne jest także współpracowanie z innym agentem.

Nieruchomości na rynku wtórnym można łatwiej wynająć, zarówno na krótki, jak i długi okres. Średnie zyski z krótkoterminowych wynajmów wynoszą około 8-10%, podczas gdy z długoterminowych wynajmów można osiągnąć 6-9%. Prawo w Dubaju chroni zarówno wynajmujących, jak i najemców, jednak w przypadku zaniedbania obowiązków czy braku opłat, procedura eksmisji jest stosunkowo szybka, a formalności korzystne dla właściciela nieruchomości.

Warto także wiedzieć, że na rynku wtórnym w Dubaju istnieje możliwość znalezienia nieruchomości w trudnej sytuacji finansowej, co pozwala na zakup nieruchomości poniżej jej wartości rynkowej i osiągnięcie wyższych zysków z inwestycji lub po prostu zakup mieszkania do własnych celów w niższej cenie.

Dubaj słynie z nowoczesnych projektów architektonicznych, więc nie ma tu zbyt wielu starszych budynków, które warto byłoby odnowić i w które warto byłoby inwestować, choć ta sprawa pozostaje kwestią indywidualną dla każdego inwestora. Ważne by mieć świadomość, że nawet po odnowieniu mieszkania, budynek może być w złym stanie technicznym, a co za tym idzie - nie oferować mieszkańcom udogodnień, takich jak basen czy siłownia.

Pierwotny vs. wtórny - który wybrać?

Rynek nieruchomości w Dubaju oferuje unikalne możliwości inwestycyjne zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym. Wybór zależy od preferencji każdego z inwestorów (na przykład czy ma to być apartament do zamieszkania na stałe, do wyjazdów urlopowych lub do celów inwestycyjnych), poziomu ryzyka oraz długoterminowej strategii zarządzania swoim kapitałem. Niezależnie od wybranej ścieżki, Dubaj pozostaje jednym z najciekawszych miejsc dla tych, którzy chcą inwestować w nieruchomości za pomocą kryptowalut.

Lista artykułów

Zobacz inne artykuły

Per click “Accept”, you agree to the storage of cookies on your device in order to improve site navigation, analyze site usage and support our marketing efforts. For more information, please explore our Politica de confidentialitate .