Co to jest NFT i jak działa tego rodzaju token?

Jeśli interesujesz się nowinkami ze świata kryptowalut i nowych technologii, to z pewnością słyszałeś już o NFT. Skrót ten oznacza Non-Fungible Token, czyli w wolnym tłumaczeniu - Unikalny Token (bądź token niezamienny). To innowacyjna technologia oparta na blockchainie, która pozwala na kolekcjonowanie, kupowanie i sprzedawanie niepowtarzalnych przedmiotów cyfrowych.

Najważniejsze informacje:

  • NFT to innowacyjna technologia oparta na blockchainie, która umożliwia kolekcjonowanie, kupowanie i sprzedawanie niepowtarzalnych przedmiotów cyfrowych.
  • NFT od kilku lat cieszy się niezwykłą popularnością zarówno wśród inwestorów, jak i twórców artystycznych. 
  • Inwestowanie w NFT może być ryzykowne z uwagi na jego umowną wartość. 
  • O oryginalności NFT świadczy certyfikat własności. 
  • Wykorzystanie technologii NFT może nastąpić w różnych sektorach. 
  • Popularne NFT, które mają znaczną swoją wartość w świecie rzeczywistym to obecnie: Krypto Kitties, Azuki, De Gods. 

Czym jest NFT?

NFT, czyli non-fungible token, to unikalna cyfrowa forma własności, która działa na technologii blockchain. Każdy NFT jest inny i niepodzielny, co oznacza, że nie może zostać podzielony na mniejsze części lub wymieniony na coś innego, jak to ma miejsce w przypadku klasycznych kryptowalut. Proces tworzenia i weryfikacji NFT opiera się na zasadzie kryptografii asymetrycznej, a każdy nowy token jest dodawany do blockchaina, który stanowi powszechnie akceptowaną sieć.

Jak działają NFT?

Aby stworzyć NFT, artysta lub twórca musi skorzystać z platformy, która jest zintegrowana z blockchainem. Następnie, korzystając z odpowiedniego oprogramowania, tworzy unikalny cyfrowy przedmiot, który staje się podstawą dla NFT. Następnie, za pomocą kryptografii asymetrycznej, twórca podpisuje swój NFT, co oznacza, że określa jego autentyczność i powiązanie właściciela. Po tym, NFT zostaje dodany do blockchaina, co oznacza, że wszyscy użytkownicy tej samej sieci mają dostęp do informacji o tym, kto jest właścicielem NFT.

Rewolucja NFT na rynku sztuki

NFT zmieniły sposób, w jaki patrzymy na sztukę cyfrową. Dzięki temu rozwiązaniu, dzieła sztuki cyfrowej mogą być kolekcjonowane i sprzedawane jako unikalne przedmioty. Jest to krok naprzód w cyfrowej rewolucji, która umożliwia artystom zarabianie na swoich dziełach w pełni zgodnie z prawami autorskimi. Od kilku lat NFT na rynku sztuki stały się prawdziwym przebojem. Jak wiadomo - dzieła sztuki w formie cyfrowej były już wcześniej kolekcjonowane, ale właśnie dzięki NFT stały się one bardziej wartościowe. Nabywanie NFT działa podobnie jak nabywanie tradycyjnych obrazów etc. - im są bardziej unikalne, tym będą cenniejsze.

Przykłady zastosowania NFT w sztuce 

W 2021 roku aukcyjny dom Christie's sprzedał przy pomocy NFT dzieła sztuki cyfrowej artysty Beeple'a za 69 milionów dolarów. Obecnie na platformach takich jak Nifty Gateway i SuperRare można kupić i sprzedać dzieła sztuki cyfrowej za kwoty rzędu kilku tysięcy dolarów. Inny przykładem jest artysta znany jako Pak. Dzięki NFT udało mu się sprzedać swoją twórczość za ponad 8 milionów dolarów w ciągu zaledwie dwóch od ich wypuszczenia. Wszystko odbyło się na platformie Nifty Gateway. To tylko kilka przykładów, które pokazują, jakie zmiany przyniosły NFT na rynku kreatywnym. Dzięki platformom NFT, artyści cyfrowi zaczynają być doceniani jak ich tradycyjni odpowiednicy. Nowe rozwiązania sprawiają, że kolekcjonerzy mają teraz możliwość nabywania i kolekcjonowania dzieł sztuki cyfrowej w pełni zgodnie z prawami autorskimi.

Jaka działa NFT w branży gamingu?

Jak wiadomo, gry wideo od dawna są jednym z najpopularniejszych sposobów spędzania wolnego czasu przez miliony ludzi na całym świecie. Jednak dzięki technologii NFT, stały się one także platformą do handlu unikalnymi cyfrowymi aktywami.

NFT jako unikalne przedmioty w grach

W chwili obecnej NFT umożliwiają graczom na całym świecie kupowanie, sprzedawanie i kolekcjonowanie unikalnych cyfrowych przedmiotów w grach wideo. W przeciwieństwie do tradycyjnych gier, w których przedmioty są często wymienialne i nie wartościowe, NFT zapewniają unikalność i wartość posiadanych aktywów. Przykładem w tym wypadku może być popularna gra oparta na technologii blockchain - CryptoKitties, w której gracz może kupić unikalnego cyfrowego kota jako NFT, a następnie sprzedać go innemu graczowi za wyższą cenę.

Platformy do handlu NFT w grach

Na rynku istnieją już platformy takie jak Enjin, Sandbox i Decentraland, które umożliwiają graczom kupowanie, sprzedawanie i kolekcjonowanie unikalnych cyfrowych przedmiotów. Pozwalają one na handel NFT zarówno wewnątrz gier jak i między różnymi grami. Warto w tym miejscu wspomnieć o przykładzie platformy Binance NFT (Non-Fungible Token) to jedna z najpopularniejszych i najbardziej zaufanych platform handlu NFT. Umożliwia ona posiadaczom unikalnych cyfrowych aktywów sprzedaż ich na całym świecie, oferując jednocześnie bezpieczne i niezawodne mechanizmy handlu.

Jak kolekcjonować NFT?

Wraz z rosnącą popularnością NFT, wiele osób zainteresowanych jest kolekcjonowaniem unikalnych cyfrowych przedmiotów. Istnieje wiele platform, na których można znaleźć NFT, ale jak zacząć swoją kolekcję?

Wybierz platformę do kupowania NFT

Istnieje wiele platform, na których można kupować i sprzedawać NFT, takie jak OpenSea, Rarible czy Nifty Gateway. Wybierz tę, która najlepiej odpowiada Twoim preferencjom i zapoznaj się z zasadami i opłatami.

Sprawdź autentyczność NFT

Jak w przypadku każdego przedmiotu kolekcjonerskiego, autentyczność jest kluczowa dla wartości NFT. Upewnij się, że NFT jest oryginalne i autentyczne, a nie kopią lub plagiatem. Weryfikacja autentyczności odbywa się poprzez blockchain, co zapewnia ochronę przed fałszerstwami.

Wybierz interesujące Cię NFT

Wybierz NFT, które Cię interesują, bądź które mają wartość inwestycyjną. Możesz zdecydować się na NFT związane z grami, sztuką, muzyką czy filmem. Pamiętaj, że niektóre NFT są bardziej unikalne i wartościowe niż inne, a ich cena może się znacznie różnić.

Sprzedawaj i kupuj NFT

Jednym z największych atutów NFT jest możliwość ich sprzedaży i kupna na platformach takich jak Binance NFT czy OpenSea. Możesz kupić NFT za kryptowaluty lub tradycyjne pieniądze, a następnie je sprzedać z zyskiem, gdy ich wartość wzrośnie. Pamiętaj jednak, że rynek NFT jest niezwykle zmienny i zawsze istnieje ryzyko straty kapitału.

NFT a kryptowaluty

NFT to unikalne cyfrowe tokeny, które pozwalają na identyfikację jedynego w swoim rodzaju dzieła sztuki, gry czy przedmiotu kolekcjonerskiego. Ich wyjątkowość wynika z zastosowania technologii blockchain, która gwarantuje autentyczność i własność tego cyfrowego aktywa. Wśród popularnych blockchainów wykorzystywanych do tworzenia tokenów NFT znajdują się Ethereum czy Binance Smart Chain.

Jak działa NFT na Ethereum?

Ethereum stał się jednym z najważniejszych blockchainów w ekosystemie NFT, ponieważ pozwala na tworzenie i handel tokenami NFT przy stosunkowo niskich kosztach. Każdy NFT na Ethereum jest rejestrowany w smart kontrakcie, który jest zapisany na blockchainie i pozwala na jego śledzenie i weryfikację.

Jak działa NFT na Binance Smart Chain?

Binance, czyli popularna giełda kryptowalut, wprowadziła własną platformę NFT - Binance NFT. Jest to kolejne miejsce, gdzie zarówno twórcy, jak i kolekcjonerzy mogą handlować swoimi cyfrowymi dziełami. Binance NFT działa na blockchainie Binance Smart Chain, co oznacza, że ​​transakcje są szybkie i tanie.

Czy NFT ma wpływ na ekologię? 

Jak każda inna technologia, NFT ma wpływ na środowisko naturalne. Chociaż tworzenie i przechowywanie blockchaina odbywa się cyfrowo, to proces ten wymaga dużych ilości energii. Według niektórych szacunków, proces tworzenia jednego NFT zużywa tyle energii, ile średni dom przez kilka tygodni. Ponieważ NFT stały się popularne stosunkowo szybko, wielu ekspertów obawia się, że rosnąca liczba transakcji będzie miała poważny wpływ na globalne środowisko. Jednym z problemów jest emisja gazów cieplarnianych związana z produkcją energii niezbędnej do utrzymania blockchaina. Chociaż NFT nie są bezpośrednio odpowiedzialne za emisję gazów cieplarnianych, to jako innowacyjna technologia muszą wziąć pod uwagę swoje środowiskowe konsekwencje.

Jak wygląda przyszłość NFT?

NFT to nowa technologia, która szybko rozwija się i stale ewoluuje. Wydaje się, że ma ona potencjał, by wpłynąć na wiele dziedzin, w tym sztukę, gry, kolekcjonowanie, a także na rynek kryptowalut. Co więc czeka na NFT w przyszłości?

NFT, a inne branże

Możliwości zastosowania NFT do innych branż są ogromne. Jednym z potencjalnych zastosowań jest na przykład branża nieruchomości, gdzie NFT mogą pomóc w śledzeniu własności i transakcji. Innym możliwym zastosowaniem NFT jest branża muzyczna, gdzie artyści mogą wykorzystać NFT do sprzedaży autografów i limitowanych edycji swoich utworów.

NFT jako niezależny rynek

Kolejną kwestią, która może wpłynąć na przyszłość NFT, jest ich rozwój jako niezależnego rynku. Obecnie większość NFT jest sprzedawana na platformach takich jak OpenSea lub Rarible. Niemniej jednak wraz z upływem czasu możemy zobaczyć powstanie dedykowanych platform, które będą skupiać się wyłącznie na handlu NFT.

NFT jako aktywa finansowe

NFT mogą być również wykorzystane jako aktywa finansowe. W końcu, jakakolwiek kolekcja, którą można kupić i sprzedać, ma wartość rynkową i może służyć jako forma inwestycji. W przypadku NFT, ich wartość może rosnąć i spadać w zależności od popytu i podaży. 

Podsumowanie

NFT, czyli niewymienialny token, jest rodzajem tokena kryptograficznego wykorzystującego technologię sieci blockchain, reprezentującego dowód autentyczności i własności w sferze cyfrowej. W świecie NFT, plik istnieje tylko w jednym egzemplarzu. Choć można tworzyć kopie danego obiektu, to jedynie oryginalny obraz posiada certyfikat potwierdzający autentyczność. Dzięki temu, kolekcjonerskie NFT, takie jak prace mike’a winkelmanna, mogą osiągać astronomiczne ceny – na przykład jedno z jego dzieł zostało sprzedane za 69 mln dol. w 2021 r. Zakup NFT to inwestycja w coś, co zyskuje na popularności na rynku kryptowalut i zdecentralizowanym świecie zasobów cyfrowych. Wielu ludzi decyduje się inwestować w NFT, widząc je jako aktywo porównywalne z fizycznymi przedmiotami kolekcjonerskimi jak na przykład mona lisa. Pamiętajmy jednak o tym, że są to całkowicie cyfrowe lub tokenizowane wersje rzeczywistych przedmiotów. Chociaż NFT mogą być używane do reprezentowania praw własności intelektualnej, to potrzebne są zgody właściciela do handlowania NFT. Do transakcji NFT należy wykorzystać platformy blockchain, takiej jak np. Binance. Ogólnie rzecz biorąc, świadome tokenizowanie swoich zasobów w tym dynamicznie rozwijającym się świecie może przynieść znaczne korzyści ale także ogromne i nagłe straty kapitału. 

Lista artykułów

Zobacz inne artykuły

Klikając „Zaakceptuj", wyrażasz zgodę na przechowywanie plików cookie na swoim urządzeniu w celu usprawnienia nawigacji w witrynie, analizy wykorzystania witryny i wsparcia naszych działań marketingowych. Aby uzyskać więcej informacji, zapoznaj się z naszą Polityką prywatności.