Czy kupowanie kryptowalut jest legalne?

Czy można kupować i posiadać kryptowaluty? Czy jest to zgodne z prawem w Polsce i na świecie? Sprawdź jak wygląda ta kwestia!

Czy zakup kryptowalut jest zgodny z prawem? Bardzo ogólna odpowiedź brzmi: tak. W większości krajów na świecie kupowanie i posiadanie kryptowalut jest legalne. Jeśli ktoś jednak zadaje takie pytanie, to powinien się zainteresować również kilkoma poniższymi aspektami.

Zakup i posiadanie krypto na świecie

Jak we wstępie, w większości krajów jest to legalne. Mamy w nich najczęściej szeroko rozwiniętą sieć giełd, gdzie można dokonać takich zakupów, punkty stacjonarne, takie jak kantory, bitomaty czy różne inne rozwiązania. W niektórych krajach potrafi się to zmieniać, np. Chiny wielokrotnie już delegalizowały i legalizowały kryptowaluty. Mieszkając w takim kraju albo planując przeprowadzkę, warto sprawdzić aktualne przepisy.

Zakup i posiadanie krypto w Polsce

W Polsce kupowanie i posiadanie kryptowalut jest legalne. Kryptowaluty mają nawet swoją osobną rubrykę w deklaracji PIT i są tam nazywane po prostu walutami wirtualnymi. W Polsce obrót kryptowalutami od 2018 roku reguluje ustawa AML/CFT. Ponadto kryptowaluty są zdefiniowane w ustawach, które dotyczą podatków (art. 5a pkt 33a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: ustawa o PIT) oraz art. 4a pkt 22a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych).

Warto też wiedzieć, że rozliczenie podatków od kryptowalut jest w naszym kraju dosyć proste, bo wymaga jedynie policzenia różnicy pomiędzy pieniędzmi wpłaconymi do rynku krypto, a następnie wypłaconymi i jeśli różnica jest dodatnia, tzn. wygenerowaliśmy zysk, a od tego zysku odprowadzamy 19% podatku.

Polska ma też dosyć szeroko rozwinięte formy zakupu i sprzedaży krypto. Na naszym rynku działa wiele giełd, kantorów i bitomatów, w tym Kryptomaty Cashify. Mamy też kilka nowatorskich rozwiązań, jak np. kantor kryptowalut w aplikacji DotBee wspierany przez Cashify. Dzięki temu można w kilkunastu tysiącach punktów w Polsce kupić USDT za gotówkę.

Kryptowaluty jako środek płatniczy

W większości krajów, tak jak np. w Polsce, kryptowaluty nie są oficjalnym środkiem płatniczym. Są raczej traktowane jako aktywa inwestycyjne. Jednak mamy kilka wyjątków, jak chociażby Salwador, który w 2021 jako pierwszy kraj na świecie przyjął Bitcoina jako swój oficjalny środek płatniczy. W późniejszym czasie kilka krajów wzięło z niego przykład.

Istnieją pewne ryzyka związane z tym, że krypto nie jest w Polsce oficjalnym środkiem płatniczym i warto o nich wiedzieć. Nie ma możliwości egzekucji roszczeń związanych z utratą kryptowalut, jeśli środki były przechowywane na blockchain. Zdarza się, że ktoś gubi hasło dostępowe do swojego portfela i/lub słowa seed. W ten sposób bezpowrotnie traci dostęp do swoich środków. W przypadku przechowywania środków na rachunku bankowym w razie sytuacji awaryjnych jesteśmy chronieni Bankowym Funduszem Gwarancyjnym. Podobnych rozwiązań nie ma w świecie kryptowalut, które z natury są zdecentralizowane.

Podsumowując, zakup i posiadanie kryptowalut jest legalne w większości miejsc na świecie. Jest też najczęściej opodatkowane na jasnych zasadach. W niektórych krajach jest to nawet oficjalny środek płatniczy. Należy jedynie pamiętać, że w krajach, w których takim oficjalnym środkiem płatniczym nie są, jak np. w Polsce, straty związane z kryptowalutami nie są objęte przepisami ani chronione przez BFG.

Lista artykułów

Zobacz inne artykuły

Klikając „Zaakceptuj", wyrażasz zgodę na przechowywanie plików cookie na swoim urządzeniu w celu usprawnienia nawigacji w witrynie, analizy wykorzystania witryny i wsparcia naszych działań marketingowych. Aby uzyskać więcej informacji, zapoznaj się z naszą Polityką prywatności.