Czym jest kryptowaluta Litecoin (LTC)?

‍Bez wątpienia Litecoin jest jednym z ciekawszych przedstawicieli kryptowalut. To kryptowaluta, która powstała w 2011 roku, jako alternatywa dla Bitcoina. Jednocześnie jest on oparty na otwartym kodzie źródłowym i działa na podobnych zasadach co Bitcoin.

Jednak co sprawia, że Litecoin zyskuje coraz większą popularność wśród użytkowników? Właśnie to postaramy się omówić w tym artykule.

Co to jest Litecoin?

Litecoin (LTC),  to kryptowaluta, która została wprowadzona w 2011 roku przez Charlie'ego Lee. W swojej strukturze opiera się na kodzie źródłowym Bitcoina. Mimo że Litecoin jest podobny do Bitcoina, istnieją pewne różnice między nimi. Jedną z najważniejszych cech LTC jest czas potrzebny na zatwierdzenie transakcji, który wynosi tylko około dwóch i pół minuty, w porównaniu z około dziesięcioma minutami w przypadku BTC. Oznacza to, że transakcje są potwierdzane i przetwarzane znacznie szybciej na blockchainie Litecoina, niż na blockchainie bitcoina. 

LITECOIN VS BITCOIN PORÓWNANIE

Litecoin i Bitcoin to dwie kryptowaluty, które często są ze sobą porównywane. Obie mają podobne właściwości i działają na zasadzie peer-to-peer, jednak mają także wiele różnic.

Charakterystyka obu kryptowalut 

 • Bitcoin został stworzony w 2009 roku przez osobę bądź grupę osób działających pod pseudonimem Satoshi Nakamoto, podczas gdy Litecoin został stworzony w 2011 roku przez Charlesa Lee.
 • Bitcoin ma podaż 21 milionów monet, podczas gdy Litecoin ma 84 miliony monet.
 • Bitcoin wykorzystuje algorytm proof of work do przetwarzania transakcji, podczas gdy Litecoin wykorzystuje algorytm scrypt.
 • Bitcoin ma czas zatwierdzenia bloku wynoszący około 10 minut, podczas gdy u Litecoina proces trwa około 2,5 minuty.
 • Bitcoin jest bardziej popularny i bardziej rozpoznawalny niż Litecoin.

Jakie są zalety i wady obu projektów? 

W porównaniu z Bitcoinem, Litecoin ma wiele zalet i wad. Zalety Litecoina są następujące:

 • Litecoin umożliwia szybsze zatwierdzanie transakcji ze względu na krótszy czas akceptacji bloku.
 • Litecoin jest bardziej odporny na zastosowanie GPU i ASIC w procesie wydobywania, co wpływa na zdecentralizowanie sieci.
 • Litecoin ma 84 miliony monet, co sprawia, że jest bardziej dostępny dla inwestorów niż Bitcoin z podażą tylko 21 milionów monet.
 • Litecoin jest uważany za "cyfrowe srebro" ze względu na swoją wartość.

Jakie są wady Litecoina (LTC)? 

 • Litecoin jest mniej popularny niż Bitcoin i ma mniejszą giełdową płynność.
 • Litecoin ma mniejszą wartość rynkową i mniejsze zastosowanie niż Bitcoin.
 • W określonych przypadkach Litecoin ma wyższe koszty transakcyjne, niż BTC.

Mimo że Litecoin i Bitcoin mają wiele wspólnych cech, to jednocześnie posiadają także wiele różnic. 

Jak działa Litecoin (LTC)? 

Litecoin jest oparty na technologii blockchain, podobnie jak Bitcoin. Jednak istnieją pewne różnice między nimi. Litecoin wykorzystuje algorytm "scrypt" zamiast "SHA-256", który jest stosowany w przypadku Bitcoina. Podstawową zaletą użycia algorytmu "scrypt" jest możliwość wykonywania obliczeń na komputerach PC, co czyni proces wydobycia łatwiejszym i bardziej dostępnym dla przeciętnego górnika. W przypadku Bitcoina wydobycie jest zdominowane przez specyficzne i drogie dla ASIC-ów urządzenia. Nie każdego na nie stać, zatem mniej osób kopie BTC.  

Blockchain na Litecoinie 

Każda transakcja w sieci Litecoin jest rejestrowana w blockchainie, który działa w oparciu o zasadę peer-to-peer. Oznacza to, że sieć składa się z tysięcy węzłów, które współpracują ze sobą, aby zapewnić bezpieczeństwo i integralność danych. Podobnie jak w przypadku Bitcoina, każdy blok w blockchainie zawiera określoną liczbę transakcji. W przypadku Litecoina bloki tworzone są co 2,5 minuty, co czyni z niego szybszy i bardziej wydajny system transakcyjny.

Co wpływa na wartość Litecoina?

Litecoin, choć jest podobny do Bitcoina, ma swoje unikalne cechy, które wpływają na jego wartość.

Ilość dostępnych monet

W przeciwieństwie do Bitcoina, który ma limit maksymalnej ilości monet ustawiony na 21 milionów, Litecoin ma podaż ograniczoną do 84 milionów monet. Jednakże, w przypadku LTC bloki są potwierdzane czterokrotnie szybciej niż w przypadku BTC, co oznacza, że nowe monety są lepiej wprowadzane do obiegu. 

Rdzeń Litecoin w kodzie źródłowym Bitcoina

Litecoin korzysta z technologii podobnej do Bitcoina, jednak posiada modyfikacje w kodzie źródłowym, co wpływa na jego różnice w stosunku do BTC.

Nagroda za przetwarzanie transakcji

Nagroda za przetwarzanie transakcji w sieci Litecoin jest także niższa niż w przypadku BTC, co może wpłynąć negatywnie na zainteresowanie górników. 

Czy Litecoin jest bezpieczny? 

Litecoin, podobnie jak Bitcoin, jest zdecentralizowaną siecią opartą na technologii blockchain, co oznacza, że każdy użytkownik jest odpowiedzialny za bezpieczeństwo swoich transakcji. Jednym z unikalnych elementów bezpieczeństwa Litecoina jest algorytm szyfrowania scrypt, który jest bardziej odporny na ataki typu ASIC i pozwala na bezpieczne przetwarzanie transakcji przy użyciu GPU. Jednakże, zabezpieczenie portfela Litecoin i przechowywanie LTC wymaga pewnych środków ostrożności. Podobnie jak w przypadku Bitcoina, portfel Litecoin powinien być przechowywany na dysku twardym bez stałego dostępu do internetu, a jego kopie powinny być regularnie tworzone i przechowywane w bezpiecznym miejscu. Ponadto, należy pamiętać, że klucz prywatny do portfela Litecoin jest równie ważny co zgromadzony kapitał, więc powinien być przechowywany w bezpiecznym miejscu, poza zasięgiem osób trzecich.

Jak zacząć korzystać z Litecoina?

Jeśli chcesz zacząć korzystać z Litecoina, najpierw musisz założyć portfel, w którym będziesz przechowywać swoje monety. Możesz wybrać jedną z wielu opcji, takich jak: 

 • portfel online, 
 • mobilny, 
 • desktopowy,
 • sprzętowy. 

Najważniejsze, aby upewnić się, że wybrany portfel jest bezpieczny.Następnym krokiem jest zakup LTC na jednej z giełd kryptowalut. Zanim dokonasz transakcji, upewnij się, że wybrałeś renomowaną giełdę i przeczytałeś opinie innych użytkowników. Kupując LTC, możesz użyć do tego Bitcoinów lub innych kryptowalut, lub kupić je bezpośrednio za pomocą tradycyjnej waluty. Należy pamiętać, że przechowywanie Litecoina wymaga ostrożności i ochrony przed nieautoryzowanym dostępem. W przypadku przechowywania dużych ilości LTC, warto rozważyć zakup portfela sprzętowego, który jest bardziej odporny na cyberatak niż portfele online lub mobilne. Zwróć uwagę na to, że handel na giełdach kryptowalut wiąże się z ryzykiem i powinno się mieć odpowiednią wiedzę, aby uniknąć strat finansowych. Prostszym rozwiązaniem jest zakup Litecoina za pomocą kantoru kryptowalut. W Cashify możesz to zrobić bez zbędnej biurokracji - bezpośrednio w kantorze stacjonarnym lub online. 

Przyszłość Litecoina

Litecoin od dłuższego czasu cieszy się zainteresowaniem inwestorów i entuzjastów kryptowalut. W przyszłości może on stać się jeszcze bardziej popularny, dzięki swoim unikalnym cechom i perspektywom rozwoju.

Możliwe zmiany technologiczne

W przyszłości można spodziewać się wprowadzenia nowych rozwiązań technologicznych w przypadku Litecoina. Jednym z nich może być dalsze ulepszenie algorytmu scrypt, umożliwiającego wydobywanie kryptowaluty przy użyciu standardowych komputerów, zamiast specjalistycznych urządzeń ASIC. Ponadto, twórcy Litecoina mogą także podjąć próbę zdecentralizowania sieci, zmniejszając zależność od jednego podmiotu i zwiększając bezpieczeństwo transakcji. Wprowadzenie nowych funkcjonalności, takich jak smart kontrakty, czy zwiększenie prędkości przetwarzania transakcji, również mogą mieć znaczący wpływ na przyszłość tej kryptowaluty.

Jakie są tendencje rynkowe?

Wartości kryptowalut są uzależnione od szeregu czynników, takich jak polityka rządowa, wypadki na giełdach, czy postęp technologiczny. Niemniej jednak, Litecoin może mieć szansę na dalszy wzrost wartości, z uwagi na swoje unikalne cechy i potencjał jako szybszej i bardziej wydajnej alternatywy dla Bitcoina. Z pewnością Litecoin będzie musiał stawić czoła konkurencji ze strony innych kryptowalut, ale jego wciąż rosnący zasięg i popularność dają nadzieję, że w przyszłości będzie on istotnym graczem na rynku kryptowalut.

Zalety i wady Litecoina

Litecoin jest kryptowalutą, która ma wiele zalet. Niestety jak każdy projekt - nie jest ona idealna i z tego powodu przedstawimy również wady, które jej doskwierają. 

Zalety Litecoina

 • Szybsze zatwierdzanie transakcji - Litecoin jest w stanie przetwarzać transakcje czterokrotnie szybciej niż Bitcoin, a czas akceptacji bloku wynosi tylko 2,5 minuty, co pozwala na szybsze zatwierdzanie transakcji.
 • Większa liczba dostępnych coinów - Jak wiadomo - Bitcoin ma limit 21 milionów coinów. W przypadku Litecoina ta ilość wzrasta do 84 milionów monet. W związku z tym oferuje on większą podaż na rynku krypto. 
 • Proces wydobycia - Litecoin wykorzystuje algorytm scrypt, który wymaga wykorzystania GPU, a nie ASIC, co sprawia, że jest bardziej dostępny dla zwykłych użytkowników i ma zdecentralizowany charakter. 
 • Mniejsza wartość pojedynczego coina - Litecoin jest tańszy, niż Bitcoin, co oznacza, że jest bardziej dostępny dla przeciętnych użytkowników.
 • Wydajna alternatywa dla systemów płatności - Litecoin może stać się szybszą i bardziej wydajną alternatywą dla tradycyjnych metod płatności, takich jak karty kredytowe czy przelewy bankowe.

Jakie są wady Litecoina?

 • Stosunkowo niska popularność - Pomimo tego, że Litecoin zyskuje na popularności, nie jest on tak rozpoznawalny jak Bitcoin.
 • Niższy kurs - Litecoin na dzień dzisiejszy jest wyceniany o około 271 pln, podczas gdy BTC przekracza barierę 106 800 pln. 
 • Krótsza historia projektu - Litecoin istnieje na rynku kryptowalut od 2011 roku, co oznacza, że ma nieco krótszą historię niż Bitcoin.

Mimo że Litecoin ma swoje wady, to jego zalety, takie jak szybsze zatwierdzanie transakcji, większa podaż czy bardziej zdecentralizowany proces wydobycia, czynią go interesującą alternatywą dla użytkowników kryptowalut.

Podsumowanie

Litecoin jest często nazywany srebrem i porównuje się go do złota bitcoina. W chwili obecnej to jedna z najstarszych kryptowalut (chociaż młodsza niż BTC) i projek silnie oparty na otwartym kodzie źródłowym, w tym oryginalnym kodzie źródłowym bitcoina. Jednak różni się od bitcoina w kilku kluczowych aspektach. Twórcy i deweloperzy litecoina chcieli zapewnić krótszy czas potwierdzeń i wyższą efektywność przechowywania transakcji. Efektywnie w praktyce oznacza, że Litecoin jest w stanie obsłużyć większą ilość transakcji bez konieczności modyfikowania oprogramowania w najbliższej przyszłości. Podczas kopania, nagroda za blok w przypadku litecoina wynosi 12.5 LTC, a maksymalna liczba monet LTC szacowana jest na 84 mln, co jest zatem cztery razy więcej niż w przypadku BTC. Co więcej, każda z nich będzie podzielna na 100 000 000 mniejszych jednostek. Warto również zwrócić uwagę, że Litecoin zaimplementował SegWit - technologię, która również znalazła się w Bitcoinie. Wszystkie powyższe aspekty pokazują, że LTC jest ciekawym projektem, który możesz bez większych problemów nabyć w Cashify! 

Zajawka: 

Litecoin to kryptowaluty, która z uwagi na swój blockchain zdaje się być atrakcyjniejszą formą niż bitcoin. Co się za nią kryje?

Lista artykułów

Zobacz inne artykuły

Klikając „Zaakceptuj", wyrażasz zgodę na przechowywanie plików cookie na swoim urządzeniu w celu usprawnienia nawigacji w witrynie, analizy wykorzystania witryny i wsparcia naszych działań marketingowych. Aby uzyskać więcej informacji, zapoznaj się z naszą Polityką prywatności.