Czym są stablecoiny?

Jeśli znasz najpopularniejsze kryptowaluty takie jak np. Bitcoin, to wiesz, że ich wartość może być bardzo zmienna. Stablecoiny są stworzone, aby to zmienić! To unikalne cyfrowe aktywa, których wartość jest powiązana z inną walutą, towarem czy instrumentem finansowym. Dzięki temu powiązaniu, stablecoiny redukują dużą zmienność, która jest typowa dla większości kryptowalut. To sprawia, że możesz cieszyć się zaletami aktywów cyfrowych, nie martwiąc się o drastyczne wahania cen.

Jakie funkcje pełnią stablecoiny w branży kryptowalut? Jakie są zalety stablecoinów? O tym wszystkim piszemy poniżej!

Jak działają stablecoiny?

Stablecoiny działają, powiązując swoją wartość z zewnętrznym i bezpiecznym elementem finansowym, takim jak np. waluta fiat lub towar. To powiązanie wartości zapewnia, że stablecoiny utrzymują usystematyzowany kurs i zmniejszają wpływ wahań cen, które często są związane z innymi kryptowalutami. Warto w tym miejscu wspomnieć, że Istnieje kilka mechanizmów, które stablecoiny wykorzystują, aby osiągnąć ten stan.

Wykorzystanie rezerw finansowych

Jednym z powszechnych rozwiązań jest wykorzystanie rezerw finansowych. Stablecoiny wsparte walutą fiat utrzymują rezerwę waluty fiat, takiej jak dolar amerykański, jako zabezpieczenie na poczet spłaty swojej wierzytelności. Powyższa rezerwa zapewnia stabilność i pewność, że wartość stablecoina pozostanie stosunkowo stała (o ile nie dojdzie do drastycznej zmiany fiata, co jest mniej spotykane, niż wahania na rynku krypto). 

Stablecoiny algorytmiczne 

Inne podejście opiera się na wykorzystaniu smart kontraktów i algorytmów. Stablecoiny algorytmiczne oparte są na skomplikowanych algorytmach matematycznych. To pomaga kontrolować dynamikę podaży i popytu. Powyższe algorytmy dostosowują podaż stablecoina w odpowiedzi na zmiany w popycie, pomagając jednocześnie w utrzymaniu stabilności cen.

Zabezpieczenie krypto do krypto

Pewnie nie znałeś tej ciekawostki, ale zdarza się, że stabilność jednej kryptowaluty może być zagwarantowana przez poręczenie innej. Stablecoiny wsparte kryptowalutami wykorzystują różnorodne krypto jako zabezpieczenie kapitału. Można zatem stwierdzić, że jedna kryptowaluta jest żyrantem dla drugiej!

Stablecoiny wsparte towarami

Stablecoiny wsparte towarami są zabezpieczone fizycznymi aktywami, takimi jak: 

W takim wypadku każda jednostka stablecoina reprezentuje własność lub roszczenie do określonej ilości podstawowego towaru. 

Oferując różne rodzaje stablecoinów, ekosystem kryptowalut dąży do zapewnienia stabilności cen. Każdy typ stablecoina wnosi swoje zalety i funkcje, przyczyniając się do ogólnego wzrostu i przyjęcia kryptowalut w różnych sektorach.

Jaką funkcję pełnią stablecoiny?

Stablecoiny odgrywają kluczową rolę na rynku kryptowalut, ponieważ pomagają radzić sobie z dużą zmiennością, która często towarzyszy tej branży. Prawdopodobnie przekonałeś (bądź przekonasz się), jak zmienność kursu może utrudniać używanie aktywów cyfrowych do codziennych transakcji. To właśnie stablecoiny rozwiązują ten problem, oferując stabilną wartość, która pozostaje stosunkowo niezmienna - pomimo upływu czasu. Wspomniana pewność i stabilność kursu zwiększa zaufanie do rynku, a tym samym pojawia się na nim więcej transakcji. Dodatkowo -  stabilność kursu jest szczególnie ważna dla firm i osób, które używają krypto do codziennych zakupów czy płatności. Cechę tę zauważają klasyczne rynki i systemy finansowe, które doprowadzają do integracji krypto z rynkami pożyczek czy kredytów. Dzięki temu stablecoiny tworzą most między tradycyjnymi rynkami finansowymi a zdecentralizowanym sektorem finansów (DeFi), ułatwiając wykorzystanie aktywów cyfrowych w codziennych usługach finansowych.

Jakie są zalety stablecoinów?

Niezależnie od tego, czy chodzi o płacenie za towary i usługi, przesyłanie pieniędzy rodzinie czy przyjaciołom, czy prowadzenie transakcji biznesowych, stablecoiny oferują wiele zalet!

Ochrona przed Inflacją

Stablecoiny są często powiązane z walutami fiat, takimi jak dolar lub euro, co może chronić przed inflacją w krajach, gdzie waluta lokalna jest niestabilna.

Bezpieczeństwo i transparentność

Dzięki blockchainowi, stablecoiny zapewniają bezpieczeństwo i transparentność transakcji. Każda z operacji jest zapisywana i można ją zweryfikować, co zwiększa zaufanie użytkowników do branży krypto. Dodatkowo - dla traderów i inwestorów, stablecoiny mogą służyć jako bezpieczna przystań w czasie wysokiej zmienności na rynkach kryptowalut, pozwalając na uniknięcie potencjalnych strat.

Integracja z finansami i łatwość w obsłudze

Stablecoiny mogą służyć jako most między tradycyjnymi finansami, a światem kryptowalut, ułatwiając integrację i przyjęcie cyfrowych aktywów. Umożliwiają one również szybkie i tanie transakcje międzynarodowe, zapewniając mniejsze opłaty i brak opóźnień związanych z tradycyjnymi bankami i systemami płatniczymi. 

Wisienką na torcie jest fakt, że są one łatwo dostępne i można je kupić na giełdzie, bądź w kantorze kryptowalut - np. w Cashify! 

Przykłady stablecoinów 

Chociaż większość stablecoinów oparta jest o dolara, to znajdziemy również takie, które są zabezpieczone w sposób algorytmiczny, bądź przez inne kryptowaluty. Wśród najpopularniejszych stablecoinów wyróżnić możemy:

Tether (USDT)

To jeden z najbardziej znanych stablecoinów, który jest powiązany z dolarem amerykańskim. USDT jest szeroko używany w handlu kryptowalutami jako środek wymiany i przechowywania wartości. Działa na wielu blockchainach, w tym Ethereum i Tron.

USD Coin (USDC)

USDC jest również powiązany z dolarem amerykańskim i jest wydawany przez firmę Circle. Uznaje się go za jednego z bardziej transparentnych stablecoinów pod względem rezerw. USDC działa głównie na blockchainie Ethereum i jest szeroko używany w handlu i płatnościach.

Binance USD (BUSD)

BUSD to stablecoin wydany przez Binance w partnerstwie z Paxos, również zabezpieczony dolarem amerykańskim. Jest zatwierdzony przez Departament Usług Finansowych Stanu Nowy Jork, co dodaje mu wiarygodności. BUSD jest popularny głównie na giełdzie Binance.

Pax Dollar (USDP)

Dawniej znany jako Paxos Standard (PAX), USDP jest zabezpieczony dolarem amerykańskim i wydawany przez Paxos. Ma reputację jednego z najbardziej regulowanych stablecoinów na rynku. 

Dai (DAI)

DAI jest unikalnym stablecoinem, ponieważ jest zabezpieczony innymi kryptowalutami, a nie walutą fiat. Jest zdecentralizowany i zarządzany przez MakerDAO. DAI utrzymuje swoją wartość blisko dolara amerykańskiego i jest popularny w ekosystemie DeFi.

TrueUSD (TUSD)

TUSD jest zabezpieczony dolarem amerykańskim i ma na celu zapewnienie wysokiego poziomu transparentności i legalności. Jest audytowany przez niezależne firmy, co dodaje mu wiarygodności. 

TerraUSD (UST)

To algorytmiczny stablecoin, który utrzymuje wartość cenową poprzez złożone mechanizmy finansowe. Jest związany z blockchainem Terra i był częścią większego ekosystemu Terra. UST zyskał popularność w krótkim czasie, ale niestety - doświadczył również znaczących wahań kursu. 

Gdzie kupić stablecoiny?

Jeśli interesujesz się zakupem stablecoinów, kantor Cashify jest idealnym miejscem do tego typu transakcji. U nas możesz dokonać transakcji B2B czy skorzystać z wygodnych i szybkich metod płatności, takich jak BLIK. Posiadamy również kantory stacjonarne, które umożliwiają osobiste dokonanie transakcji, a także oferujemy opcję zakupu online dla Twojej wygody. Wszystko to z prowizją na optymalnym poziomie, z gwarancją bezpieczeństwa i bez zbędnych formalności. Wybierając Cashify, decydujesz się na prostotę, efektywność i zaufanie, zarówno w przypadku transakcji osobistych, jak i biznesowych.

Podsumowanie

Stablecoiny zapewniają pewność cenową, która jest niezwykle istotna dla codziennych transakcji i bezpiecznego przechowywania kryptowalut. Mogą być zabezpieczone na kilka sposobów, a praktyka pokazuje, że wielokrotnie ratowały one kapitał traderów w trudnej sytuacji. Mamy dla Ciebie jeszcze jedną dodatkową informację. Możesz nabyć własne stablecoiny za pośrednictwem kantoru Cashify! Kupisz je tutaj bez skomplikowanych formalności i skorzystasz z niskiej prowizji! Cashify łączy w sobie efektywność i bezpieczeństwo, stanowiąc doskonały wybór zarówno dla nowych, jak i doświadczonych użytkowników kryptowalut.

FAQ

Co to są stablecoiny?

Stablecoiny to rodzaj kryptowalut, które mają na celu zapewnienie stabilności cenowej, będąc powiązane z wartością aktywów zewnętrznych, takich jak waluty fiat (np. USD, EUR), towary czy inne kryptowaluty. Ich głównym celem jest redukcja wahań cenowych, które są charakterystyczne dla większości kryptowalut.

Jak stablecoiny utrzymują stabilną wartość?

Stablecoiny utrzymują stały kurs poprzez powiązanie swojej wartości z aktywami zewnętrznymi, takimi jak waluty fiat, towary lub inne kryptowaluty. Można to osiągnąć poprzez utrzymywanie rezerwy aktywów odpowiadających wyemitowanym stablecoinom, stosowanie algorytmów kontrolujących podaż i popyt lub przez zabezpieczenie innymi kryptowalutami.

Jakie są główne rodzaje stablecoinów?

Istnieją trzy główne rodzaje stablecoinów: fiat-backed (wsparte walutą fiat), crypto-backed (wsparte kryptowalutami) oraz algorithmic (algorytmiczne). Każdy z nich stosuje różne metody utrzymania stabilności wartości.

Czy stablecoiny są bezpieczne?

Bezpieczeństwo stablecoinów zależy od ich konstrukcji i zarządzania. Stablecoiny wsparte walutą fiat zazwyczaj są uważane za bardziej stabilne, ponieważ mają fizyczne aktywa rezerwowe. Stablecoiny algorytmiczne i te wsparte kryptowalutami mogą być bardziej narażone na ryzyko rynkowe i techniczne problemy.

Do czego można używać stablecoinów?

Stablecoiny mogą być używane do szerokiej gamy celów, w tym do codziennych transakcji, międzynarodowych przelewów pieniężnych, handlu kryptowalutami oraz jako środek przechowywania wartości.

Lista artykułów

Zobacz inne artykuły

Klikając „Zaakceptuj", wyrażasz zgodę na przechowywanie plików cookie na swoim urządzeniu w celu usprawnienia nawigacji w witrynie, analizy wykorzystania witryny i wsparcia naszych działań marketingowych. Aby uzyskać więcej informacji, zapoznaj się z naszą Polityką prywatności.