Inwestowanie w nieruchomości dla początkujących: podstawowe strategie i porady

Inwestowanie w nieruchomości jest jedną z najstarszych form zabezpieczenia kapitału i generowania dochodu pasywnego.

Oferuje ono różnorodne opcje, od tradycyjnego wynajmu po bardziej złożone inwestycje komercyjne. W tym artykule przyjrzymy się bliżej najpopularniejszym typom inwestycji w nieruchomości.

Wynajem nieruchomości

Wynajem jest klasyczną strategią, polegającą na zakupie nieruchomości i wynajmowaniu jej, aby uzyskać regularny dochód.

Wybór nieruchomości

Kluczowe jest znalezienie nieruchomości w atrakcyjnej lokalizacji, która przyciąga najemców. Oceniaj potencjał wzrostu wartości i sprawdzaj historię cen w danej okolicy.

Warto wyspecjalizować się na danej lokalizacji, aby wiedzieć, gdzie jest przepływ pracowników, studentów. Nie zawsze centrum miasta będzie optymalne dla nas, jeśli chcemy wynająć mieszkanie studentom czy pracownikom strefy przemysłowej. Każde miasto rządzi się swoimi prawami, dużo zależy od tego, czy w mieście jest dużo studentów przyjezdnych, czy jest miastem typowo turystycznym itd.

Wynajem jest dość szerokim pojęciem i możemy go rozbić jeszcze na 3 podkategorie:

Wynajem długoterminowy

Czyli wynajmujemy naszą nieruchomość na dłuższy okres. Jeśli dobrze się przygotujemy i zrobimy dobrą selekcję najemcy, to przez większość roku taki najem jest bezobsługowy. Reagujemy tylko na sytuacje awaryjne.

Wynajem krótkoterminowy

Wynajmujemy mieszkanie typowo na doby. Ten typ wynajmu dobrze się sprawdza w mocno turystycznych miejscach, a najlepiej tam, gdzie ruch turystyczny jest przez cały rok. Tutaj niestety mamy znacznie więcej pracy - każde mieszkanie trzeba po najemcy przygotować, czyli m.in. wymienić pościel czy posprzątać. Często kilka razy w tygodniu, jeśli najemca przyjechał tylko na 1 czy 2 dni. Dodatkowo dochodzi do tego fakt, że nie jesteśmy w stanie rzetelnie zweryfikować najemcy, jak przy długim terminie, co wiąże się z tym, że wzrasta ryzyko, iż trafimy na najemcę problematycznego, np. robiącego głośne imprezy i przeszkadzającego sąsiadom.

Wynajem hybrydowy

Połączenie dwóch powyższych. Czyli w okresie wakacyjnym wynajmujemy mieszkanie na krótki termin, a w okresie od września do czerwca - na długi termin. Sprawdza się to w miejscowościach, gdzie ruch turystyczny jest mocno sezonowy, np. nad morzem.

Flipping

Flipping to proces kupowania nieruchomości, remontowania jej (choć nie zawsze), a następnie sprzedaży z zyskiem. Kluczem jest znalezienie niedowartościowanej nieruchomości w dobrej lokalizacji. Przy podejmowaniu decyzji oceń koszty remontu i potencjalną wartość po remoncie.

Gdzie szukać okazji?

Dobre okazje rzadko kiedy trafiają się wśród ogłoszeń internetowych. Dlatego jeśli chcesz pozyskiwać regularnie atrakcyjne oferty, warto współpracować z dobrymi agentami nieruchomości, którzy dadzą znać, zanim oferta trafi na rynek albo z osobami zajmującymi się sourcingiem. Warto też kontaktować się z osobami, których ogłoszenia wiszą już jakiś czas. Po pierwszym tygodniu od publikacji oferty ilość telefonów znacząco spada, więc motywacja sprzedającego może się zmienić i będzie jednak chętny sprzedać za trochę niższą cenę, niż podał w ogłoszeniu. Dobrym źródłem pozyskiwania nieruchomości są też opiekunowie budynków (gospodarze, "dozorcy") na osiedlach - to oni często wiedzą jako pierwsi, że na przykład ktoś dopiero chce sprzedać mieszkanie albo dostał je w spadku i nie wie co z tym mieszkaniem zrobić.

Warto pamiętać, że niezależnie od tego, z kim będziesz współpracować, należy takie osoby wynagradzać prowizją. Wtedy chętniej dadzą znać pierwszej kolejności Tobie, jeśli pojawi się kolejna okazja.

Nieruchomości komercyjne

Inwestycje w nieruchomości komercyjne mogą obejmować biura, sklepy, magazyny i inne lokale usługowe.

Ważne jest zrozumienie specyfiki rynku komercyjnego, takiej jak długoterminowe umowy najmu i cykle rynkowe. Np. pandemia COVID-19 mocno pokazała, że nieruchomości komercyjne są bardzo podatne na tego typu zjawiska. Dziś bardzo dużo osób nadal pracuje zdalnie i nie wraca do biur, co skutkuje tym, że coraz więcej przestrzeni biurowej jest wolnej do wynajmu. Dlatego lepiej inwestować w takie nieruchomości, które w czasie kryzysu też są potrzebne, np. sklepy spożywcze typu dyskont, magazyny, lokale usługowe.

REITs

Real Estate Investment Trusts (REITs) to fundusze inwestujące w nieruchomości, oferujące dywersyfikację i niższe ryzyko inwestycji.

Dostępność

REITs są dostępne na wielu giełdach i oferują prostszy sposób na inwestowanie w nieruchomości bez potrzeby bezpośredniego zarządzania. Można to porównać do kupowania akcji wybranej spółki na giełdzie. Dużym plusem jest to, że możemy mieć ekspozycję na cały świat bez wychodzenia z domu.

Zyski i ryzyka

REITs wypłacają dywidendy, ale są również narażone na wahania rynkowe.

A co jeśli nie masz pieniędzy na nieruchomości?

Można myśleć, że inwestowanie w nieruchomości wymaga dużych zasobów finansowych, jednak istnieją sposoby działania na rynku nieruchomości bez konieczności posiadania kapitału na zakup.

Sourcing

To działalność polegająca na poszukiwaniu okazji inwestycyjnych dla inwestorów. Osoba zajmująca się sourcingiem przeszukuje rynek w poszukiwaniu atrakcyjnych nieruchomości, a po pomyślnej transakcji otrzymuje prowizję, często wynoszącą 3 000 do 5 000 PLN. Ważne jest, aby dobrze znać rynek, aby móc rozpoznać prawdziwe okazje i znać realne ceny rynkowe nieruchomości oraz koszty ewentualnego remontu.

Podnajem

Polega na wynajmowaniu nieruchomości, której się nie posiada. W Polsce znaczący odsetek mieszkań to pustostany. Właściciele często mają obawy lub z powodu braku czasu czy nieznajomości przepisów nie chcą wynajmować swoich nieruchomości na własną rękę. Prezentując im atrakcyjną propozycję współpracy, można przekonać ich do wynajmu, jednocześnie odciążając ich z problemów związanych z zarządzaniem nieruchomością i zapewniając regularne dochody z tytułu najmu.

Czy to się opłaca?

Proponując właścicielowi stały czynsz na dłuższy okres, możesz negocjować niższą cenę, niż rynkowe stawki najmu. Dodatkowo, jeśli układ mieszkania na to pozwala, można je zaadaptować na pokoje, co może znacznie zwiększyć potencjalny zysk w porównaniu do wynajmu całego mieszkania jednej osobie.

Inwestowanie w nieruchomości dla początkujących - podsumowanie

Wybór odpowiedniej strategii inwestycyjnej w nieruchomości zależy od indywidualnych celów, dostępności kapitału i apetytu na ryzyko. Niezależnie od wybranej ścieżki, kluczowe jest dokładne zrozumienie rynku i odpowiednie przygotowanie. Pamiętaj, że Cashify może pomóc Ci bezpiecznie spieniężyć kryptowaluty, aby nabyć nieruchomość i wygodnie monetyzować zyski z inwestycji w cyfrowe aktywa.

Lista artykułów

Zobacz inne artykuły

Klikając „Zaakceptuj", wyrażasz zgodę na przechowywanie plików cookie na swoim urządzeniu w celu usprawnienia nawigacji w witrynie, analizy wykorzystania witryny i wsparcia naszych działań marketingowych. Aby uzyskać więcej informacji, zapoznaj się z naszą Polityką prywatności.