Jak założyć portfel kryptowalutowy MetaMask i jak go używać?

Rynek kryptowalut oferuje mnóstwo portfeli, które zapewniają bezpieczne i solidne formy przechowywania cyfrowych aktywów. W tym wpisie przedstawiamy instrukcję założenia i podstawowej obsługi najpopularniejszego portfela: MetaMask.

Portfel kryptowalutowy to niezbędne narzędzie, żeby móc korzystać ze zdecentralizowanych finansów. Najpopularniejszym i najszerzej stosowanym z nich jest MetaMask, którego założenie dziś omówimy. Oczywiście portfeli na rynku jest dużo więcej (np. TrustWallet, Binance, Coinbase i wiele, wiele innych), ale proces zakładania każdego kolejnego będzie zbliżony do tego, co opisujemy poniżej.

Jak założyć MetaMask?

Wchodzimy na stronę: https://metamask.io/ i klikamy “Download”. Koniecznie zweryfikuj adres strony i upewnij się, że nie jest ona fałszywa.

MetaMask jest rozszerzeniem dodawanym do przeglądarki internetowej. Jest możliwy do dodania w najpopularniejszych z nich: Chrome, Firefox, Brave, Edge i Opera.

Klikamy na przycisk instalacji. W zależności od przeglądarki, może nas przenieść do odpowiedniego sklepu. Tam ponownie klikamy zainstaluj, dodaj lub podobny przycisk, który zobaczymy na ekranie. Po chwili w prawym górnym rogu naszej przeglądarki pojawi się charakterystyczna głowa lisa z logo portfela.

Po zainstalowaniu rozszerzenia powinien nam wyskoczyć taki ekran powitalny:

Akceptujemy regulamin i klikamy “Create a new wallet”. Gdyby z jakiegoś powodu takie okno się nie pojawiło, klikamy wtedy na rozszerzenie w prawym górnym rogu przeglądarki i to powinno je wywołać.W kolejnym kroku możemy się zgodzić na wysyłanie opcjonalnych danych, ale nie jest to konieczne.

Wpisujemy hasło. Tego hasła będziemy używać po każdym ponownym otwarciu przeglądarki internetowej, żeby zalogować się do portfela. Zostaniemy o nie też poproszeni przy niektórych ustawieniach bezpieczeństwa. Hasła nie możemy zapomnieć, bo potem nie ma możliwości odzyskania go. Trzeba wykonać reset portfela, ale o tym za chwilę.

Dostaniemy pytanie, czy chcemy teraz zabezpieczyć swój portfel. To najważniejsza czynność podczas wchodzenia do zdecentralizowanego krypto świata, więc koniecznie robimy to od razu podczas zakładania portfela.

Wykonamy teraz najważniejszą czynność podczas procesu zakładania portfela - zapiszemy frazę seed, czyli naszą sekretną frazę do odzyskania konta. Seedy to losowy ciąg angielskich słów, które nie mają sensu, nie układają się w logiczne zdanie. W przypadku MetaMaska jest ich 12.

Pod żadnym pozorem nie zapisujemy tego w notatniku, pliku Word, nie robimy zrzutu ekranu ani zdjęcia telefonem. Każdy elektroniczny zapis tych słów może zostać przejęty przez hakera, który następnie może ukraść z portfela wszystkie środki.

Jedna z sugerowanych opcji zapisania tego w managerze haseł nie jest zła. Jednak najlepsza i najbezpieczniejsza jest kartka i długopis oraz bezpieczne miejsce w domu czy w biurze. Najlepiej w 2-3 egzemplarzach trzymanych w zaufanych miejscach.

Bardzo ważne - fraza seed daje jej posiadaczowi pełny dostęp do portfela i znajdujących się na nich środków. Jeśli zapomnimy hasła albo zresetujemy przeglądarkę, użyjemy jej do przywrócenia portfela. Trzeba jednak pamiętać, jak wspomnieliśmy wcześniej, że jeśli wpadnie w niepowołane ręce, możemy zostać okradzeni. W przypadku jej zgubienia nie ma innej możliwości odzyskania dostępu, dlatego jest to takie ważne.

Zawsze, za każdym razem i bez wyjątków, jeśli ktoś prosi Was o podanie frazy seed, to z pewnością jest to oszust i właśnie próbuje Was okraść. Nigdy, pod żadnym pozorem nikomu tego nie podajemy!

Po zapisaniu słów i przejściu do kolejnego okna zostaniemy poproszeni o wpisanie wybranych z nich, żeby potwierdzić, że stworzyliśmy kopię.

Portfel założony! Dostajemy tu jednocześnie przypomnienie o tym, o czym pisaliśmy wcześniej na temat słów seed.

Tak wygląda nasz portfel. W lewym górnym rogu mamy symbol wybranej sieci, w tym przypadku Ethereum. Na środku wybrane konto (możemy mieć kilka z różnymi adresami), następnie status podłączenia do strony (o tym więcej za chwilę) i trzy kropki kierujące do ustawień.

Poniżej mamy informację o stanie portfela oraz tokenach, które posiadamy.

MetaMask domyślnie ma dodane najważniejsze sieci, ale jeśli chcielibyśmy dodać ich więcej, najlepiej wejść na stronę: https://chainlist.org - na jej przykładzie wyjaśnimy, jak łączymy się z różnymi stronami.

Klikamy “Connect Wallet” w prawym górnym rogu.

Wyskakuje nam nasz świeżo założony portfel z prośbą o potwierdzenie połączenia. Klikamy “Next”.

A następnie “Connect”.

Wspomniany wcześniej status podłączenia strony świeci nam się teraz na zielono, a w miejscu przycisku “Connect Wallet” jest teraz adres naszego portfela. Bez obaw - adres jest publiczny i nie można tylko na jego podstawie dostać się do Waszego konta.

Wpisujemy nazwę sieci, która nas interesuje albo wybieramy ją z listy. Dla przykładu wpisaliśmy sieć Linea. Klikamy “Add to Metamask”.

Po chwili pojawi się podobne okno, jak podczas łączenia ze stroną. Klikamy “Approve” i gotowe. Na tym etapie, szczególnie w przypadku nowych sieci mogą się pojawić różne ostrzeżenia.

*Jako ostatni element pokażemy coś, do czego prawdopodobnie najczęściej będziecie używać portfela, czyli jak coś kupić na zdecentralizowanej giełdzie. Zrobimy to na przykładzie jednej z najpopularniejszych giełd tego typu, czyli Uniswap. Wchodzimy na: https://app.uniswap.org/swap.*

Bardzo ważne: na wszelkie giełdy i strony warto wchodzić ze sprawdzonych linków. Dotyczy to nie tylko giełd zdecentralizowanych, ale również CEXów (np. Binance), czy chociażby tradycyjnej bankowości elektronicznej. Oszustwa polegające na tym, że pierwszy wynik wyszukiwania w Google jest stroną podstawioną przez hakerów, łudząco podobną do oryginału, są niestety bardzo powszechne.

Dlatego zawsze bardzo dokładnie sprawdzamy treść linków oraz w miarę możliwości wchodzimy na nie ze sprawdzonych źródeł (np. zweryfikowany profil na Twitterze giełdy czy projektu kryptowalutowego), a następnie dodajemy taką stronę do zakładek i wchodzimy tylko w ten sposób.

Na stronie w prawym górnym rogu klikamy na przycisk łączenia z portfelem.

Przy łączeniu giełda pyta nas, z jakiego portfela korzystamy. Klikamy oczywiście na lisa, który oznacza MetaMask.

Następnie “Next” i “Connect”. Po połączeniu ponownie zamiast przycisku w prawym górnym rogu zobaczymy swój adres.

Żeby coś na giełdzie kupić, trzeba mieć na portfelu ETH, które jest główną walutą rozliczeniową w świecie zdecentralizowanych finansów. Możemy zapewnić je na portfelu na kilka sposobów.

Zakup kryptowalut bezpośrednio w aplikacji MetaMask za pomocą karty płatniczej

Klikamy po prostu przycisk “Buy & Sell”, czyli pierwszy od lewej w widoku portfela i postępujemy zgodnie z instrukcjami.

Opcja raczej najszybsza, ale takie transakcje najczęściej są sporo droższe (w zależności z jakim partnerem aktualnie współpracuje MetaMask) i musimy podać dane swojej karty. Jednocześnie taki portfel nie jest już anonimowy, bo można go powiązać z naszą kartą.

Zakup na giełdzie typu CEX, czyli zcentralizowanej (np. Binance)

Na giełdach CEX rejestrujemy się za pomocą maila, a do pełnego korzystania należy podać swoje dane, które są później weryfikowane (procedura KYC). W zależności od giełdy wchodzimy na swój portfel i albo zasilamy go kartą, jak w poprzednim punkcie albo za pośrednictwem kantoru, jak w punkcie kolejnym. Następnie wybieramy ETH, klikamy wypłatę środków, wybieramy sieć Ethereum ERC20 i wklejamy swój adres. Skopiujemy go, klikając poniżej napisu Account 1 w pole adresu.

Tutaj też nie jesteśmy anonimowi i podajemy dane karty. Jednak taka opcja jest sensowna i warta rozważenia, jeśli chcemy zaangażować się w rynek bardziej, niż tylko sprzedając NFT.

Zakup za pomocą kantoru kryptowalut Cashify

Ta opcja z pozoru może wydawać się nieco niewygodna, bo trzeba się pofatygować do lokalu albo umówić na spotkanie w wybranym miejscu. W praktyce jednak jest to szczególnie polecane, zwłaszcza dla początkujących, bo wtedy doświadczony profesjonalista zadba o bezpieczeństwo transakcji.

Należy pamiętać, że błędnie wykonanego przelewu w świecie kryptowalut nie da się w żaden sposób cofnąć ani odzyskać. Poza tym nie musimy podawać danych karty, ponieważ zakup może się odbywać gotówkowo!

Jeśli mamy już środki na portfelu i jesteśmy połączeni z Uniswapem, klikamy “Wybierz token”. Następnie wybieramy go z listy, wpisujemy nazwę lub wklejamy adres.

Adres tokena można wziąć np. ze strony https://www.coingecko.com - wpisujemy nazwę projektu w wyszukiwarce. Po prawej stronie widzimy symbol MetaMaska. Jeśli obok jest również symbol ETH, możemy kliknąć od razu na lisa, potwierdzić w portfelu i token doda się do portfela. Następnie klikamy na symbol kopiowana i wklejamy adres w pokazanym wcześniej polu wyszukiwania na Uniswapie.

Ważne: jeśli nie dodamy tokena do portfela, nie zobaczymy go po zakupie. Oczywiście to, że go nie widzimy, nie znaczy, że nie został kupiony.

Ręcznym sposobem na dodatnie tokena do portfela jest kliknięcie na “+Import tokens” na dole w widoku portfela i tam wklejamy skopiowany adres.

Teraz mamy możliwość wpisać ilości ETH, które chcemy wydać, albo ile Linka chcemy kupić.

Giełda przelicza nam wartości, a na dole widzimy przybliżony Gas, czyli opłatę za korzystanie z sieci. Na Ethereum opłaty te potrafią być dosyć wysokie, nawet po kilkadziesiąt dolarów. W szczytach hossy zdarzało się, że było to nawet kilkaset. Warto to wziąć pod uwagę, jeśli planujemy dokonać zakupów za niedużą kwotę. Na szczęście sieci jest wiele i na większości z nich opłaty są niższe. Jednak Ethereum niezmiennie pozostaje najpopularniejsze.

Pro Tip: na moment pisania tego tekstu, czyli grudzień 2023, opłaty transakcyjne są niższe rano, mniej więcej w godzinach 7:00-8:00. Za to wieczorami, kiedy w USA rynek działa pełną parą, potrafią być zauważalnie wyższe.

Teraz możemy potwierdzić transakcję.

Przeniesie nas to do portfela, gdzie możemy ją kolejny raz potwierdzić, albo odrzucić.

Po chwili dostaniemy powiadomienie, że transakcja się powiodła (lub nie, ale na dużych projektach nie dzieje się to zbyt często). Jeśli w poprzednich krokach dodaliśmy projekt do portfela, to widzimy teraz przy nim ilość. Gotowe!

Proces sprzedaży wygląda identycznie, tylko odwrotnie. Na górze ma być projekt, który sprzedajemy, a na dole ten, do którego chcemy go sprzedać.

Druga różnica będzie polegała na tym, że po zaakceptowaniu transakcji, najpierw portfel poprosi nas o więcej potwierdzeń. Najpierw o to, do ilu tokenów chcemy umożliwić dostęp giełdzie. Jeśli giełda jest sprawdzona albo chcemy sprzedać całość, można kliknąć max.

Następnie musimy kliknąć “Approve”. To będzie pierwsza transakcja z zauważalnie niższą prowizją.

Kiedy transakcja zostanie wykonana, automatycznie wyskoczy kolejne okno, tym razem już identyczne jak przy zakupie. Tam również akceptujemy i gotowe!

Portfel kryptowalutowy MetaMask - jak używać? - podsumowanie

Jak widzicie na początku mogło się to wydawać nieco skomplikowane, ale w praktyce okazuje się dosyć proste i intuicyjne. Znając obsługę MetaMaska poradzicie sobie też z każdym innym portfelem, bo obsługa każdego z nich jest podobna! Pamiętajcie tylko, żeby zawsze uważać na to, co robicie i zwracać uwagę na bezpieczeństwo. W razie błędu lub oszustwa nie odzyskacie środków. Dlatego szczególnie zachęcamy, żeby zapoznać się ze wszystkimi wpisami tutaj:

Lista artykułów

Zobacz inne artykuły

Klikając „Zaakceptuj", wyrażasz zgodę na przechowywanie plików cookie na swoim urządzeniu w celu usprawnienia nawigacji w witrynie, analizy wykorzystania witryny i wsparcia naszych działań marketingowych. Aby uzyskać więcej informacji, zapoznaj się z naszą Polityką prywatności.