Jakie perspektywy czekają rynek nieruchomości w 2024 roku?

Końcówka tego roku oraz to, co się dzieje w świecie inwestycji wskazuje na to, że 2024 rok zapowiada się obiecująco dla rynku kryptowalut. Istnieje kilka kluczowych powodów, dla których możemy spodziewać się dobrych wyników.

Po pierwsze, istnieje cykliczność związana z Bitcoinem i jego halvingiem, który będzie miał miejsce w okolicach połowy kwietnia 2024 roku. Po drugie, wprowadzenie ETF-ów na rynek kryptowalut jest obecnie tematem gorących dyskusji wśród inwestorów. Chociaż krótkoterminowo mogą wystąpić spadki, zgodnie z zasadą "sell the news", to długoterminowo wprowadzenie tych instrumentów będzie napędzać rynek. Fundusze muszą w końcu wypuścić te ETF-y na rynek i je sprzedać, co wymaga czasu. Dlaczego jest to tak ważne w kontekście rynku nieruchomości?

Dywersyfikacja to klucz!

Dlaczego ludzie inwestują w kryptowaluty? Oczywiście, motywacje mogą być różne, ale głównym celem jest zazwyczaj zarobek. Warto jednak pamiętać, że wysokie zyski na rynku kryptowalut nie potrwają wiecznie, a rynek w końcu się ustabilizuje, co wiąże się z mniejszymi wahaniami cen. Dlatego dobrze jest zastanowić się, gdzie ulokować zyski z kryptowalut. Jednym z bezpiecznych opcji jest inwestycja w nieruchomości. Choć może to nie brzmieć tak atrakcyjnie jak kryptowaluty, nieruchomości mają tę zaletę, że są stabilne, a ludzie zawsze będą potrzebować miejsca do mieszkania, czy to wynajmowanego, czy własnego.

Ciągły wzrost cen nieruchomości

Nie da się ukryć, że ceny nieruchomości rosną od kilku lat, a rządy podejmują działania, aby utrzymać wysoki popyt na mieszkania. To skutkuje jeszcze wyższymi cenami, jak to było widoczne w przypadku programu "2%". Obecnie nie wiemy, jakie będą losy tego programu w przyszłym roku ani czy nowy rząd wprowadzi kolejne inicjatywy wspierające popyt. Jednak pewne jest, że ceny będą nadal rosły, choć tempo wzrostu może się różnić.

Raport Narodowego Banku Polskiego wskazuje, że ceny nieruchomości w dużych miastach przekraczają już średnio 10 000 zł za metr kwadratowy, a zmierzamy ku poziomowi 15 000 zł za metr kwadratowy. Wysoka dynamika wzrostu cen widoczna jest zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym. Na razie nie wskazuje się na spadki cen w 2024 roku, ale można oczekiwać pewnego spowolnienia tempa wzrostu.

Lokalizacja, lokalizacja, lokalizacja

W nieruchomościach najważniejsza jest lokalizacja. Dlatego inwestorzy często wybierają mieszkania w centrum dużych miast, pomimo niższego zwrotu z inwestycji. Ważniejsza jest płynność inwestycji niż wyższy zysk. Warto poznać specyfikę lokalnego rynku oraz zrozumieć, czy w okolicy są studenci, istnieją strefy ekonomiczne, czy miasto jest atrakcyjne turystycznie. Dlatego warto zainwestować swój czas w badanie lokalnego rynku, co może pozwolić na zakup nieruchomości w mniej obleganych, ale wciąż potencjalnie dochodowych dzielnicach. Wszystko po to, by zmaksymalizować zwrot z inwestycji.

Trendy na 2024 rok

Ludzie dążą do coraz wyższego standardu życia, jednocześnie starając się oszczędzać. Dlatego warto rozważyć dwie opcje inwestycji. Pierwsza to kawalerki, które są stosunkowo tanie i zawsze cieszą się popytem, zwłaszcza w trudniejszych czasach ekonomicznych, kiedy ludzie przechodzą na mniejsze mieszkania. Jeśli układ mieszkania na to pozwala, można je podzielić na dwie kawalerki.

Druga opcja to wynajmowanie pokoi, ale w wysokim standardzie. Mieszkanie powinno być wyposażone we wszystkie udogodnienia, mieć nowoczesny wystrój i dobre łącze internetowe, a nawet udogodnienia technologiczne, takie jak rozwiązania z zakresu smart home.

Ważne jest, aby nie przekształcać mieszkania w kwaterę pracowniczą. Optymalna liczba pokoi to 4-5, przy czym dobrze by było, aby nieruchomość miała przynajmniej 1.5 łazienki (łazienka z wc + osobno wc) lub dwie osobne łazienki. Ludzie oczekują coraz więcej od swojego miejsca zamieszkania, więc inwestycje w komfortowe mieszkania zawsze znajdą swojego odbiorcę.

Dywersyfikacja geograficzna

Jeśli już masz kilka nieruchomości w Polsce, warto rozważyć zakup mieszkania lub apartamentu za granicą. Nigdy nie wiadomo, co przyniesie przyszłość, a przykłady konfliktów zbrojnych pokazują, że warto mieć miejsce, do którego można uciec w razie potrzeby. Ponadto, taka inwestycja może służyć jako letni wypoczynek. Kierunki, takie jak Kambodża mogą wydawać się egzotyczne, ale bardzo szybko się rozwijają. Kambodża jest obecnie uważana za azjatycką Polskę lat dziewięćdziesiątych, co sugeruje potencjał do podobnego skoku rozwojowego, jak w przypadku naszego kraju. A to z kolei czyni możliwość do skorzystania z okazji inwestycyjnych i zakup jeszcze stosunkowo tanich nieruchomości z potencjałem wzrostu w niedługim czasie.

Pamiętaj, że nieruchomości można nabyć za pomocą kryptowalut, a nasz kantor Cashify może Ci w tym pomóc, zapewniając bezpieczne transakcje między Tobą, a deweloperem!

Lista artykułów

Zobacz inne artykuły

Klikając „Zaakceptuj", wyrażasz zgodę na przechowywanie plików cookie na swoim urządzeniu w celu usprawnienia nawigacji w witrynie, analizy wykorzystania witryny i wsparcia naszych działań marketingowych. Aby uzyskać więcej informacji, zapoznaj się z naszą Polityką prywatności.