Krypto scamy: cofnięcie transakcji kryptowalutowych “w trakcie”

Podczas transakcji sprzedaży z wykorzystaniem kryptowalut należy zachować szczególną ostrożność i nie dać nabrać się na sztuczkę z transakcją o statusie "pending". Nie finalizuj transakcji dopóki kryptowaluty nie znajdą się w Twoim portfelu.

Oszustwo związane z transakcją o statusie "Pending" lub "W trakcie" było swego czasu bardzo powszechne w świecie kryptowalut. Może prowadzić do utraty cennych aktywów cyfrowych, nawet wśród doświadczonych posiadaczy kryptowalut. Polega ono na wykorzystaniu opóźnionego czasu przetwarzania transakcji kryptowalutowych do wprowadzenia w błąd użytkownika i oszukania go. Co prawda samo rozwiązanie jest bezpieczne, tak samo jak cała technologia blockchain, na której opierają się kryptowaluty, to nieumiejętne, nieostrożne i niewłaściwe jej wykorzystanie przez użytkownika może skończyć się katastrofalnie.

Jak działa oszustwo z wykorzystaniem mechanizmu cofnięcia transakcji?

W tym rodzaju oszustwa przestępca wykorzystuje aplikację portfela kryptowalutowego, która pozwala na przesyłanie środków i śledzenie statusu transakcji, np. Exodus. Głównym celem oszustwa jest wprowadzenie ofiary w błąd, sugerując, że transakcja jest "Pending" lub "W trakcie" i środki wkrótce znajdą się na koncie ofiary.

Często ten rodzaj oszustwa jest wykorzystywany przy wymianie kryptowalut lub sprzedaży różnych drogich przedmiotów, na przykład komputerów, telefonów czy zegarków. Osoba kupująca (oszust) zazwyczaj bardzo się spieszy i chce szybko dokonać transakcji. Sugeruje wykorzystanie konkretnego rozwiązania, np. Exodusa. Wysyła środki i (bez wiedzy ofiary) ustawia najdłuższy możliwy czas transferu (np. 2-3 dni). Sprzedający (ofiara) widzi na swoim koncie oczekujące środki w trakcie transferu i przekazuje oszustowi przedmiot. Nie ma czasu, więc ściska dłoń, dziękuje za transakcję i oddala się. Wtedy też cofa przelew środków i anuluje cały transfer. Kryptowaluty wracają do oszusta, a przedmiot zostaje w jego posiadaniu. Ofiara traci wszystko. 

Dlaczego to oszustwo działa?

Niestety ten typ oszustwa wykorzystuje presję czasu i chęć szybkiego zarobku. Oszust zazwyczaj nie negocjuje ceny i chce dokonać transakcji jak najszybciej, co zazwyczaj jest na rękę sprzedającemu. Odbiorca przelewu widzi “zawieszone” środki na swoim koncie, więc przekazuje przedmiot/gotówkę drugiej stronie. Wszystko mogłoby być dobrze, gdyby tylko chwilę poczekał. Transfer kryptowalut zazwyczaj trwa od kilku do kilkunastu minut, więc nie warto ryzykować utratą pieniędzy na rzecz kilku chwil. Jeśli planujesz dokonanie podobnej transakcji upewnij się, że środki do Ciebie dotarły.

Jak uchronić się przed oszustwami z fałszywym przelewem kryptowalut?

Aby uchronić się przed tym rodzajem oszustwa, należy pamiętać o kilku ważnych zasadach. Zawsze zachowaj spokój i nie ulegaj emocjom ani presji czasu. Podczas transakcji sprawdź wszystko dokładnie i czekaj z finalizowaniem sprzedaży do momentu, aż środki nie znajdą się realnie w Twoim portfelu. Jeśli stajesz się świadkiem próby oszustwa lub sam padłeś ofiarą, ostrzeż innych użytkowników, aby uniknęli podobnej sytuacji.

Co mogę zrobić, jeśli zostałem oszukany w taki lub podobny sposób?

Jeśli dotknęła Cię podobna sytuacja, możesz:

  • złożyć zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa,
  • skonsultować się z radcą prawnym lub adwokatem,
  • podjąć decyzję o dalszych krokach prawnych po konsultacji.

Komentarz prawny

Opisane działania mogą zostać uznane za przestępstwo oszustwa określone w art. 286 Kodeksu karnego. Sprawca takiego przestępstwa podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat. W tzw. wypadkach mniejszej wagi sprawca podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do 2 lat.
 Aby doszło do wszczęcia postępowania, należy złożyć zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa. Zawiadomienie można złożyć pisemnie lub ustnie do protokołu w najbliższej jednostce Policji lub prokuratury. W razie skazania sąd może orzec, a na wniosek pokrzywdzonego orzeka, obowiązek naprawienia (w całości albo w części) wyrządzonej przestępstwem szkody lub zadośćuczynienia za doznaną krzywdę. Wniosek można złożyć do zamknięcia przewodu sądowego na rozprawie głównej. Naprawienia szkody lub zadośćuczynienia można dochodzić także w ramach postępowania cywilnego. W tym celu należy wystąpić z powództwem oraz wnieść odpowiedni pozew.

radca prawny Rafał Lorent, counsel w kancelarii 3DOTS Law

Oszustwa związane z transakcją "Pending" lub "W trakcie" są wyrafinowanymi próbami wyłudzenia środków lub przedmiotów od niewinnych użytkowników. Ochrona swoich interesów, ostrożność i uważność jest kluczowa dla zachowania bezpieczeństwa w świecie kryptowalut.

Możemy polecić zaufaną kancelarię, która może udzielić porad prawnych dla oszukanych, aby mogli sami podjąć kolejne kroki w sprawie, pomocy w sporządzeniu zgłoszenia/ uzupełnieniu takiego zgłoszenia do organów ścigania czy sporządzić pismo procesowe do organów ścigania.

Kancelaria Radcy Prawnego - Piotr Tarkowski - http://kancelariaforex.pl/

Lista artykułów

Zobacz inne artykuły

Klikając „Zaakceptuj", wyrażasz zgodę na przechowywanie plików cookie na swoim urządzeniu w celu usprawnienia nawigacji w witrynie, analizy wykorzystania witryny i wsparcia naszych działań marketingowych. Aby uzyskać więcej informacji, zapoznaj się z naszą Polityką prywatności.