Krypto scamy: fałszywe airdropy

Oszustwo typu "fake airdrop" dzieli się na dwa typy: takie, które udają prawdziwe projekty oraz takie, które od samego początku są czystym scamem nastawionym na przejęcie władzy nad portfelem kryptowalutowym ofiary.

Oszustwa z fałszywymi airdropami opierają się na podszywaniu się pod prawdziwe projekty kryptowalutowe i airdropy (łudząco podobne kopie) lub nawet tworzenie nowych, pozornie realnych airdropów. Przestępcy tworzą fałszywe ogłoszenia na różnych platformach, które zachęcają użytkowników do udziału w “airdropach” i odbioru darmowych kryptowalut. Złożona natura technologii blockchain i kryptowalut sprawia, że jest ona bezpieczna i odporna na manipulacje. Niestety jej słaby punkt stanowi człowiek i jego nieostrożność - właśnie na tym bazuje opisywany scam. 

Przestępcy obiecują darmowe kryptowaluty lub tokeny w zamian za udział w airdropie. Ogłoszenia te często wyglądają bardzo przekonująco i zachęcają użytkowników do wzięcia udziału. Aby wziąć udział w fałszywym airdropie, użytkownicy są proszeni o zarejestrowanie się na stronie za pomocą swojego portfela kryptowalutowego. Korzystając np. z Metamask, ofiara musi wyrazić zgodę na dostęp do portfela, a w niektórych przypadkach oszuści proszą użytkowników o udostępnienie swoich prywatnych kluczy lub hasła do portfela. To równoznaczne z oddaniem przestępcom kontroli nad portfelem i krytyczny moment, w którym przestępcy wykorzystując boty, transferują wszystkie środki prosto na swoje konta. Ofiara pozostaje z niczym.

Jak uchronić się przed oszustwami z fałszywymi airdropami?

Aby uniknąć utraty kryptowalut w wyniku oszustw z fałszywymi airdropami, warto przestrzegać kilku podstawowych zasad ostrożności. Zawsze sprawdzaj źródło ogłoszenia o airdropie. Upewnij się, że pochodzi ono od oficjalnego źródła projektu kryptowalutowego. Jeśli jesteś zainteresowany uczestnictwem w airdropie, odwiedź oficjalną stronę internetową projektu lub skorzystaj z oficjalnych kanałów społecznościowych, aby sprawdzić, czy airdrop jest rzeczywisty. Sprawdź czy strona ma aktualny certyfikat bezpieczeństwa (ikonka kłódki przed adresem URL).

Zanim weźmiesz udział w airdropie, dokładnie zbadaj projekt kryptowalutowy. Upewnij się, że jest on rzeczywisty i ma dobre opinie społeczności kryptowalutowej. Jeśli zdecydujesz się wziąć udział w airdropie, korzystaj z pustych portfeli, które nie zawierają większych ilości kryptowalut. Chroń portfele, na których trzymasz inne środki. Nie udostępniaj swoich prywatnych kluczy ani innych wrażliwych informacji nikomu, nawet jeśli ktoś twierdzi, że jest to niezbędne do udziału w airdropie. 

Jeśli zidentyfikujesz fałszywy airdrop, ostrzeż innych użytkowników, aby nie wpadali w pułapkę oszustwa.

Co mogę zrobić, jeśli zostałem oszukany w taki lub podobny sposób?

Jeśli dotknęła Cię podobna sytuacja, możesz:

  • złożyć zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa,
  • skonsultować się z radcą prawnym lub adwokatem,
  • podjąć decyzję o dalszych krokach prawnych po konsultacji.

Komentarz prawny

Opisane działania mogą zostać uznane za przestępstwo oszustwa komputerowego określone w art. 287 Kodeksu karnego. Sprawca takiego przestępstwa podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat. W tzw. wypadkach mniejszej wagi sprawca podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.
Aby doszło do wszczęcia postępowania, należy złożyć zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa. Zawiadomienie można złożyć pisemnie lub ustnie do protokołu w najbliższej jednostce Policji lub prokuratury. W razie skazania sąd może orzec, a na wniosek pokrzywdzonego orzeka, obowiązek naprawienia (w całości albo w części) wyrządzonej przestępstwem szkody lub zadośćuczynienia za doznaną krzywdę. Wniosek można złożyć do zamknięcia przewodu sądowego na rozprawie głównej. Naprawienia szkody lub zadośćuczynienia można dochodzić także w ramach postępowania cywilnego. W tym celu należy wystąpić z powództwem oraz wnieść odpowiedni pozew.

radca prawny Rafał Lorent, counsel w kancelarii 3DOTS Law

Oszustwa z fałszywymi airdropami są niestety powszechne i mogą prowadzić do znacznych strat finansowych. Dlatego ważne jest, aby być czujnym, ostrożnym i wielokrotnie wszystko sprawdzać. W świecie kryptowalut, ostrożność jest zawsze kluczem do zachowania bezpieczeństwa swoich aktywów.

Możemy polecić zaufaną kancelarię, która może udzielić porad prawnych dla oszukanych, aby mogli sami podjąć kolejne kroki w sprawie, pomocy w sporządzeniu zgłoszenia/ uzupełnieniu takiego zgłoszenia do organów ścigania czy sporządzić pismo procesowe do organów ścigania.

Kancelaria Radcy Prawnego - Piotr Tarkowski - http://kancelariaforex.pl/

Lista artykułów

Zobacz inne artykuły

Klikając „Zaakceptuj", wyrażasz zgodę na przechowywanie plików cookie na swoim urządzeniu w celu usprawnienia nawigacji w witrynie, analizy wykorzystania witryny i wsparcia naszych działań marketingowych. Aby uzyskać więcej informacji, zapoznaj się z naszą Polityką prywatności.