Krypto scamy: fałszywe profile znanych marek i osób

Tego typu oszustwo opiera cały mechanizm działania o aktualne trendy, wydarzenia o zasięgu globalnym oraz wizerunki znanych osób czy autentycznych firm. Podszywając się pod nie, oszuści przejmują dostępy do portfeli kryptowalutowych i transferują środki prosto do swoich rąk.

W świecie kryptowalut oszuści stale próbują nowych sposobów, aby wyłudzić środki od nieuważnych i nieostrożnych użytkowników. Jednym z przykładów takich oszustw jest tworzenie fałszywych stron oraz profili znanych marek i osób. Wszystko stanowi często idealną kopię oryginału, trudną do odróżnienia. Często także oszuści stawiają na wykorzystywanie aktualnych trendów i wydarzeń o globalnym zasięgu do przyciągnięcia i omamienia swoich ofiar. Oszuści obiecują nagrody lub zyski w zamian za wysłanie swoich kryptowalut na określony adres. Choć niezmienialny charakter blockchain i niezawodność kryptowalut czynią technologię bezpieczną, to jej największym zagrożeniem, a zarazem słabym punktem jest człowiek.

Jak działają oszustwa bazujące na fałszywych stronach i profilach?

Oszuści zakładają fałszywe profile na platformach społecznościowych, takich jak Twitter, Facebook czy Instagram. Te profile często udają znane marki, duże projekty kryptowalutowe, czy celebrytów. Korzystają także z globalnych trendów i bieżących wydarzeń, takich jak np. start rakiety Falcon 9 od SpaceX.

Fałszywe profile publikują posty, w których zachęcają użytkowników do rejestracji, uczestniczenia w airdropach czy inwestowania w kryptowaluty. Bardzo często pojawiającym się przykładem jest “oferta” 2 za 1. Ofiary często widzą kuszące obietnice szybkiego pomnożenia kapitału, takie jak otrzymanie 2 ETH w zamian za wysłanie 1 ETH. 

Osoby, które dały się zmanipulować i omamić fałszywym stronom i profilom rejestrują się za pomocą swoich portfeli, przekazując dostęp do nich osobom trzecim lub bezpowrotnie wysyłają swoje kryptowaluty na podany adres portfela. W tym momencie scamerzy przechwytują dostęp do kryptowalut ofiary lub przekazują środki prosto na swoje konta. Niestety fałszywe profile często pozostają anonimowe, są tworzone z wykorzystaniem różnorodnych przekierowań, co sprawia, że ​​namierzenie i ukaranie sprawców jest trudne lub nawet zupełnie niemożliwe.

Jak uchronić się przed oszustwami wykorzystującymi fałszywe profile?

Aby uniknąć wpadnięcia w pułapkę oszustw związanych z fałszywymi profilami znanych marek i osób w świecie kryptowalut, warto przestrzegać kilku ważnych zasad ostrożności. Zawsze sprawdzaj źródło informacji i zweryfikuj, czy dany profil na platformie społecznościowej jest oficjalny i autentyczny. Aby to zrobić zwróć uwagę na to, kiedy został utworzony, jakie były jego ewentualne wcześniejsze nazwy czy jaki adres URL posiada. Bądź podejrzliwy wobec ogłoszeń obiecujących nagrody lub zyski w zamian za wysłanie swoich kryptowalut. To często pułapka. Jeśli interesuje cię inwestycja w kryptowaluty lub udział w konkursach, skonsultuj się z oficjalnymi źródłami lub stronami internetowymi znanych marek lub osób.

Jeśli już zdecydujesz się na rejestrację z wykorzystaniem portfela kryptowalutowego, zawsze korzystaj z tego, na którym nie masz żadnych środków lub masz ich najmniej. W przypadku gdy zidentyfikujesz fałszywe ogłoszenia lub profile, ostrzeż innych użytkowników, aby nie dali się oszukać. Zgłoś i zablokuj profil. Poinformuj realną firmę o incydencie i poproś o działanie.

Co mogę zrobić, jeśli zostałem oszukany w taki lub podobny sposób?

Jeśli dotknęła Cię podobna sytuacja, możesz:

  • złożyć zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa,
  • skonsultować się z radcą prawnym lub adwokatem,
  • podjąć decyzję o dalszych krokach prawnych po konsultacji.

Komentarz prawny

Opisane działania mogą zostać uznane za m.in. przestępstwo oszustwa określone w art. 286 Kodeksu karnego. Sprawca takiego przestępstwa podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat. W tzw. wypadkach mniejszej wagi sprawca podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do 2 lat.
Aby doszło do wszczęcia postępowania, należy złożyć zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa. Zawiadomienie można złożyć pisemnie lub ustnie do protokołu w najbliższej jednostce Policji lub prokuratury. W razie skazania sąd może orzec, a na wniosek pokrzywdzonego orzeka, obowiązek naprawienia (w całości albo w części) wyrządzonej przestępstwem szkody lub zadośćuczynienia za doznaną krzywdę. Wniosek można złożyć do zamknięcia przewodu sądowego na rozprawie głównej. Naprawienia szkody lub zadośćuczynienia można dochodzić także w ramach postępowania cywilnego. W tym celu należy wystąpić z powództwem oraz wnieść odpowiedni pozew. Osobne środki ochrony prawnej mogą przysługiwać także podmiotowi, pod który podszywają się sprawcy. Można powiadomić taki podmiot o sytuacji, aby umożliwić mu dochodzenie jego roszczeń.

radca prawny Rafał Lorent, counsel w kancelarii 3DOTS Law

Oszustwa z wykorzystaniem fałszywych profili znanych marek i osób są podstępnymi próbami wyłudzenia kryptowalut od użytkowników. Zachowanie ostrożności i zdrowego rozsądku jest kluczowe w celu uniknięcia stania się ofiarą tych oszustw. Warto być czujnym i krytycznym wobec obietnic zysków i nagród na platformach społecznościowych oraz zawsze sprawdzać autentyczność źródeł informacji.

Lista artykułów

Zobacz inne artykuły

Klikając „Zaakceptuj", wyrażasz zgodę na przechowywanie plików cookie na swoim urządzeniu w celu usprawnienia nawigacji w witrynie, analizy wykorzystania witryny i wsparcia naszych działań marketingowych. Aby uzyskać więcej informacji, zapoznaj się z naszą Polityką prywatności.