Krypto scamy: fałszywe tokeny

Oszustwo bazujące na fałszywych tokenach polega na wykorzystaniu nieuwagi, nieostrożności lub niewiedzy ofiary. "Fake tokens" do złudzenia przypominają swoje realne pierwowzory, jednak w odróżnieniu od nich - nie mają żadnej wartości.

W świecie kryptowalut, gdzie technologia i innowacje rozwijają się w zawrotnym tempie, oszuści nieustannie próbują wykorzystać niewiedzę, chwilę nieuwagi i naiwność użytkowników. Dobrze wiedzą i świetnie wykorzystują fakt, że najsłabszym ogniwem niezawodnej technologii blockchain jest człowiek i jego nieuwaga. Jednym z coraz częstszych oszustw jest wysyłanie fałszywych kryptowalut, które są łudząco podobne do prawdziwych kryptowalut, takich jak USDT, BTC czy ETH. Różnica polega na tym, że nie mają one żadnej wartości, w przeciwieństwie do ich realnych pierwowzorów.

Identyczna nazwa, zero wartości

Oszuści tworzą fałszywe tokeny, które są niemal identyczne w nazwie z prawdziwymi kryptowalutami. Przykładowo, mogą stworzyć token o nazwie "USDT," co może wyglądać jak prawdziwy stablecoin "USDT" (Tether). Fałszywe tokeny są zaprojektowane tak, aby wyglądać jak oryginalne kryptowaluty. To może wprowadzić w błąd użytkowników, którzy nie zauważają subtelnych różnic w nazwie. Przykładowo fałszywe tokeny mogą udawać ich oryginalne odpowiedniki, ale być wyemitowane na innych blockchainach, np. na BNB Smart Chain zamiast na Ethereum. Nierzadko zdarza się, że oszuści "podbijają" statystyki fałszywych tokenów, inwestując w nich własne (choć tak naprawdę pewnie wcześniej skradzione) środki, generując tym samym sztuczny popyt.

Oszuści używają zaawansowanych technik i manipulacji, by przekonać użytkowników, że oferują im prawdziwą kryptowalutę i zachęcają ich do przekazywania środków na swoje portfele. Często proponują bardzo korzystne warunki transakcji, a wszystko nakręcają dodatkowo limitowanym charakterem inwestycji (tylko określona ilość kryptowalut w danej cenie) czy presją czasu (oferta jest ważna tylko dziś lub tylko przez godzinę). 

Fałszywe tokeny za prawdziwe pieniądze

Kiedy użytkownicy przekazują środki, oszuści wysyłają im fałszywe tokeny z identyczną nazwą. Te tokeny są jednak nic nie warte i nie mają wartości na rynku. Niestety niedoświadczona lub nieuważna osoba nawet tego nie sprawdzi i na krótką chwilę pozostanie z myślą, że właśnie dokonała złotego interesu. Nietrudno się domyślić, że użytkownicy, którzy padają ofiarą tego oszustwa, tracą swoje środki bezpowrotnie, ponieważ fałszywe tokeny nie mają żadnej realnej wartości i nie można ich sprzedać ani wymienić na prawdziwe kryptowaluty.

Jak uchronić się przed oszustwami wykorzystującymi fałszywe kryptowaluty?

To rodzaj oszustwa, który jest trudny do wykrycia na pierwszy rzut oka, ponieważ oszuści wykorzystują podobieństwo nazw i wyglądu (np. kolorów, logotypów) fałszywych tokenów do tych prawdziwych. Aby uniknąć padnięcia ofiarą takiego oszustwa, użytkownicy powinni zachować szczególną ostrożność. 

Zawsze dokładnie sprawdzaj nazwę kryptowaluty, z którą masz do czynienia i upewnij się, że jest to oryginalny token. Dokonuj transakcji tylko na wiarygodnych giełdach i platformach wymiany kryptowalut. Nie wierz w super okazje na niewiarygodnie korzystnych warunkach. Zazwyczaj jeśli ktoś chce sprzedać coś bardzo szybko i bardzo tanio, możesz być pewien, że to książkowy scam. 

Co mogę zrobić, jeśli zostałem oszukany w taki lub podobny sposób?

Jeśli dotknęła Cię podobna sytuacja, możesz:

  • złożyć zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa,
  • skonsultować się z radcą prawnym lub adwokatem,
  • podjąć decyzję o dalszych krokach prawnych po konsultacji.

Komentarz prawny

Opisane działania mogą zostać uznane za m.in. przestępstwo oszustwa określone w art. 286 Kodeksu karnego. Sprawca takiego przestępstwa podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat. W tzw. wypadkach mniejszej wagi sprawca podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do 2 lat.
Aby doszło do wszczęcia postępowania, należy złożyć zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa. Zawiadomienie można złożyć pisemnie lub ustnie do protokołu w najbliższej jednostce Policji lub prokuratury. W razie skazania sąd może orzec, a na wniosek pokrzywdzonego orzeka, obowiązek naprawienia (w całości albo w części) wyrządzonej przestępstwem szkody lub zadośćuczynienia za doznaną krzywdę. Wniosek można złożyć do zamknięcia przewodu sądowego na rozprawie głównej. Naprawienia szkody lub zadośćuczynienia można dochodzić także w ramach postępowania cywilnego. W tym celu należy wystąpić z powództwem oraz wnieść odpowiedni pozew.

radca prawny Rafał Lorent, counsel w kancelarii 3DOTS Law

Oszustwa z fałszywymi kryptowalutami stanowią realne zagrożenie w świecie kryptowalut. Warto zawsze zachować czujność i dokładnie sprawdzać wszystkie transakcje i oferty, zanim przekazuje się jakiekolwiek środki. Unikanie podejrzanych ofert i korzystanie tylko z wiarygodnych źródeł może pomóc w zminimalizowaniu ryzyka padnięcia ofiarą tego rodzaju oszustw.

Możemy polecić zaufaną kancelarię, która może udzielić porad prawnych dla oszukanych, aby mogli sami podjąć kolejne kroki w sprawie, pomocy w sporządzeniu zgłoszenia/ uzupełnieniu takiego zgłoszenia do organów ścigania czy sporządzić pismo procesowe do organów ścigania.

Kancelaria Radcy Prawnego - Piotr Tarkowski - http://kancelariaforex.pl/

Lista artykułów

Zobacz inne artykuły

Klikając „Zaakceptuj", wyrażasz zgodę na przechowywanie plików cookie na swoim urządzeniu w celu usprawnienia nawigacji w witrynie, analizy wykorzystania witryny i wsparcia naszych działań marketingowych. Aby uzyskać więcej informacji, zapoznaj się z naszą Polityką prywatności.