Krypto scamy: fałszywy support projektów kryptowalutowych

Fałszywe wsparcie, czyli tzw. "fake support" to oszustwo występujące głównie w mediach społecznościowych oraz na kanałach dyskusyjnych na Telegramie czy Discordzie. Oszuści podszywają się pod inne projekty, by wyłudzić od użytkownika wrażliwe dane.

Świat kryptowalut otworzył przed inwestorami nowe możliwości, ale uchylił także furtkę oszustom. Jednym z coraz bardziej wyrafinowanych typów oszustw jest to, które dotyczy fałszywego wsparcia projektów kryptowalutowych (fake help desk, fake support). Przestępcy podszywają się pod oficjalne kanały pomocy dużych projektów, aby zdobyć dostęp do wrażliwych danych użytkowników i wyłudzić ich kryptowaluty. Osoby, które już działają w świecie kryptowalut, są szczególnie narażone na tego rodzaju oszustwa. Warto pamiętać, że choć zdecentralizowany charakter i złożona struktura blockchaina i kryptowalut czynią samą technologię bezpieczną, odporną na oszustwa i manipulacje, to jej najsłabszym ogniwem jest człowiek. 

Jak działa fake support?

Oszustwa związane z fałszywym wsparciem projektów kryptowalutowych polegają na podszywaniu się pod oficjalne kanały pomocy, np. na Telegramie czy Discordzie i komunikacji projektów, takich jak portfele, giełdy czy platformy ICO. 

Użytkownicy, którzy napotykają problemy związane z aplikacjami lub portfelami kryptowalutowymi, często szukają pomocy na różnych platformach, w tym na Telegramie, Discordzie czy innych społecznościowych kanałach. Oszuści zakładają fałszywe profile na tych platformach, które łudząco przypominają oficjalne wsparcie projektów. Często używają nazw podobnych do prawdziwych projektów, przez co wyglądają na autentyczne. Zbierają fałszywą społeczność i starają się przekonać ofiary, że są oficjalnym wsparciem projektu.

Następnie proszą o podanie wrażliwych informacji, takich jak prywatne klucze, hasła lub inne dane uwierzytelniające. Prawdziwy support nigdy nie poprosi o takie dane. W momencie, gdy ofiara podaje swoje wrażliwe dane, takie jak Secret Key do portfela Metamask czy inne poufne informacje, przestępcy uzyskują pełny dostęp do konta i mogą wyzerować kryptowaluty.

Jak uchronić się przed oszustwami z fałszywym wsparciem?

Aby uchronić się przed fałszywym wsparciem projektów kryptowalutowych, warto przestrzegać kilku kluczowych zasad ostrożności. Zawsze upewnij się, że kontaktujesz się z oficjalnym wsparciem projektu, sprawdzając ich oficjalne strony internetowe, konta w mediach społecznościowych i inne autorytatywne źródła. Nigdy nie udostępniaj prywatnych kluczy, haseł ani innych wrażliwych informacji na platformach społecznościowych czy w komunikatach e-mail, nawet jeśli ktoś twierdzi, że jest oficjalnym wsparciem. 

Jeśli masz wątpliwości, zweryfikuj prośbę supportu na innym oficjalnym kanale danego projektu, a jeśli zidentyfikujesz fałszywe wsparcie, ostrzeż innych użytkowników, aby nie padli ofiarą oszustwa. Poinformuj też prawdziwy projekt o próbie wyłudzenia danych, zablokuj i zgłoś fałszywy profil jako scam.

Co mogę zrobić, jeśli zostałem oszukany w taki lub podobny sposób?

Jeśli dotknęła Cię podobna sytuacja, możesz:

  • złożyć zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa,
  • skonsultować się z radcą prawnym lub adwokatem,
  • podjąć decyzję o dalszych krokach prawnych po konsultacji.

Komentarz prawny

Opisane działania mogą zostać uznane za przestępstwa, m.in. oszustwo określone w art. 286 Kodeksu karnego oraz bezprawne uzyskanie informacji z systemu teleinformatycznego określone w art. 267 §3 Kodeksu karnego.
Aby doszło do wszczęcia postępowania, należy złożyć zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa. Zawiadomienie można złożyć pisemnie lub ustnie do protokołu w najbliższej jednostce Policji lub prokuratury. Przestępstwo bezprawnego uzyskania informacji jest ścigane na wniosek pokrzywdzonego. Można złożyć taki wniosek razem z zawiadomieniem, pisemnie lub ustnie do protokołu. W razie skazania sąd może orzec, a na wniosek pokrzywdzonego orzeka, obowiązek naprawienia (w całości albo w części) wyrządzonej przestępstwem szkody lub zadośćuczynienia za doznaną krzywdę. Wniosek można złożyć do zamknięcia przewodu sądowego na rozprawie głównej. Naprawienia szkody lub zadośćuczynienia można dochodzić także w ramach postępowania cywilnego. W tym celu należy wystąpić z powództwem oraz wnieść odpowiedni pozew.

radca prawny Rafał Lorent, counsel w kancelarii 3DOTS Law

Oszustwa z fałszywym wsparciem projektów kryptowalutowych stają się coraz bardziej wyrafinowane, dlatego ważne jest, aby być czujnym i ostrożnym podczas poszukiwania pomocy w świecie kryptowalut. Zachowanie wrażliwych danych dla siebie i korzystanie z oficjalnych źródeł pomocy to klucz do bezpiecznego zarządzania swoimi kryptowalutami.

Możemy polecić zaufaną kancelarię, która może udzielić porad prawnych dla oszukanych, aby mogli sami podjąć kolejne kroki w sprawie, pomocy w sporządzeniu zgłoszenia/ uzupełnieniu takiego zgłoszenia do organów ścigania czy sporządzić pismo procesowe do organów ścigania.

Kancelaria Radcy Prawnego - Piotr Tarkowski - http://kancelariaforex.pl/

Lista artykułów

Zobacz inne artykuły

Klikając „Zaakceptuj", wyrażasz zgodę na przechowywanie plików cookie na swoim urządzeniu w celu usprawnienia nawigacji w witrynie, analizy wykorzystania witryny i wsparcia naszych działań marketingowych. Aby uzyskać więcej informacji, zapoznaj się z naszą Polityką prywatności.