Krypto scamy: fałszywy trading bot AI

W dobie rosnącej popularności kryptowalut i sztucznej inteligencji, oszuści coraz częściej stosują metody bazujące na obietnicach szybkich zysków przy użyciu rzekomo zaawansowanych narzędzi AI. Jednym z najnowszych oszustw jest wykorzystanie fałszywych trading botów, które dzięki wsparciu sztucznej inteligencji mają pomnażać środki w zawrotnym tempie.

Mechanizm oszustwa z wykorzystaniem fałszywego trading bota AI

Oszuści podający się za "doradców inwestycyjnych" pozyskują kontakty do swoich potencjalnych ofiar poprzez reklamy na mediach społecznościowych, posty z ogłoszeniami dotyczącymi dodatkowej pracy czy zarabiania w internecie, a nawet poprzez reklamy na popularnych portalach informacyjnych, takich jak Onet czy WP.pl, co dodaje im pozornej wiarygodności. Tuż po uzyskaniu adresu, numeru telefonu czy po pierwszej wiadomości, kierują komunikację na komunikatory, takie jak Telegram czy WhatsApp, podobnie jak w przypadku kryptoscamu z wykorzystaniem fałszywych platform inwestycyjnych.

Niewiarygodnie atrakcyjna propozycja - fałszywy trading bot AI

Tuż po wymianie pierwszych wiadomości, ofiarą otrzymuje informacje o autorskiej technologii stworzonej przez fałszywych brokerów: trader bocie, który dzięki AI w zawrotnym tempie pomnaża pieniądze. Oszuści twierdzą, że opracowali nowatorski program oparty o sztuczną inteligencję, który pozwala śledzić różnice cen na bieżąco i automatycznie kupować oraz sprzedawać wybrane kryptowaluty, generując ogromne zwroty z inwestycji. Czasem też twierdzą, że kupują i sprzedają kryptowaluty na różnych giełdach z zyskiem tylko 5%, ale dzięki botowi AI są w stanie wykonać taką operację kilka tysięcy razy w kilka minut, dzięki czemu są oni w stanie pomnożyć zyski tysiące razy!

Oszuści w trakcie swoich manipulacji obiecują ofiarom spektakularne wyniki, przykładowo pomnożenie 200 USD do 10 000 USD w kilka dni, godzin, a nawet minut! Często proponują ofiarom trzy "pakiety inwestycyjne", przykładowo:

1. Inwestycja 310 PLN - zysk 24 931 PLN

2. Inwestycja 628 PLN - zysk 68 445 PLN

3. Inwestycja 990 PLN - zysk 94 992 PLN

Jak widać na powyższym przykładzie, kwoty oferowane przez oszustów są imponujące. Oczywiście zbyt imponujące, by mogły być prawdziwe.

Sposób działania scamu

W trakcie oszustwa ofiary otrzymują sfabrykowane zrzuty ekranów z giełd, takich jak Binance. Widok ogromnych zysków często napędza ofiary do wpłaty kolejnych środków, tym razem większych sum. Niestety schody, jak zwykle w przypadku krypto scamów, pojawiają się w momencie wypłaty zarobionych pieniędzy. Wówczas ofiara często dostaje komunikat o koniecznym do zapłaceniu podatku, pojawiającej się opłacie za przewalutowanie czy dopłacie dodatkowego ubezpieczenia dla brokera za transfer środków, np. w wysokości 5 czy 10% zarobionych pieniędzy.

Co więcej, często po zapłacie powyższego, oszuści próbują wyłudzić kolejne środki, informując, że na konto została nałożona kara czy blokada, która wstrzymuje środki na giełdzie i uniemożliwia dalszą wypłatę z giełdy. Receptą ma być oczywiście pokrycie kolejnych kosztów inwestycji. Niestety nawet ta zapłata nie pozwala finalnie wypłacić ofiarom ani dolara.

Dlaczego to oszustwo działa?

Scam z wykorzystaniem fałszywego trading bota AI działa, ponieważ bazuje na obietnicy ogromnych zysków, presji czasu i niepowtarzalności okazji, wykorzystując zjawisko FOMO (strach przed utratą okazji). Ludzie, nie chcąc przegapić rzekomo "unikatowej" okazji życia, podejmują pochopne decyzje pod wpływem chwili.

Często też znajdują się w kryzysie, potrzebują szybko dodatkowego zarobku, dlatego pozornie niewielka inwestycja kilkuset złotych i zapowiedź ogromnych zwrotów jest dla nich bardzo kuszącą opcją.

Dlaczego to nie może być prawda?

Jeśli istniałby naprawdę efektywny robot tradingowy, prawdopodobnie nie byłby oferowany publicznie. Im więcej osób korzysta z takiego narzędzia, tym większe ryzyko spadku jego efektywności z powodu zmieniających się warunków rynkowych. Osoba posiadająca tak efektywny robot prawdopodobnie zachowałaby go dla siebie, by maksymalizować zyski, zamiast dzielić się nim i ryzykować obniżenie jego skuteczności.

Warto pamiętać, że jeśli ktoś obiecuje gwarantowany zysk, kontaktuje się pierwszy i twierdzi, że jego pomoc jest zupełnie darmowa, to z ogromnym prawdopodobieństwem jest to scam. Należy zachować ostrożność i dokładnie weryfikować każdą inwestycyjną propozycję, szczególnie w świecie kryptowalut i sztucznej inteligencji.

Możemy polecić zaufaną kancelarię, która może udzielić porad prawnych dla oszukanych, aby mogli sami podjąć kolejne kroki w sprawie, pomocy w sporządzeniu zgłoszenia/ uzupełnieniu takiego zgłoszenia do organów ścigania czy sporządzić pismo procesowe do organów ścigania.

Kancelaria Radcy Prawnego - Piotr Tarkowski - http://kancelariaforex.pl/

Lista artykułów

Zobacz inne artykuły

Klikając „Zaakceptuj", wyrażasz zgodę na przechowywanie plików cookie na swoim urządzeniu w celu usprawnienia nawigacji w witrynie, analizy wykorzystania witryny i wsparcia naszych działań marketingowych. Aby uzyskać więcej informacji, zapoznaj się z naszą Polityką prywatności.