Krypto scamy: jak rozpoznać oszustwo?

Kryptowaluty stały się jednym z gorących tematów inwestycyjnych ostatnich lat. Dla wielu osób inwestowanie w kryptowaluty jest sposobem na zarobienie dodatkowych pieniędzy, a także interesującą przygodą na rynkach finansowych.

Niestety razem z rosnącą popularnością kryptowalut, pojawiają się również oszuści gotowi zrobić wszystko, aby wykorzystać niewiedzę i wyłudzić środki. Jak rozpoznać krypto scam? Na co zwrócić uwagę, rozważając dostępne opcje inwestycyjne i ochronić się przed oszustwem?

Jak działają przestępcy?

Oszuści często operują na psychologicznych mechanizmach, aby wzbudzić w swoich ofiarach emocje. Kluczem do ich sukcesu jest manipulacja, a do tego celu używają różnych technik. Przede wszystkim wykorzystują presję czasu, przedstawiając Ci limitowaną ofertę. Zarobisz dużo, ale tylko jeśli od razu wpłacisz środki. Czasem też proponują 3 progi inwestycji (np. 300 USD, 1000 USD i 5000 USD), przy czym inwestycji za najmniejszą kwotę możesz dokonać tylko raz w roku, za średnią - trzy razy, a za najwyższą - pięć razy. Wówczas oszuści wzbudzają zainteresowanie niezwykle atrakcyjną ofertą i kuszą ogromnymi zyskami, a omamiona tymi obietnicami ofiara działa pod wpływem emocji, chcąc zarobić jak najwięcej.

Drugą z technik jest wywołanie niepokoju. Oszuści mogą próbować wprowadzić Cię w stan paniki, przykładowo informując o blokadzie Twojego konta kryptowalutowego. To ma na celu sprawić, że natychmiast zareagujesz i wpłacisz pieniądze (bo chcesz dalej zarabiać, a blokada to uniemożliwia), zamiast zweryfikować informacje.

Trzecią z najpopularniejszych taktyk manipulacyjnych, stosowanych przez oszustów, jest wzbudzanie poczucia obowiązku - musisz natychmiast wykonać określone zadanie (np. zapłacić fałszywy podatek czy wykupić licencję), by móc dalej inwestować, wypłacić środki lub uniknąć stałej blokady konta.

Oszuści często kontaktują się poprzez komunikatory, takie jak WhatsApp czy Facebook Messenger. Pamiętaj, że oficjalne instytucje, banki czy platformy inwestycyjne nigdy nie prosiłyby Cię o transfer środków przez WhatsAppa.

Jak uchronić się przed oszustwem?

Aby nie paść ofiarą krypto scamu, warto przestrzegać kilku zasad:

  1. Podejdź do sprawy na chłodno - nie działaj pod wpływem emocji! Pierwszą zasadą jest zachowanie spokoju i weryfikacja otrzymanych informacji. Niezależnie od tego, jak poważnie, atrakcyjnie i rzetelnie wygląda składana propozycja, projekt i "broker", nie podejmuj żadnych działań bez uprzedniego researchu. Najpierw zweryfikuj informacje, poznaj opinie innych i sprawdź autentyczność osób, z którymi masz współpracować.
  2. Sprawdzaj dokładnie wszystkie nazwy, numery i adresy! Zwróć uwagę na literówki w nazwie nadawcy, w adresie e-mail, adresie strony internetowej i numerze telefonu. Oszuści potrafią podrobić numer telefonu, aby wydawało się, że dzwonią od Twojego znajomego, firmy czy banku. Jeśli otrzymujesz telefony z numerem kierunkowym +44, zachowaj szczególną czujność.
  3. Przeanalizuj sposób prowadzenia rozmowy! Jeśli dzwoniący nie zna Twojego imienia i wita się bezosobowo, może być oszustem. Pamiętaj, że instytucje finansowe zawsze zaczynają rozmowę od przedstawienia się i weryfikacji tożsamości klienta, ale zachowaj szczególną czujność w jej trakcie - nie podawaj swoich danych, takich jak numer PESEL czy adres. Wyczul się na obcobrzmiący akcent.
  4. Zwracaj uwagę na błędy w wiadomościach! Analizuj wiadomości pod kątem błędów ortograficznych, składniowych i językowych. Oszuści często popełniają te błędy, ponieważ korzystają z programów do translacji czy sztucznej inteligencji, generującej teksty wiadomości.
  5. Wyczul się na presję! Oszuści często wywierają presję i ponaglają, grożąc konsekwencjami. Liczą na to, że natychmiast zareagujesz, bez sprawdzania przedstawionych informacji. Bądź odporny i nie daj się oszukać.
  6. Skonsultuj się z innymi! Jeśli otrzymujesz podejrzane wiadomości (od znajomych, banków czy innych instytucji finansowych), wezwanie do działania lub wezwanie do zapłaty (zwłaszcza na komunikatory, takie jak WhatsApp czy Messenger), zanim cokolwiek zrobisz, skontaktuj się z nadawcą poprzez inny kanał. Sprawdź, czy to na pewno oni próbowali się z Tobą skontaktować.

Tylko Twoja ostrożność może uchronić Cię przed utratą pieniędzy i danych

Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, a składana propozycja brzmi zbyt atrakcyjnie, nie działaj pod wpływem chwili! Nie otwieraj załączonych do wiadomości plików, nie klikaj w linki do logowania i nie instaluj żadnych dodatkowych aplikacji czy oprogramowania na komputerze. Pod żadnym pozorem nie zgadzaj się na przekazanie zdalnego dostępu do Twojego komputera "brokerom" i "edukatorom" kryptowalutowym.

Kryptowaluty, choć są fascynującym obszarem inwestycji, a sama technologia jest bardzo bezpieczna, niestety przyciągają także oszustów, którzy wszystkie zalety decentralizacji wykorzystują do swoich celów. Dlatego ważne jest, aby być świadomym ryzyka i stosować się do podanych wyżej zasad, aby uniknąć krypto scamów.

Możemy polecić zaufaną kancelarię, która może udzielić porad prawnych dla oszukanych, aby mogli sami podjąć kolejne kroki w sprawie, pomocy w sporządzeniu zgłoszenia/ uzupełnieniu takiego zgłoszenia do organów ścigania czy sporządzić pismo procesowe do organów ścigania.

Kancelaria Radcy Prawnego - Piotr Tarkowski - http://kancelariaforex.pl/

Lista artykułów

Zobacz inne artykuły

Klikając „Zaakceptuj", wyrażasz zgodę na przechowywanie plików cookie na swoim urządzeniu w celu usprawnienia nawigacji w witrynie, analizy wykorzystania witryny i wsparcia naszych działań marketingowych. Aby uzyskać więcej informacji, zapoznaj się z naszą Polityką prywatności.