Krypto scamy: sprawdzone wskazówki dla użytkowników kryptowalut - część I

Poznaj podstawowe zasady bezpieczeństwa dotyczące kryptowalut. Dowiedz się więcej na temat solidnego przechowywania cyfrowych walut oraz bezpieczeństwa w sieci.

Obecnie na rynku mamy dostępne rozmaite sposoby, narzędzia i urządzenia, które mogą znacząco podnieść bezpieczeństwo naszych środków. Jednak tak naprawdę jest jedna, główna i absolutnie podstawowa zasada, która takie bezpieczeństwo podnosi drastycznie. Na dodatek, jak to często w życiu bywa, to co oczywiste i proste, jest też najskuteczniejsze. Zasada brzmi:

Poruszaj się po świecie krypto ostrożnie i rozsądnie!

Serio, podstawy naprawdę są tak proste! Gdyby były skomplikowane, nie mogłyby być fundamentem. Podejdźcie do tego poważnie. Jeśli klikacie w przypadkowe linki, łączycie się portfelem z pierwszymi lepszymi stronami, macie zapisane swoje seedy na komputerze, zdjęciu, albo o zgrozo w ogóle, to szanse na to, że prędzej czy później ktoś Wam ukradnie środki są bardzo duże.

Podstawowe zasady bezpieczeństwa

Poniżej przedstawiamy podstawowe zasady. Pozycja obowiązkowa szczególnie dla początkujących. Pamiętajcie jednak, że bez zachowania tej powyższej nadrzędnej, kolejne mogą Was nie uchronić.

Nie trzymaj większości swoich kryptowalut na żadnej giełdzie

Giełdy mogą zostać zhakowane, upaść lub zablokować środki. Ktoś może powiedzieć, żeby trzymać środki tylko na największych giełdach, bo tam są bezpieczne. Na pewno warto korzystać z najpewniejszych giełd – tutaj zgoda. Jednak historia pokazuje, że nawet ogromne podmioty mogą upadać – jak chociażby FTX. Stało się to nagle i mnóstwo osób straciło swoje środki bezpowrotnie, z dnia na dzień!

Dlatego giełdę traktujemy jak kantor. Jeśli w tradycyjnym kantorze wymieniamy gotówkę na obcą walutę przed wyjazdem na wakacje, to nie zostawiamy tam swoich pieniędzy, tylko zabieramy ze sobą. Taką samą zasadą kierujmy się w przypadku giełd kryptowalutowych.

Poznaj możliwości i dbaj o swoje portfele

Do trzymania kryptowalut służą portfele, a nie giełdy. Dzięki technologii blockchain powstało powiedzenie, że w krypto każdy może być swoim własnym bankiem. Z jednej strony jest to świetne, bo daje nam prywatność i swobodny dostęp do środków, do których nikt oprócz nas nie może mieć dostępu. Z drugiej strony ten przywilej sprawia, że odpowiedzialność za bezpieczeństwo jest w całości po naszej stronie.

Portfele dzielimy na dwa rodzaje:

  • Hot wallet – portfele na komputerze, wtyczki do przeglądarek albo aplikacje na telefon. To dosyć dobre i wygodne narzędzia o względnie wysokim poziomie bezpieczeństwa. Jednak wszystko, co łączy się z Internetem, jest narażone na włamania. Najpopularniejszy z nich to MetaMask, TrustWallet czy Binance (portfel, nie giełda!).
  • Cold wallet – portfel sprzętowy, czyli fizyczne urządzenie bez dostępu do Internetu. Najpopularniejszym i najbardziej polecanym jest Ledger. Wygląda jak pendrive. Podłączamy go kablem albo przez bluetooth do komputera lub telefonu. Żeby zatwierdzić transakcję, musimy fizycznie nacisnąć dwa przyciski na urządzeniu. Są nieco mniej wygodne, ale oferują najwyższy poziom zabezpieczenie, jaki jest aktualnie dostępny. Co więcej nawet w przypadku utraty takiego portfela, nikt nie ma do niego dostępu (o ile nie zna Twojego seeda). Ty natomiast możesz odtworzyć tego typu portfel na innym portfelu sprzętowym tej samej firmy, wpisując swoją frazę seed. Pamiętaj, że Ledgera zamawiamy tylko bezpośrednio ze strony producenta. Jest tam też mnóstwo filmów instruktażowych i odpowiedzi na chyba wszystkie możliwe pytania, więc nie będziemy tego powielać i odsyłamy na stronę.

Więcej na ten temat znajdziesz we wpisie Jak zabezpieczyć swoje kryptowaluty?.

Nie klikaj w przypadkowe i podejrzane linki

Przy pierwszym kontakcie z projektem kryptowalutowym warto sprawdzić np. oficjalne adresy stron internetowych albo porównać adres kontraktu na stronach typu Coingecko, Coinmarketcap czy Dexscanner. Tam mamy oficjalne, zweryfikowane materiały.

Jak już jesteśmy na zweryfikowanej stronie czy giełdzie, warto dodać ją sobie do zakładek i później wchodzić właśnie przez zakładki. Wpisywanie hasła w Google i klikanie w pierwszy link nie jest najlepszym pomysłem. Możemy wtedy trafić na stronę wyglądającą identycznie, jak strona oficjalna, ale z drobną, czasem niezauważalną różnicą w adresie. W rzeczywistości może to być strona stworzona przez kryptoscamerów, a połączenie z nią portfela najprawdopodobniej skończy się kradzieżą środków.

Jeśli wejdziecie na jakąś stronę, a ona poprosi Was o frazę seed, aby podłączyć portfel, natychmiast ją zamknijcie i więcej nie wchodźcie.

Często źródłem linków kierujących na strony służące do kradzieży czy ogólnie wyłudzania środków są fałszywe konta influencerów lub reklamy w social mediach. Na ogół łatwo jest je rozpoznać, chociaż przestępcy bywają kreatywni. Pamiętajcie główną zasadę, że jeśli ktoś taki pisze do Was pierwszy, to już powinna zapalić się Wam lampka ostrzegawcza. Jeśli dodatkowo zachęca Was do inwestycji, przesyła linki albo prosi o wrażliwe dane, to od razu blokujcie taki profil i zgłaszajcie jako podszywanie się.

Nie świętuj “darmowych” przelewów

“Otrzymałem jakiś dziwny przelew na mój portfel/giełdę. Super, darmowa kasa!”. No nie do końca! To nie musi być coś niebezpiecznego. Jednak raczej wszelkie tego typu nieplanowane transakcje niewiadomego pochodzenia należy traktować jako scam, próbę oszustwa i najlepiej tych środków w ogóle nie ruszać.

Dbaj o cyberbezpieczeństwo - antywirus i VPN

Rzecz raczej oczywista w przypadku korzystania z internetu w ogóle, więc nie będziemy się na ten temat rozwodzić. Jest mnóstwo artykułów czy porównań dostawców tego typu usług. Warto po prostu pamiętać, że bezpieczeństwo naszego komputera czy telefonu bezpośrednio przekłada się na bezpieczeństwo naszych kryptowalut. Jeśli ktoś włamie się do naszego urządzenia i ukradnie środki, ich odzyskanie prawdopodobnie nie będzie możliwe. Dlatego polecamy korzystać z antywirusów i VPN.

To są właśnie podstawy, fundamenty bezpiecznego trzymania kryptowalut. Czy to wszystko, co musisz wiedzieć! Niestety nie! Ale bez obaw - omówimy temat kompleksowo i dla Twojej wygody podzielimy go na 3 części. Druga część już wkrótce!

Możemy polecić zaufaną kancelarię, która może udzielić porad prawnych dla oszukanych, aby mogli sami podjąć kolejne kroki w sprawie, pomocy w sporządzeniu zgłoszenia/ uzupełnieniu takiego zgłoszenia do organów ścigania czy sporządzić pismo procesowe do organów ścigania.

Kancelaria Radcy Prawnego - Piotr Tarkowski - http://kancelariaforex.pl/

Lista artykułów

Zobacz inne artykuły

Klikając „Zaakceptuj", wyrażasz zgodę na przechowywanie plików cookie na swoim urządzeniu w celu usprawnienia nawigacji w witrynie, analizy wykorzystania witryny i wsparcia naszych działań marketingowych. Aby uzyskać więcej informacji, zapoznaj się z naszą Polityką prywatności.