Kryptowaluty za gotówkę - zalety korzystania z gotówki

W dzisiejszym świecie gotówka jest coraz rzadziej używana. Zastępują ją transakcje bezgotówkowe. My jednak uważamy, że kupowanie kryptowalut za gotówkę ma wiele zalet!

Jakie są zalety korzystania z gotówki przy zakupie kryptowalut? Kiedy warto skorzystać z zakupu krypto za gotówkę w kantorze lub Kryptomacie (bitomacie), a kiedy z giełdy? Zapraszamy do lektury!

Trudna relacja banków i kryptowalut

Nie trudno zauważyć, że aktualnie banki nie przepadają za kryptowalutami i wolą, by ich klienci nie mieli z nimi do czynienia. Niektóre z nich dają o tym znać delikatnie w rozmaitych komunikatach czy w wysyłanych do klientów ostrzeżeniach przy próbie wykonania transakcji na giełdzie. Inne robią to jednak dosyć agresywnie, blokując transakcje, konta, a nawet wypowiadając umowy klientom korzystającym z giełd.

Dokonując transakcji w kantorze za gotówkę otrzymujemy swoje kryptowaluty bezpośrednio na portfel lub giełdę i wtedy problem z bankiem nie występuje. Tak samo działa to w drugą stronę – przy wypłacie środków z giełdy na konto również mogą się pojawić problemy. Jeśli wypłacamy gotówkę w kantorze stacjonarnym, mobilnym lub w bitomacie, takich problemów nie doświadczymy.

Jak już jesteśmy przy temacie banków, to warto wspomnieć o niezależności i swobodzie wyboru w zarządzaniu swoim majątkiem. Banki utrudniając, czy nawet uniemożliwiając transakcje związane z kryptowalutami, tak naprawdę mówią nam w ten sposób na co możemy wydawać swoje pieniądze, a na co nie. Nie będziemy się teraz zagłębiać w to, czy to działania legalne i zgodne z umowami prowadzenia rachunków. Każdy chyba jednak intuicyjnie czuje, że nie taka jest rola banku. Korzystając z gotówki, wydajemy ją dokładnie na to, co chcemy i nasze decyzje nie są zależne od nikogo, oprócz nas.

Prywatność i dyskrecja

Gotówka daje nam też większą anonimowość w porównaniu z przelewem bankowym, którego każdy szczegół jest rejestrowany, a cała historia transakcji może zostać przekazana różnym instytucjom czy służbom. Mitem powtarzanym przez przeciwników kryptowalut jest to, że służą one głównie do prania brudnych pieniędzy. Dane tego nie potwierdzają. W praktyce większość osób używających gotówki do transakcji związanych z kryptowalutami chce po prostu zachować anonimowość i dyskrecję. Każdy z nas powinien mieć do niej prawo, zostawiając szczegóły swoich inwestycji czy ogólnie finansów dla siebie.

Wpływ na przyszłość finansów

Używanie gotówki, nie tylko do zakupu i sprzedaży kryptowalut, ale ogólnie, na co dzień, może również mieć realny wpływ na to, jak będzie wyglądała nasza przyszłość. Obecnie bardzo duża część krajów na świecie pracuje nad swoimi CBDC (Central Bank Digital Currency), czyli cyfrowymi pieniędzmi banku centralnego. Jeśli nie spotkaliście się wcześniej z tym pojęciem, to warto się nim zainteresować, a także poznać konsekwencje, które idą za wprowadzeniem takiego pieniądza.

CBDC ma być programowalny i mieć termin ważności, co oznacza, że bank centralny danego państwa będzie mógł określić, na co można takie pieniądze wydać, albo jeśli nie wykorzystamy ich w terminie, to je odebrać lub opodatkować. W połączeniu z planowanym zupełnym wycofaniem gotówki z obiegu, nie zwiastuje to zbyt optymistycznej przyszłości finansowej dla osób ceniących sobie wolność czy niezależność. Najprawdopodobniej jednak, im więcej będziemy używać gotówki na co dzień, im większy jej udział będzie widoczny w statystykach, tym wolniej będzie wycofywana, a powyżej opisane zmiany - tym wolniej będą wprowadzane.

Jak widzicie transakcje bezgotówkowe może i są szybsze i wygodniejsze, jednak gotówka nadal ma bardzo dużo zalet oraz pełni istotną rolę w naszym życiu finansowym. Zachęcamy więc do jej używania! Jeśli natomiast zdecydujecie się, że chcecie kupić albo sprzedać kryptowaluty za gotówkę w pełni bezpiecznie, na jasnych zasadach i z minimum formalności, zapraszamy do jednego z kantorów Cashify.

Lista artykułów

Zobacz inne artykuły

Klikając „Zaakceptuj", wyrażasz zgodę na przechowywanie plików cookie na swoim urządzeniu w celu usprawnienia nawigacji w witrynie, analizy wykorzystania witryny i wsparcia naszych działań marketingowych. Aby uzyskać więcej informacji, zapoznaj się z naszą Polityką prywatności.