Krypto scamy: czy da się w pełni zabezpieczyć przed włamaniem na portfel?

Czas na trzecią część serii poradników dla początkujących użytkowników kryptowalut na temat bezpieczeństwa środków. Zapraszamy do lektury wpisu, w którym poruszamy temat zabezpieczenia portfela kryptowalutowego przed scamerami!

We wpisach Krypto scamy: sprawdzone wskazówki dla użytkowników kryptowalut - część I oraz część II omówiliśmy podstawowe zasady bezpieczeństwa przechowywania i przesyłania środków w świecie krypto. W trzecim odpowiemy na pytanie zawarte w temacie. Jak wspomnieliśmy we wstępie, nie zamierzamy Wam mówić, że wszystko jest pięknie i różowo.

Czy można w 100% zabezpieczyć swój portfel?

Odpowiedź brzmi… "Nie".

Nie brzmi to optymistycznie, ale aktualnie nie ma sposobów, żeby w pełni się zabezpieczyć przed włamaniem na portfel, którego aktywnie używamy np. na DEXach albo podpinamy do różnych stron. Jeśli tym portfelem złożymy podpis na stronie stworzonej przez hakerów, którzy chcą ukraść nasze środki, to tak naprawdę nic już nie pomoże. Można usuwać połączenie ze stronami, ale to nic nie da, jeśli już złożyliśmy tam podpis. Jedyne, co może pomóc, to szybkie zorientowanie się, że strona jest prowadzona przez oszustów i przelanie na inny portfel wszystkich środków zanim będzie za późno.

Najbezpieczniejsze miejsca przechowywania kryptowalut

Najbezpieczniejszy sposób na trzymanie środków, praktycznie nie do złamania, to portfel sprzętowy, czyli Ledger, którego używamy tylko do przelewania środków na niego, a potem do wysyłania na giełdy. Łącząc się z różnymi stronami (MetaMaska można zabezpieczyć Ledgerem) ponosimy takie samo ryzyko.

Aktualnie żeby zachować jak największe bezpieczeństwo w przypadku portfeli, których używamy aktywnie, trzeba po prostu stosować zasady, które opisaliśmy w części 1 i 2. Jak wspomnieliśmy wcześniej – po złożeniu podpisu na stronie, która jest oszustwem, nie ma już ratunku. Jednak stosując się do naszych wcześniejszych zaleceń można po prostu uniknąć wizyty na niej, albo zorientować się w porę.

Jeśli jest możliwość, warto mieć osobny komputer, nawet jakiegoś najtańszego laptopa tylko do krypto. Wtedy na tym komputerze nie wchodzimy na żadne inne strony oprócz giełd, na których chcemy dokonać transakcji, a linki sprawdziliśmy już wcześniej. Tak samo dobrym pomysłem może być osobny telefon z osobnym numerem do powiadomień SMS z giełd, albo telefon w ogóle bez karty SIM i połączenia z Internetem do 2FA. Oczywiście takie rozwiązania potrafią być uciążliwe i nie każdy ma budżet, żeby je stosować. Każdy musi po prostu ocenić sam, powyżej jakich środków warto inwestować więcej w bezpieczeństwo swojego majątku.

Regularne aktualizacje to podstawa

Rynek generalnie ma świadomość, że w temacie bezpieczeństwa można jeszcze sporo zrobić. Protokoły, giełdy, portfele czy wszelkie aplikacje co chwilę są aktualizowane, rozszerzają swoje zabezpieczenia. Dotyczy to również telefonów czy komputerów - dlatego zawsze warto pobierać i instalować aktualizacje zabezpieczeń.

Możemy polecić zaufaną kancelarię, która może udzielić porad prawnych dla oszukanych, aby mogli sami podjąć kolejne kroki w sprawie, pomocy w sporządzeniu zgłoszenia/ uzupełnieniu takiego zgłoszenia do organów ścigania czy sporządzić pismo procesowe do organów ścigania.

Kancelaria Radcy Prawnego - Piotr Tarkowski - http://kancelariaforex.pl/

To był trzeci z wpisów w naszej serii o bezpieczeństwie w krypto. Temat podstaw w tym zakresie możemy uznać za względnie wyczerpany. Oczywiście można by go rozwijać dalej, ale chcieliśmy skupić się tutaj na podstawach, bo po pierwsze one są fundamentami i bez nich nie ma co iść dalej, a po drugie -najprawdopodobniej większości z Was to wystarczy.

Mamy nadzieję, że dowiedzieliście się czegoś nowego, ewentualnie przynajmniej odświeżyliście swoją wiedzę albo utwierdziliście w przekonaniach!

Lista artykułów

Zobacz inne artykuły

Klikając „Zaakceptuj", wyrażasz zgodę na przechowywanie plików cookie na swoim urządzeniu w celu usprawnienia nawigacji w witrynie, analizy wykorzystania witryny i wsparcia naszych działań marketingowych. Aby uzyskać więcej informacji, zapoznaj się z naszą Polityką prywatności.