Jak kupować kryptowaluty w kantorze?

Zakup kryptowalut w kantorze to jedna z najprostszych i najbezpieczniejszych metod wejścia do rynku krypto. Szczególnie polecana dla inwestorów, którzy robią to pierwszy raz.

Dlaczego zakup w kantorze krypto jest tak bezpieczny?

Najważniejsze jest to, że wtedy transakcji nie wykonujemy sami. Doświadczona osoba w kantorze przypilnuje, żeby wszystko zostało przeprowadzone poprawnie. Nie jesteśmy też narażeni na żadne scamy, które teraz na inwestorów kryptowalutowych czyhają niestety praktycznie na każdym kroku. Bardzo często do kantoru przychodzą osoby, które ktoś właśnie próbuje oszukać i dzięki sprawnym działaniom podjętym z pracownikiem często udaje się zapobiec i ocalić pieniądze.

Jak się przygotować do wymiany w kantorze krypto?

Przed przyjściem do kantoru zdecydowanie warto się umówić, by zapewnić sobie odpowiednią ilość czasu oraz niezakłócony spokój, a także po to, by nie czekać w kolejce. Dane kontaktowe do wszystkich kantorów Cashify znajdziesz na stronie Lokalizacje. Dla wygody klientów, którzy preferują różne formy kontaktu, zapewniamy zarówno kontakt telefoniczny, jak i poprzez komunikator Telegram.

Warto ustalić termin, godzinę, kwotę oraz rodzaj transakcji (zakup czy sprzedaż). Można zaznaczyć, że chcemy kupić stablecoiny, bo to najlepszy sposób na wejście do rynku. Powiedzmy też na jaki portfel i na jakiej sieci chcemy przyjąć przelew. Dobrze jest mieć ze sobą na miejscu w kantorze możliwość podglądu tego portfela, żeby zobaczyć, kiedy transakcja się pojawiła. Jeśli chcesz wymienić inną walutę, niż PLN, na przykład EUR, USD czy GBP, koniecznie poinformuj o tym pracownika kantoru przed wizytą.

Jeśli wymiany w kantorze kryptowalut dokonujesz pierwszy raz i nie jesteś pewien powyższych informacji, zawsze możesz poprosić o radę. Każdy prowadzący kantor chętnie podpowie jaki portfel założyć i jak bezpiecznie go skonfigurować. Więcej o portfelach dowiesz się z tekstów: "Jak założyć portfel MetaMask" oraz "Najlepsze portfele kryptowalutowe - które wybrać w 2024 roku?".

Oczywiście przed przyjściem należy też przygotować gotówkę przeznaczoną na zakup i w zależności od kwoty - dokument tożsamości. Dla transakcji powyżej 1000 EUR wymagana jest procedura KYC i AML.

Jak wygląda proces wymiany w kantorze krypto?

Procedura samego zakupu jest bardzo prosta. Przychodzimy do kantoru we wcześniej umówionym terminie. Jeśli kwota transakcji tego wymaga, dopełniamy formalności. Następnie przekazujemy gotówkę do przeliczenia w liczarce. Pracownik kantoru wpisuje kwotę do specjalnego systemu, który na podstawie ustalonych warunków transakcji i aktualnego kursu kryptowaluty (albo USD, jeśli kupujemy stablecoiny) wylicza jaka dokładnie kwota pojawi się na naszym portfelu. Następnie wykonywany jest transfer środków, który w przypadku większości sieci dociera na portfel w kilka minut.

Czy to legalne? Co z podatkami?

Usługi zakupu i sprzedaży kryptowalut są realizowane przez w pełni legalnie działający podmiot. Cashify prowadzi działalność regulowaną w związku z obrotem i wymianą walut wirtualnych i z tego tytułu jest wpisane do odpowiedniego rejestru podlegającego pod Izbę Administracji Skarbowej.

Zachowajmy koniecznie potwierdzenie dokonania transakcji w kantorze. Z inwestycji w kryptowaluty należy rozliczać się w PIT. Na naszym blogu mamy artykuł na ten temat: "Podatki od kryptowalut". Kwotę zakupu kryptowalut wpisujemy w swoim rocznym rozliczeniu PIT jako koszt, czyli pomniejszy nam to podatek do zapłaty. Potwierdzenie jest ważne, bo jeśli kiedyś Urząd zapyta nas o potwierdzenie, czy faktycznie taki koszt ponieśliśmy, wtedy go pokażemy.

Podsumowując, zakup kryptowalut w kantorze jest prosty, bezpieczny i w pełni legalny. To metoda szczególnie polecana na pierwszy kontakt z rynkiem krypto. Zapraszamy!

Lista artykułów

Zobacz inne artykuły

Klikając „Zaakceptuj", wyrażasz zgodę na przechowywanie plików cookie na swoim urządzeniu w celu usprawnienia nawigacji w witrynie, analizy wykorzystania witryny i wsparcia naszych działań marketingowych. Aby uzyskać więcej informacji, zapoznaj się z naszą Polityką prywatności.