Jak mam kupić kryptowaluty za złotówki?

Masz oszczędności w złotówkach, które chciałbyś zainwestować w kryptowaluty? Nie wiesz jak to zrobić? Wszystko wyjaśniamy poniżej!

Przemyślana kwota

Po pierwsze i najważniejsze należy dobrze zastanowić się nad inwestowaną kwotą. Raczej nie jest zalecane, żeby w tak zmienne aktywa inwestować oszczędności życia, poduszkę finansową, czy po prostu kwotę, której ewentualne utracenie mogłoby znacząco pogorszyć naszą sytuację finansową. Oczywiście każdy tutaj decyduje sam o tym, co robi ze swoimi pieniędzmi, ale zdecydowanie warto to dobrze przemyśleć i wziąć pod uwagę różne scenariusze.Jeśli już masz wyznaczoną kwotę, którą chcesz zainwestować w rynek kryptowalut, ważne jest, aby odpowiednio przechowywać i zabezpieczyć swoje cyfrowe aktywa, a także aby wybrać bezpieczny, sprawdzony i wygodny sposób na “wpłatę”, czyli wymianę złotówek (tzw. fiat) na kryptowaluty. Zacznijmy od najprostszej i najbardziej polecanej dla początkujących sytuacji.

Gotówka

Dlaczego transakcje gotówkowe są najbardziej polecane dla początkujących? Są najłatwiejsze do przeprowadzenia i dzięki wsparciu doświadczonej osoby - najbezpieczniejsze. Nie wymagają rejestracji na giełdzie i nie ryzykujesz ewentualną blokadą konta bankowego (banki “nie lubią” kryptowalut).

Najczęściej polecaną siecią kantorów w Polsce, gdzie można kupić kryptowaluty za złotówki, jest Cashify. Oprócz przeprowadzania transakcji na jasnych zasadach i dyskretnie, walczymy z kryptowalutowymi oszustami. Uratowaliśmy już wiele milionów złotych klientów, którzy przyszli wpłacić do kantoru pieniądze, a okazywało się, że padli ofiarą oszustów i dzięki nam orientowali się o tym w ostatniej chwili.

W Cashify mamy też możliwość zakupu kryptowalut za gotówkę w ponad 11 tysiącach punktów partnerskich aplikacji DotBee. Cały proces wyjaśniamy we wpisie Zakup kryptowalut z Cashify w aplikacji DotBee.

Kwoty większe, niż kilkaset złotych, lepiej jednak wpłacić w kantorze. Wystarczy, że wyszukasz najbliższy punkt Cashify, wybierzesz preferowaną metodę kontaktu i umówisz się na spotkanie. Na miejsce wystarczy przyjść z gotówką i dowodem osobistym (dla transakcji powyżej 1 000 EUR). Doświadczony pracownik kantoru bezpiecznie przeprowadzi Cię przez całą transakcję. Dokładniej opisujemy we wpisie Jak kupować kryptowaluty w kantorze?

Pieniądze na koncie

Jeśli środki przeznaczone na kryptowaluty masz na koncie w banku, masz wtedy kilka możliwości. Możesz zarejestrować się na dowolnej dużej giełdzie, przejść proces weryfikacji i wpłacić pieniądze przelewem. Niektóre giełdy czy również portfele kryptowalutowe umożliwiają doładowanie salda kartą, a czasem nawet BLIKiem. Taka metoda oczywiście jest dosyć wygodna, bo nie trzeba nawet  wychodzić z domu. Jednak w trakcie dokonywania takiej transakcji mogą się pojawić problemy.

Banki nie lubią transakcji powiązanych z giełdami kryptowalut. Potrafią przy próbie takich transakcji blokować karty, a nawet całe konta, co wiąże się później z mozolnym procesem odblokowywania, a czasem wizytą w placówce. Niestety wypowiadanie umów przez banki z powodu “kontaktu” z kryptowalutami również nie jest niczym niecodziennym.

Oczywiście możliwe jest, że taka transakcja przejdzie bezproblemowo. Jeśli jednak przykładowo za kilka dni kupujesz mieszkanie, masz na koncie dużo pieniędzy i musisz mieć do nich bezproblemowy dostęp, lepiej nie dokonywać takiej transakcji. W takiej sytuacji najlepiej albo chwilę poczekać, albo po prostu wypłacić gotówkę i wybrać się do kantoru.

Podsumowując, w zależności od tego, gdzie posiadamy oszczędności, mamy do dyspozycji różne metody wpłacania ich na rynek krypto. Warto się z nimi zapoznać, zanim zdecydujemy się na transakcję, żeby wiedzieć czego się spodziewać i jak się przygotować.

Lista artykułów

Zobacz inne artykuły

Klikając „Zaakceptuj", wyrażasz zgodę na przechowywanie plików cookie na swoim urządzeniu w celu usprawnienia nawigacji w witrynie, analizy wykorzystania witryny i wsparcia naszych działań marketingowych. Aby uzyskać więcej informacji, zapoznaj się z naszą Polityką prywatności.