Jak zacząć sprzedawać swoje dzieła jako NFT? Poradnik NFT dla artystów

Tworzysz grafiki i publikujesz w Internecie? Robisz zdjęcia? Chcesz zacząć monetyzować swoją sztukę, wykorzystując do tego najnowsze technologie w perspektywicznej branży? O tym będzie ten wpis!

Jeśli już masz swój portfel MetaMask, na nim trochę ETH, masz odpowiednio zabezpieczone seedy, to śmiało możesz przejść do punktu, w którym omawiamy już sam proces tworzenia i handlowania NFT. Jeśli jednak te pojęcia nic Ci nie mówią - żaden problem! Zaczniemy od słownika pojęć, które znalazły się w tym tekście, a potem krok po kroku omówimy, jak sprawnie i bezpiecznie zacząć z tego korzystać.

Potrzebne narzędzia

Żeby zacząć korzystać z dobrodziejstw NFT, potrzebujemy odpowiednich narzędzi oraz bramki do tego świata.

Portfel kryptowalutowy

Podstawowym i w zasadzie na początku jedynym narzędziem, którego będziemy potrzebować, będzie portfel kryptowalutowy. Aktualnie jednym z najbardziej polecanych i najszerzej używanych jest MetaMask. Dzięki niemu możemy nie tylko przechowywać środki, ale również łączyć się różnymi stronami, dokonywać transakcji czy wysyłać środki za pomocą zdecentralizowanych sieci. Co to oznacza? W największym skrócie i uproszczeniu, dokonujemy transakcji bez udziału tzw. zaufanej strony trzeciej, czyli bez pośredników w postaci banków czy operatorów płatności. Dzięki temu transakcje są szybsze (często prawie natychmiastowe), tańsze oraz anonimowe (przynajmniej względnie, ale to temat na osobny artykuł :)).

Oprócz tego, przy odpowiednim zabezpieczeniu portfela, nikt oprócz nas nie ma dostępu do naszych środków - można powiedzieć, że jesteśmy swoim własnym bankiem. Daje nam to też dostęp do wielu nowych usług finansowych, jak chociażby handel NFT, na którym się dziś skupimy.

Jak założyć portfel kryptowalutowy i jak z niego korzystać?

Żeby w ogóle móc wejść do świata zdecentralizowanych finansów, należy najpierw posiadać odpowiedni portfel. Jeśli jeszcze go nie posiadasz, kompletna instrukcja krok po kroku znajduje się pod poniższym linkiem:

Jak założyć konto na OpenSea i tworzyć NFT?

Do tworzenia i sprzedaży naszych NFT wykorzystamy platformę OpenSea. To największe i najczęściej polecane przez użytkowników miejsce do handlu NFT. Istnieje od 2017 roku. Od tamtego czasu przewinęły się przez nią miliony użytkowników i miliardy dolarów. Omówimy sobie teraz jak wygląda proces tworzenia konta oraz tworzenia, sprzedaży i zakupu NFT.

Może się to na początku wydawać skomplikowane, ale jak się okazuje, proces jest bardzo prosty. Jedyne, czego potrzebujemy na początek, to grafiki, na podstawie których chcemy stworzyć nasze NFT oraz portfela, przykładowo MetaMask, a na nim kryptowaluty ETH potrzebnej na opłaty transakcyjne. Cały proces omówiliśmy we wpisie zamieszczonym powyżej. Jeśli jeszcze takiego portfela nie macie, to najpierw odsyłamy Was tam.

Wchodzimy na https://opensea.io/ i szukamy przycisku logowania w prawym górnym rogu ekranu.  

Po kliknięciu na niego zostaniemy poproszeni o wybór portfela, który chcemy zintegrować z platformą. Poniższa instrukcja będzie się opierała o wspomniany wcześniej portfel MetaMask.

Następnie zatwierdzamy połączenie, klikając “Podpisz”.

Powinniśmy zostać poprawnie zalogowani na OpenSea. Klikając na pomarańczową kropkę, mamy dostęp do różnych ustawień oraz naszego profilu. Możemy go personalizować, dodając nazwę czy zdjęcie profilowe. Jest to opcjonalne, ale jeśli chcemy zacząć handlować NFT i zdobyć rozpoznawalność, na pewno warto to zrobić.

Uwaga - kropka jest pomarańczowa, bo nie mamy dodanego na tym koncie żadnego zdjęcia profilowego. Jeśli je zmienimy, to wtedy będzie widoczne zamiast tej kropki.

Teraz przejdziemy do głównego punktu, czyli stworzenia NFT. Klikamy ponownie na pomarańczową kropkę i znajdujemy tam zakładkę “Studio”.

Na tej stronie będziemy w późniejszym czasie widzieli kolekcje, które stworzyliśmy. Teraz jednak interesuje nas przycisk “Create”.

Na kolejnej stronie wybieramy opcję “Mint an NFT”.

Po wybraniu powyższej opcji pojawi nam się bardzo prostu w obsłudze kreator. Możemy załadować grafikę, wprowadzić jej nazwę, wybrać ile NFT ma powstać, dodać opis oraz stworzyć spersonalizowany link. Zrobimy to jednak nieco później.

Klikamy na “Create a new collection”. Następnie należy wykonać kilka prostych kroków, jak dodanie zdjęcia kolekcji, wybranie nazwy czy wybór sieci.

Po uzupełnieniu wymaganych informacji klikamy “Continue”. Musimy teraz potwierdzić i opłacić transakcję w portfelu. Po wykonaniu tych czynności jesteśmy gotowi do stworzenia NFT.

Wracamy do kreatora NFT. Teraz dodajemy już właściwą grafikę i wpisujemy wszelkie pozostałe informacje.

Jednocześnie możemy zauważyć, że w miejscu gdzie wcześniej widzieliśmy “Create a new collection”, teraz mamy “Choose a collection”. Klikamy tam i wybieramy kolekcję, którą przed chwilą stworzyliśmy.

Następnie klikamy “Create” w prawym dolnym rogu.

Po potwierdzeniu w portfelu i opłacaniu kolejnej transakcji, NFT zostanie wymintowane. Gotowe!

Kolejnym krokiem będzie wystawienie NFT na sprzedaż.

Jak wygląda proces sprzedaży NFT na OpenSea?

Przechodzimy do swojego profilu na platformie, klikając na wspomnianą już kilkukrotnie pomarańczową kropkę w prawym górnym rogu.

Najeżdżamy kursorem na NFT, które chcemy sprzedać. Pojawia się wtedy przycisk, który klikamy.

Klikamy w symbol ze strzałką obok X, żeby rozwinąć pełen widok.

Teraz możemy wybrać typ sprzedaży. NFT może zostać wystawione za określoną cenę (warto pamiętać, że wtedy będziemy otrzymywać różne propozycje cen zakupu, można to traktować jako negocjacje. Możemy je zaakceptować lub czekać na ofertę pełnej kwoty, za którą wystawiliśmy NFT), albo na aukcję.

Następnie wpisujemy cenę i zaznaczamy jak długo ogłoszenie ma być widoczne. Mamy też istotną informację, że prowizja dla OpenSea za sprzedaż to 2,5% (success fee, opłacane dopiero podczas transakcji sprzedaży).

Mamy tu jeszcze jeden parametr do wyjaśnienia, czyli “Creator earnings”. Jest to prowizja dla twórcy za każdą kolejną sprzedaż jego NFT. Możemy więc ustawić, że jeśli ktoś sprzeda kiedyś nasze NFT komuś innemu, otrzymamy z ceny transakcji z góry określony procent.

Robimy to, najeżdżając w prawym górnym rogu na nasz profil, klikamy “Studio”, a następnie po najechaniu kursorem na wybraną kolekcję “Edit details”. Następnie po lewej “Earnings”. Pojawi nam się widok, jak poniżej. Po kliknięciu “Add address” domyślnie wklei nam adres połączonego portfela MetaMaska i będziemy musieli tylko wpisać wybrany procent. Równie dobrze możemy podać inny adres.

Jeśli umówiliśmy się z kimś na transakcję za pomocą OpenSea (co jest polecane ze względu na bezpieczeństwo - więcej w kolejnym akapicie), portal oferuje nam bardzo ciekawą opcję. Klikamy “More options” i mamy tutaj możliwość zarezerwowania NFT dla konkretnego użytkownika. Wklejamy wtedy tutaj jego adres portfela MetaMask.

Po uzupełnieniu wszystkich wymaganych informacji podświetli się przycisk “Complete listing”. Klikamy, potwierdzamy w portfelu i gotowe!

Po wylistowaniu NFT możemy później zmieniać parametry. Wystarczy wejść na swój profil, wyszukać przedmiot i użyć przycisku “Edit listing”.

Od tego momentu czekamy na oferty zakupu. Będziemy je widzieć w widoku swojego NFT. Po zaakceptowaniu wybranej z nich, środki po potrąceniu prowizji trafią na portfel.

Na co zwrócić uwagę, tworząc własną kolekcję NFT?

Jeśli ktoś odezwie się do nas prywatnie, że chce kupić naszą grafikę, najlepiej zaproponować mu transakcję za pomocą OpenSea. Prowizja za sprzedaż jest warta tego, że przeprowadzając transakcję w ten sposób, robimy to w najbezpieczniejszy możliwy sposób. Nie gódźmy się na żadne transakcje poza OpenSea na podstawie potwierdzeń przelewów tradycyjnych lub krypto. To powszechne techniki oszustów.

OpenSea ani żaden inny portal nigdy do Was nie napisze, że powinniście wysłać im jakieś środki na inny adres, albo np. osobno opłacić prowizję. Jeśli dostaniecie taką wiadomość - to na 100% jest to oszustwo.

Jeśli chcemy wystawić swoją twórczość publicznie, warto zadbać o klasyczny marketing w social mediach, chwytliwą nazwę kolekcji czy wygląd graficzny naszego profilu. To już jednak zagadnienia typowo marketingowe, a ten tekst miał się skupiać na aspektach technicznych.

Jak zacząć sprzedawać swoje dzieła jako NFT? - podsumowanie

Jak widać, sprzedaż NFT może być bardzo prosta i bardzo bezpieczna nawet dla kogoś, kto nigdy nie miał styczności z branżą krypto. Korzystając z tego poradnika, na pewno sobie poradzicie, a na etapie zapewnienia środków na portfelu do prowizji, czy później - wypłacania zysków, specjalista z kantoru Cashify zadba, żeby wszystko przebiegło bezproblemowo.

Lista artykułów

Zobacz inne artykuły

Klikając „Zaakceptuj", wyrażasz zgodę na przechowywanie plików cookie na swoim urządzeniu w celu usprawnienia nawigacji w witrynie, analizy wykorzystania witryny i wsparcia naszych działań marketingowych. Aby uzyskać więcej informacji, zapoznaj się z naszą Polityką prywatności.