Krypto scamy: oszustwo na słupa

Choć tego typu oszustwa są znane nie od dziś, oszuści wciąż prześcigają się w doskonaleniu swoich technik. Wykorzystując naiwność swoich ofiar i obiecując im duże zarobki, scamerzy dokonują oszustwa w białych rękawiczkach, bo na papierze pozostaje tylko ofiara.

Oszustwa związane z wykorzystaniem fałszywych ofert pracy dodatkowej i "słupów" to coraz bardziej powszechny rodzaj przestępstw w świecie kryptowalut. Oszuści wykorzystują osoby, które chcą zarobić dodatkowe pieniądze i proponują im możliwość zarobienia - łatwa kasa za prostą pracę. Cały proceder opiera się na wykorzystywaniu "słupa" do prania pieniędzy i zakupu kryptowalut. Na wstępie warto jednak zaznaczyć, że kryptowaluty i technologia blockchain, na jakiej oszuści opierają swoje działanie są same w sobie solidnie przygotowane, niezawodne i bezpieczne, a ich słabością jest po prostu człowiek - użytkownik, który korzysta z nich nieostrożnie i nieumiejętnie, przez co sam naraża się na utratę swojego kapitału. 

Co to jest oszustwo na słupa?

Określenie "słup" dotyczy osoby fizycznej, która wykorzystywana jest przez przestępców do dokonywania różnego rodzaju oszustw i przekrętów finansowych. Często przyjmuje rolę prezesa, założyciela czy kupca np. spółki i tym samym wystawia się na odpowiedzialność prawną za wszelką jej działalność. Słup udostępnia przestępcom swoje dane osobowe oraz dostępy do różnych kont, przekazując im również możliwość np. zaciągania kredytów na jej nazwisko. W omawianych przypadku oszustwa w świecie kryptowalut pośredniczy w transferach środków i zakupie kryptowalut. 

Jak działa oszustwo na słupa w świecie kryptowalut?

Oszuści aktywnie poszukują osób chętnych do zarobienia dodatkowych pieniędzy. Mogą to być osoby ogłaszające się na portalach ogłoszeniowych jako zainteresowane pracą lub zarobkami. Często docierają do osób w słabej kondycji finansowej, w kryzysie i w potrzebie. Zazwyczaj owe oferty pojawiają się na różnorodnych grupach w social mediach. Dodatkowej pewności do skorzystania z oferty dodają fałszywe profile osób komentujących dany post i potwierdzające, że dzięki tej ofercie udało im się zarobić duże sumy pieniędzy niskim nakładem pracy.

Oszuści kontaktują się z potencjalnymi słupami i obiecują im atrakcyjne zarobki za pomoc w przekazywaniu i odbieraniu środków na swoje konta bankowe. Następnie nakłaniają słupa do udostępnienia swojego konta bankowego. Później inne osoby poszkodowane, wierząc w uczciwość oferty pracy lub zarobków, dokonują wpłat na konto słupa. Dla urzeczywistnienia oferty opowiadają różnorodne historie o źródle pochodzenia pieniędzy. Niestety czasem nawet nie jest to konieczne - chciwość ofiar sprawia, że nie zadają żadnych, dodatkowych pytań.

Słup odbiera wpłaty na swoje konto, a następnie wypłaca gotówkę. Często dostaje także szczegółowe instrukcje od oszustów, na przykład musi udać się do kantoru kryptowalut i za całą wypłaconą sumę kupić kryptowaluty i przesłać je na wskazany przez oszusta adres portfela. Jak się później okazuje - używa środków, które otrzymał od poszkodowanych osób.

Oszuści wykorzystują te kryptowaluty do prania pieniędzy, przekazując je na różne portfele kryptowalutowe lub giełdy. W ten sposób próbują ukryć pochodzenie nielegalnych środków. Za wszystko płacą słupowi część środków, które uzyskali poprzez pranie pieniędzy. To może stwarzać iluzję uczciwej współpracy. 

W pewnym momencie, po dokonaniu wielu tego typu transakcji, oszuści mogą już zakończyć współpracę z słupem, pozostawiając go bez środków i narażając go na odpowiedzialność prawną. Jest to wyjątkowo niebezpieczne oszustwo, zarówno dla ofiar wpłacających środki, jak i dla słupa, który może w konsekwencji stanąć przed sądem za pranie pieniędzy i uczestnictwo w przestępstwie. 

Jak uchronić się przed oszustwami na słupa?

Aby uniknąć wpadnięcia w pułapkę oszustw tego rodzaju, ważne jest, aby być ostrożnym i nie angażować się w działania, które wydają się podejrzane lub nielegalne. Zwłaszcza jeśli warunki są zbyt piękne, żeby mogły być prawdziwe. Nigdy nie udostępniaj swojego konta bankowego ani nie wykonuj transakcji na rzecz nieznajomych osób, zwłaszcza jeśli te działania wydają się niejasne lub nielegalne. Warto także zawsze dwa razy sprawdzać oferty pracy przed podjęciem jakichkolwiek decyzji i korzystać tylko z rzetelnych źródeł informacji.

Co mogę zrobić, jeśli zostałem oszukany w taki lub podobny sposób?

Jeśli dotknęła Cię podobna sytuacja, możesz:

  • przygotować opis sprawy (w tym dokumentów, umów, transakcji, przesłanych wiadomości itd.),
  • skonsultować się z radcą prawnym lub adwokatem,
  • podjąć decyzję o dalszych krokach prawnych po konsultacji.

Komentarz prawny

Opisane działania mogą zostać uznane za przestępstwa takie jak m.in.: oszustwo określone w art. 286 Kodeksu karnego, pranie pieniędzy określone w art. 299 §1 Kodeksu karnego, firmanctwo podatkowe (unikanie podatków dzięki tzw. słupowi) określone w art. 55 §1 Kodeksu karnego skarbowego, udział w zorganizowanej grupie przestępczej określony w art. 258 §1 Kodeksu karnego, wyłudzenia kredytu określonego w art. 297 Kodeksu karnego. Odpowiedzialność karna tzw. słupa zależy od wielu czynników, w tym od świadomości takiej osoby o przestępczym charakterze takich działań.
Aby doszło do wszczęcia postępowania, należy złożyć zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa. Zawiadomienie można złożyć pisemnie lub ustnie do protokołu w najbliższej jednostce Policji lub prokuratury. W razie skazania sąd może orzec, a na wniosek pokrzywdzonego orzeka, obowiązek naprawienia (w całości albo w części) wyrządzonej przestępstwem szkody lub zadośćuczynienia za doznaną krzywdę. Wniosek można złożyć do zamknięcia przewodu sądowego na rozprawie głównej. Naprawienia szkody lub zadośćuczynienia można dochodzić także w ramach postępowania cywilnego. W tym celu należy wystąpić z powództwem oraz wnieść odpowiedni pozew.

radca prawny Rafał Lorent, counsel w kancelarii 3DOTS Law

Możemy polecić zaufaną kancelarię, która może udzielić porad prawnych dla oszukanych, aby mogli sami podjąć kolejne kroki w sprawie, pomocy w sporządzeniu zgłoszenia/ uzupełnieniu takiego zgłoszenia do organów ścigania czy sporządzić pismo procesowe do organów ścigania.

Kancelaria Radcy Prawnego - Piotr Tarkowski - http://kancelariaforex.pl/

Lista artykułów

Zobacz inne artykuły

Klikając „Zaakceptuj", wyrażasz zgodę na przechowywanie plików cookie na swoim urządzeniu w celu usprawnienia nawigacji w witrynie, analizy wykorzystania witryny i wsparcia naszych działań marketingowych. Aby uzyskać więcej informacji, zapoznaj się z naszą Polityką prywatności.